Μεϊντανάς: Ενας προβληματικός διεθνής βοηθός που η ΚΕΔ προστάτευσε μετά το «χειρουργείο» του Μαρέφκα στο Ολυμπιακός-ΑΕΚ 1-2

ΜΕΪΝΤΑΝΑΣ ΑΝΔΡΕΑΣ ΑΧΑΪΑΣ

Ο Μεϊντανάς είναι 38 ετών (1986) και στην 1η κατηγορία αξιολογήθηκε το 2017 (7 έτη στην 1η κατηγορία), ενώ το 2021 έγινε διεθνής βοηθός.

Φέτος είχε συνολικά 26 ορισμούς (16 ως βοηθός και 10 ως AVAR), είναι 2ος σε συνολικό αριθμό ορισμών (αφού η ΚΕΔ του έκανε δώρα ορισμούς), καθώς στην 1η θέση είναι ο Ψάρρης με 27 συνολικά ορισμούς.

Άξιο αναφοράς είναι ότι, μετά τον αγώνα της 17ης αγωνιστικής ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΑΕΚ 1-2, που ήταν AVAR και έγιναν όσα θα διαβάσετε αναλυτικά στο παρακάτω link, η ΚΕΔ του έδωσε «δώρα» 12 ορισμούς συνολικά (την 18η ως AVAR, την 20η, 21η, 23η, 24, 26η ως βοηθός, την 1η & 2η PLAY OUT ως AVAR, την 4η, 5η & 8η  PLAY OFF ως βοηθός & την 7η PLAY OFF  ως AVAR). Επίσης από την 17η και μετά, η ΚΕΔ τον προστάτευε (μετά από τα όσα έχει κάνει τις τελευταίες σεζόν) και τον όριζε μέχρι την λήξη της σεζόν σε εύκολους αγώνες, (όπως θα δείτε αναλυτικά στο τέλος των αγώνων του), ενώ σε κάποιους αγώνες (την 21η αγωνιστική, την 23η & την 26η), δεν είχε ούτε μια υπόδειξη για οφσάιντ.

Από τους 16 αγώνες που ήταν βοηθός, στους 10 αγώνες είχε πολύ καλή απόδοση.

Ενώ στους άλλους 6 αγώνες έκανε τα παρακάτω λάθη:

1. Την 5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Κυριακή 24 Σεπτεμβρίου 2023 ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ-ΠΑΟΚ 1-3, έκανε 1 σημαντικό λάθος, στο 90+4’, κακώς ο Μεϊντανάς υπέδειξε ΆΜΕΣΑ οφσάιντ τον Σόρια του ΠΑΣ Γιάννινα, ενώ ήταν σε κανονική θέση, (ένα μέτρο πίσω, έτσι καθάρισε "σκούπα" την υποσχόμενη επίθεση του ΠΑΣ Γιάννινα).
  2. Την 10η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Σάββατο 4 Νοεμβρίου 2023 ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΛΑΜΙΑ 1-2, έκανε 1 σημαντικό λάθος (αλλά διορθώθηκε μέσω VAR), στο  78-81' κακώς ο Μεϊντανάς δεν υπέδειξε οφσάιντ τον σκόρερ της Λαμίας Τσιλούλη, έγινε έλεγχος επιβεβαίωσης από το VAR και ενημέρωσε τον διαιτητή ότι ο σκόρερ ήταν σε θέση οφσάιντ και σωστά δεν μέτρησε το γκολ.
  3. Επίσης έκανε 8 λάθη (μη σημαντικά), 1 την 2η, 1 την 5η, 2 την 1η εξ’ αναβολής, 1 την 9η, 2 την 15η & 1 την 16η.

Η συνολική βαθμολογία του ως βοηθός είναι (1333 βαθμοί : 16 αγώνες = 8,33), άρα ο Μ.Ο (μέσος όρος) του είναι 8,33 και μεταξύ των 10 διεθνών βοηθών, είναι στις τελευταίες θέσεις.

Στους 10 αγώνες που ήταν AVAR, σε 2 αγώνες έγιναν λάθη και με την ευθύνη του VAR- AVAR, με ποιο κραυγαλέο αυτό την 17η αγωνιστική:

1. Την 13η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Κυριακή 3 Δεκεμβρίου 2023 ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΟΦΗ 4-0,

Διαιτητής: Τζήλος (Λάρισας), Βοηθοί: Καραγκιζόπουλος (Ημαθίας), Στάικος (Λάρισας), 4ος: Τσιάρας (Καβάλας), VAR: Παπαδόπουλος (Μακεδονίας), ΑVAR: Μεϊντανάς (Αχαΐας), Παρατηρητής: Καλογερόπουλος (Αθηνών)

«Το χαστούκι του Ιωαννίδη στον Πασαλίδη (pics) ακούστηκε μέχρι την Κρήτη και ο Τζήλος έδωσε πέναλτι (1-0) – Ο παίκτης του ΟΦΗ μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο –Τι άλλο θα δούμε ακόμα. -Λάθος και του Παπαδόπουλου που δεν τον κάλεσε στο VAR για να ανακαλέσει την απόφαση» http://sfyrigmata.blogspot.com/2023/12/pics-1-0.html

2.       Την 17η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Κυριακή 7 Ιανουαρίου 2024 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΑΕΚ 1-2, Διαιτητής: Μαρέφκα (Σλοβακίας), Βοηθοί: Χρμο, Ζέμκο (Σλοβακίας), 4ος: Βεργέτης (Αρκαδίας), VAR: Μίχελ (Σλοβακίας), ΑVAR: Μεϊντανάς (Αχαΐας), Παρατηρητής: Καλογερόπουλος (Αθηνών).

«Λήστεψαν» ξανά τον Ολυμπιακό (pics) – Ξεπέρασε κάθε προηγούμενο (pics) το «χειρουργείο» των ανύπαρκτων Σλοβάκων – Αηδία…

-Στο ακυρωθέν γκολ (= χειρουργείο) του Μασούρα ο Μαρέφκα σφύριξε την στιγμή που η μπάλα περνάει την γραμμή τέρματος, γι' αυτό περίμενε το VAR. Φαίνεται ότι δείχνει το ακουστικό.

-Πως είδε δήθεν χέρι του Μασούρα από τόσο μεγάλη απόσταση ο υπέρβαρος ρέφερι;

Μετά από αυτό τον αγώνα, ο Μεϊντανάς ως AVAR δεν ορίσθηκε ξανά με ξένους διαιτητές, παρά μόνο με Έλληνες διαιτητές και τον όρισαν μέχρι στο τέλος της σεζόν σε 4 ακόμη αγώνες ως AVAR (+8 ως βοηθός).

Δείτε τους υπόλοιπους 8 αγώνες που ήταν AVAR, αλλά δεν υπήρξαν λάθη με ευθύνη του VARAVAR:

1.       1η ΟΦΗ - ΑΡΗΣ

2.       4η ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΑΘΗΝΩΝ - ΒΟΛΟΣ Ν.Π.Σ.

3.       12η ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ - ΑΕΚ

4.       14η ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

5.       18ηΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ - ΒΟΛΟΣ Ν.Π.Σ

6.       1η PLAY OUT ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΑΘΗΝΩΝ - ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ

7.       2η PLAY OUT ΒΟΛΟΣ ΝΠΣ - Α.Ε. ΚΗΦΙΣΙΑΣ

8.       7η PLAY OFF ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ 1964  - Π.Α.Ο.Κ.

Επίσης θα πρέπει να θυμηθούμε και τους 4 περσινούς αγώνες που ορίσθηκε ως AVAR και ήταν δίπλα σε ξένους διαιτητές, που είχαν κάνει σημαντικά λάθη, όμως δεν μπορεί να είναι τυχαίο:

1.          11η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 1-1

Διαιτητής: Κέλετ (Δανίας), VAR: Σούνμπεργκ (Δανίας), AVAR: Μεϊντανάς (Αχαΐας)

Θυμηθείτε το πέναλτι της ντροπής σε βάρος του Ολυμπιακού (Άβιλα) στο 90+7΄, Κύριε Μεϊντανά μήπως βάλατε και εσείς το χέρι σας; ή δεν ξέρω, δεν άκουσα, δεν είδα;  http://sfyrigmata.blogspot.com/2022/11/blog-post_66.html

2.          24η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 0-0

Διαιτητής: Πινέιρο (ΠΟ Πορτογαλίας), VAR: Μέλο (Πορτογαλίας), AVAR: Μεϊντανάς (Αχαΐας), «Θυμηθείτε το γκολ του Βρουσάι που κακώς ακύρωσαν, ως οφσάιντ τον Ελ αραμπί που δεν είχε καμία συμμετοχή στην φάση. Τύφλα να’ χουν οι «χειρουργοί»: Μεγάλος… χασάπης με τσεκούρι και μπαλτά ο διαιτητής Πινέιρο (ΒΙΝΤΕΟ).  http://sfyrigmata.blogspot.com/2023/02/blog-post_393.html

3.          1η PLAY OFF  ΑΕΚ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 0-0

Διαιτητής: Νταμπάνοβιτς (Μαυροβουνίου), VAR: Μπρούνο Εστέβες (Πορτογαλίας), AVAR: Μεϊντανάς (Αχαΐας)

Γεμίζουν βιβλίο τα λάθη του Νταμπάνοβιτς, άργησε ο Παναθηναϊκός να θυμηθεί την ομόφωνη απόφαση της SL για ελίτ διαιτητές.

-Ο ΠΑΟ έβγαλε ανακοίνωση στο ημίχρονο σύμφωνα με την οποία ο Αμπραμπατ έπρεπε να αποβληθεί δυο φορές και έπρεπε να δοθεί πέναλτι στο χέρι του Χατζησαφί.

4.          4η PLAY OFF ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΑΡΗΣ 2-2

Διαιτητής: Βερίσιμο (ΠΟ Πορτογαλίας), VAR: Σάντος (ΠΟ Πορτογαλίας), AVAR: Μεϊντανάς (Αχαΐας).

- Με… γυαλιά «εξυγίανσης» και ο Βερίσιμο, «έπνιξε» πέναλτι στον Μπιέλ.

-Με δυο μέτρα και με δυο σταθμά έδινε φάουλ ο Βερίσιμο, ανακαλύπτοντας υπέρ του Άρη και «πνίγοντας» υπέρ του Ολυμπιακού.

Στο link https://sfyrigmata.blogspot.com/2023/06/10-avar.html  μπορείτε να διαβάσετε περισσότερα για την περσινή του απόδοση «Μεϊντανάς: Διεθνής βοηθός με 11 λάθη! Και AVAR σε τέσσερα «χειρουργεία» ξένων διαιτητών (Παρασκευή, Ιουνίου 23, 2023).

«Στις χαμηλότερες θέσεις οι διεθνείς βοηθοί Μπουξμπάουμ, Μεϊντανάς, Νικολαϊδης, Κωσταράς – Αναλυτικά η απόδοση και τα λάθη όλων των βοηθών της Super League»

Επίσης μπορείτε να θυμηθείτε τι γράφαμε για τον Μεϊντανά:

Γιατί πάλι στην ΑΕΚ ο Μεϊντανάς;

Το σερί του Μεϊντανά μετά το ματς Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός

Το… ναυάγιο του Μεϊντανά στο Περιστέρι και το αντίο του Κουτσιαύτη

Τα… φάλτσα του Μεϊντανά κατά του Ολυμπιακού

Μεϊντανάς: Αντί να τιμωρηθεί, ορίστηκε βοηθός στο ΠΑΣ Γιάννινα-Ολυμπιακός

Απέτυχε το... πείραμα του Κλάτενμπεργκ με τους Έλληνες βοηθούς (Μεϊντανάς, Καραγκιζόπουλος) – Ο Άγγλος πότε θα καταλάβει ότι γελάνε και μαζί του με τέτοιες διαιτησίες; Δευτέρα, Σεπτεμβρίου 27, 2021 https://sfyrigmata.blogspot.com/2021/09/blog-post_271.html

Ο Μεϊντανάς τα περίμενε όλα από το VAR στο ντέρμπι Παναθηναϊκού-ΠΑΟΚ (0-0) Δευτέρα, Ιουνίου 15, 2020 https://sfyrigmata.blogspot.com/2020/06/var-0-0.html

Δείτε παρακάτω αναλυτικά τους φετινούς αγώνες του με την απόδοση του, καθώς και με την ενδεικτική βαθμολόγηση του:

Απαρατήρητος ο Περράκης: Καλή η διαιτησία του - Από μια γκέλα οι Κόλλιας και Μεϊντανάς

SUPER LEAGUE 2023-2024 2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Κυριακή 27 Αυγούστου 2023

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΑΘΗΝΩΝ 4-0

Διαιτητής: Περράκης (Αθηνών), Βοηθοί: Μεϊντανάς (Αχαϊας), Κόλλιας (Ηπείρου), 4ος: Ματσούκας (Αιτ/νιας), VAR: Κουμπαράκης (Κυκλάδων), AVAR: Παπαδάκης (Ηρακλείου)

Παρατηρητής: Λιαχούδης (Μακεδονίας)

86': Κακώς ο Μεϊντανάς υπέδειξε οφσάιντ τον Μπρινιτς, όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 8,3

Ο Ζίβκοβιτς ρεζίλεψε τον Ευαγγέλου επειδή δεν τον απέβαλε – Υποδείξεις σαν των Μεϊντανά, Καραγκιζόπουλου στο 45’ και στο 90+4’ πρέπει να τιμωρούνται

-Και όχι έτσι όπως έκανε η πρώην ΚΕΔ, (Μπένετ, Μάνταλου), που τους επιβράβευε δίνοντας τους συνεχής ορισμούς, για… φάλτσα υπέρ των ομάδων της εξυγίανσης.

SUPER LEAGUE 2023-2024 5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Κυριακή 24 Σεπτεμβρίου 2023

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ-ΠΑΟΚ 1-3

Διαιτητής: Ευαγγέλου (Αθηνών), Βοηθοί: Μεϊντανάς (Αχαΐας), Καραγκιζόπουλος (Ημαθίας), 4ος: Τσιμεντερίδης (Κοζάνης), VAR: Φωτιάς (Πέλλας), AVAR: Παπαδάκης (Ηρακλείου), Παρατηρητής: Γκάγκας (Λάρισας)

32': Κακώς διαιτητής και βοηθός υπέδειξαν ανάποδο αράουτ υπέρ του ΠΑΟΚ.

90+4’: Κακώς ο Μεϊντανάς υπέδειξε ΆΜΕΣΑ οφσάιντ τον Σόρια του ΠΑΣ Γιάννινα, ενώ ήταν σε κανονική θέση, (ένα μέτρο πίσω, έτσι καθάρισε "σκούπα" την υποσχόμενη επίθεση του ΠΑΣ Γιάννινα).

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 8,1

SUPER LEAGUE 2023-24 6η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Πέμπτη 28 Σεπτεμβρίου 2023

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 1-4

Διαιτητής: Ευαγγέλου (Αθηνών), Βοηθοί: Μεϊντανάς (Αχαΐας), Καραγκιζόπουλος (Ημαθίας), 4ος: Γκάμαρης (Αθηνών), VAR: Κουμπαράκης (Κυκλάδων), ΑVAR: Σαμοΐλης (Αθηνών)

Παρατηρητής: Στυλιαράς (Αιτ/νιας),

31-32': Στο γκολ (1-2) του Παναθηναϊκού έγινε έλεγχος από το VAR (Κουμπαράκης) για πιθανό οφσάιντ, κάνοντας χρήση την τρισδιάστατη γραμμή του οφσάιντ και σωστά συμφώνησε με την απόφαση του Μεϊντανά που σωστά δεν είχε υποδείξει οφσάιντ.

38': Σωστά, ο Μεϊντανάς υπέδειξε οφσάιντ τον Τσέριν του Παναθηναϊκού.

45+1’: Σωστά ο Μεϊντανάς υπέδειξε οφσάιντ παίκτη του Παναθηναϊκού, όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 8,5

SUPER LEAGUE 2023-24 ΕΞ ΑΝΑΒΟΛΗΣ 1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Κυριακή 8 Οκτωβρίου 2023

ΑΕΚ-ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 3-0

Διαιτητής: Γκορτσίλας (Μακεδονίας), Βοηθοί: Μεϊντανάς (Αχαΐας), Στάικος (Λάρισας), 4ος: Τσιάρας (Καβάλας), VAR: Τζήλος (Λάρισας), AVAR: Σαμοΐλης (Αθηνών), Παρατηρητής: Θάνος (Ηπείρου)

10': Κακώς ο Μεϊντανάς υπέδειξε πλάγιο άουτ υπέρ της ΑΕΚ (η μπάλα δεν είχε εξέλθει εξολοκλήρου την πλάγια γραμμή), στην συνέχεια κακώς ο Γκορτσίλας επέτρεψε να εκτελεστεί πολύ μακριά από το σημείο που (υποτίθεται ότι) έγινε το πλάγιο άουτ. Υπήρξαν έντονες διαμαρτυρίες από τους παίκτες του Παναιτωλικού, γιατί έγινε γρήγορη και επικίνδυνη επίθεση (σουτ ελάχιστα άουτ), αφού όλοι τους πίστευαν ότι, δεν θα επέτρεπε την εκτέλεση του από τόσο μακριά (και πολύ ποιο κοντά στο τέρμα του Παναιτωλικού).

19': Σωστά ο Μεϊντανάς υπέδειξε οφσάιντ τον Αραούχο, όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση.

23': Σωστά ο ίδιος βοηθός υπέδειξε οφσάιντ τον Πιζάρο όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση

33': Αρχικά ο Γκορτσίλας υπέδειξε άουτ υπέρ του Παναιτωλικού, οι παίκτες της ΑΕΚ διαμαρτυρήθηκαν στον διαιτητή και στην συνέχεια άλλαξαν την απόφαση τους και υπέδειξαν κόρνερ υπέρ της ΑΕΚ (από το μακρινό ριπλέϊ που έδειξαν δεν είναι ξεκάθαρο αν η μπάλα παίχτηκε τελευταία από τον αμυντικό). Με την εκτέλεση του έγινε το 1-0.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 8,2

SUPERLEAGUE 2023-24 9η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Δευτέρα 30 Οκτωβρίου 2023

ΟΦΗ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 0-2

Διαιτητής: Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας), Βοηθοί: Ψαρρής (Ζακύνθου), Μεϊντανάς (Αχαΐας),

4ος: Κατοίκος (Αθηνών), VAR: Περράκης (Αθηνών), AVAR: Φωτόπουλος (Αθηνών), Παρατηρητής: Καρατζάς (Εύβοιας)

47': Σωστά ο Μεϊντανάς υπέδειξε οφσάιντ τον Γιόβετιτς του Ολυμπιακού, όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση.

58': Σωστά ο ίδιος βοηθός υπέδειξε οφσάιντ τον σκόρερ Μασούρα (όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση), έγινε έλεγχος επιβεβαίωσης από το VAR και σωστά συμφώνησε με την απόφαση του βοηθού.

67': Κακώς ο Μεϊντανάς υπέδειξε οφσάιντ τον Μπιέλ, όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 8,4

SUPERLEAGUE 2023-24 10η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Σάββατο 4 Νοεμβρίου 2023

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΛΑΜΙΑ 1-2

Διαιτητής: Μανούχος (Αργολίδας), Βοηθοί: Μεϊντανάς (Αχαΐας), Σινιοράκης (Χανίων),

4ος: Ματσούκας (Αιτ/νίας), VAR: Πολυχρόνης (Πιερίας), AVAR: Μπουξμπάουμ  (Αν. Αττικής),

Παρατηρητής: Μπριάκος (Ηπείρου)

59': Σωστά ο Μεϊνταντάς υπέδειξε οφσάιντ τον Καρλίτος της Λαμίας όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση.

62': Σωστά ο ίδιος βοηθός υπέδειξε οφσάιντ τον Παπαδόπουλο της Λαμίας όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση.

78-81': Κακώς ο Μεϊντανάς δεν υπέδειξε οφσάιντ τον σκόρερ της Λαμίας Τσιλουλη, έγινε έλεγχος επιβεβαίωσης από το VAR και ενημέρωσε τον διαιτητή ότι ο σκόρερ ήταν σε θέση οφσάιντ και σωστά δεν μέτρησε το γκολ.

SUPER LEAGUE 2023-24 15η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Πέμπτη 21 Δεκεμβρίου 2023

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 0-0

Διαιτητής: Ζαμπαλάς (Ηπείρου), Βοηθοί: Κωσταράς (Αιτ/νίας), Μεϊντανάς (Αχαΐας),

4ος: Τσέτσιλας (Καστοριάς), VAR: Παπαδόπουλος (Μακεδονίας), AVAR: Κόλλιας (Ηπείρου)

Παρατηρητής: Σπυρόπουλος (ΚΕΔ/ΕΠΟ)

5': Σωστά ο Μεϊντανάς υπέδειξε οφσάιντ τον Μασούρα όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση.

23': Κακώς ο ίδιος βοηθός υπέδειξε οφσάιντ τον Ελ Κααμπί, όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση.

36': Ο Μεϊντανάς έπρεπε να υποδείξει οφσάιντ τον Ελ Κααμπί όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση (κόρνερ).

SUPERLEAGUE 2023/24 16η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Τετάρτη 3 Ιανουαρίου 2024

ΠΑΟΚ-ΟΦΗ 4-0

Διαιτητής: Τσέτσιλας (Καστοριάς), Βοηθοί: Μεϊντανάς (Αχαΐας), Μωυσιάδης (Ηπείρου), 4ος: Τσιμεντερίδης (Κοζάνης), VAR: Τζήλος (Λάρισας), AVAR: Σαμοΐλης (Αθηνών),

Παρατηρητής: Καρατζίκας (ΚΕΔ/ΕΠΟ)

9': Σωστά ο Μεϊντανάς υπέδειξε οφσάιντ τον Αμπαντα του ΟΦΗ όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση.

15': Σωστά ο Μεϊντανάς υπέδειξε οφσάιντ τον Ριέρα του ΟΦΗ όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση.

36': Κακώς ο Μεϊντανάς δεν υπέδειξε φάουλ υπέρ του ΟΦΗ όταν ο Κωνσταντέλιας μάρκαρε αντικανονικά τον αντίπαλο του Λάρσον, στη συνέχεια της φάσης ο διαιτητής σφύριξε φάουλ υπέρ του ΠΑΟΚ και υπέδειξε κίτρινη κάρτα στον Λαμπρόπουλο του ΟΦΗ για ριψοκίνδυνο παίξιμο.

SUPERLEAGUE 2023/24 20ή ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Κυριακή 28 Ιανουαρίου 2024

ΑΕΚ – ΟΦΗ 3-0

Διαιτητής: Παπαπέτρου (Αθηνών), Βοηθοί: Πετρόπουλος (Αρκαδίας), Μεϊντανάς (Αχαΐας),

4ος: Κατσικόγιαννης (Ηπείρου), VAR: Φωτιάς (Πέλλας), AVAR: Νικολαΐδης (Μακεδονίας),

Παρατηρητής: Λαμπαδαρίου (ΚΕΔ/ΕΠΟ)

12': Σωστά ο Μεϊντανάς υπέδειξε οφσάιντ τον Πόνσε της ΑΕΚ όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση.

SUPERLEAGUE 2023-24 21η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Κυριακή 4 Φεβρουαρίου 2024

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ – ΠΑΟΚ 0-2

Διαιτητής: Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου), Βοηθοί: Απτόσογλου (Αθηνών), Μεϊντανάς (Αχαΐας), 4ος: Βάτσιος (Δυτ. Αττικής), VAR: Κουμπαράκης (Κυκλάδων), AVAR: Στεφανίδης (Καρδίτσας), Παρατηρητής: Κύρκος (Θεσπρωτίας)

Ο Β΄ βοηθός Μεϊντανάς δεν είχε κάποια φάση.

SUPER LEAGUE 2023/24 23η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Σάββατο 17 Φεβρουαρίου 2023

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΛΑΜΙΑ 2-2

Διαιτητής: Ζαμπαλάς (Ηπείρου), Βοηθοί: Μεϊντανάς (Αχαΐας), Μωυσιάδης (Ηπείρου),

4ος: Βάτσιος (Δυτικής Αττικής), VAR: Παπαδόπουλος (Μακεδονίας), AVAR: Κόλλιας (Ηπείρου), Παρατηρητής: Δαγκλής (Μακεδονίας)

Ο Α΄ βοηθός Μεϊντανάς δεν είχε κάποια φάση.

SUPER LEAGUE 2023/24 24η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Κυριακή 25 Φεβρουαρίου 2024

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ 2-1

Διαιτητής: Φωτιάς (Πέλλας), Βοηθοί: Μεϊντανάς (Αχαΐας), Νικολακάκης (Λασιθίου),

4ος: Τσαγκαράκης (Χανίων), VAR: Ζαμπαλάς (Ηπείρου), AVAR: Νικολαΐδης (Μακεδονίας), Παρατηρητής: Τριτσώνης (Αθηνών)

7': Σωστά ο Μεϊντανάς υπέδειξε οφσάιντ τον σκόρερ Ναβάρο του Ολυμπιακού, έγινε έλεγχος επιβεβαίωσης από το VAR και συμφώνησε σωστά με την απόφαση του βοηθού και το γκολ δεν μέτρησε.

22': Σωστά ο ίδιος βοηθός υπέδειξε οφσάιντ τον Ναβάρο του Ολυμπιακού όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση (σουτ του Καμπράλ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι).

SUPERLEAGUE 2023/24 26η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Κυριακή 3 Μαρτίου 2024

ΛΑΜΙΑ-ΠΑΟΚ 0-2

Διαιτητής: Πουλικίδης (Δράμας), Βοηθοί: Μεϊντανάς (Αχαΐας), Καραγκιζόπουλος (Ημαθίας)

4ος: Γκάμαρης (Αθηνών), VAR: Κουμπαράκης (Κυκλάδων), ΑVAR: Στεφανής (Καρδίτσας),

Παρατηρητής: Θάνος (Ηπείρου)

SUPER LEAGUE 2023/24 PLAY OFFS 4η αγωνιστική Κυριακή 7 Απριλίου 2024

ΛΑΜΙΑ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 1-5

Διαιτητής: Τσακαλίδης (Χαλκιδικής), Βοηθοί: Μεϊντανάς (Αχαΐας), Καραγκιζόπουλος (Ημαθίας), 4ος: Τσιμεντερίδης (Κοζάνης), VAR: Ευαγγέλου (Αθηνών), AVAR: Νικολαΐδης (Μακεδονίας), Παρατηρητής: Ευθυμιάδης (Πιερίας)

24': Σωστά ο Μεϊντανάς υπέδειξε οφσάιντ Σίντκλεϊ της Λαμίας.

70': Σωστά ο Μεϊντανάς υπέδειξε οφσάιντ τον Γιόβετιτς του Ολυμπιακού.

78': Σωστά ο ίδιος βοηθός υπέδειξε οφσάιντ τον Καμπράλ του Ολυμπιακού με την ολοκλήρωση της επίθεσης (άουτ).

SUPER LEAGUE 2023/24 PLAY OFFS 5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Κυριακή 14 Απριλίου 2024

ΑΕΚ-ΑΡΗΣ 2-0

Διαιτητής: Μανούχος (Αργολίδας), Βοηθοί: Μεϊντανάς (Αχαΐας), Φωτόπουλος (Αθηνών), 4ος: Βεργέτης (Αρκαδίας), VAR: Μπλανκ (Ολλανδία), ΑVAR: Κόλλιας (Ηπείρου), Παρατηρητής: Κύρκος (Θεσπρωτίας),

28': Σωστά ο Μεϊντανάς υπέδειξε οφσάιντ τον Ανσαριφάρντ του Άρη όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση (απομάκρυνση της μπάλας από αμυντικό).

68': Ο Μεϊντανάς υπέδειξε οφσάιντ τον Πόνσε της ΑΕΚ, δεν υπήρξε ριπλέι από κάμερα στην ευθεία για να φανεί η ορθότητα της απόφασης του βοηθού.

SUPER LEAGUE 2023/24 8η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ PLAY OFFS Κυριακή 28 Απριλίου 2024

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΛΑΜΙΑ 4-1

Διαιτητής: Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας), Βοηθοί: Μεϊντανάς (Αχαϊας), Νικολακάκης (Λασιθίου), 4ος: Τσακαλίδης (Χαλκιδικής), VAR: Μανούχος (Αργολίδας), AVAR: Δ. Βεργέτης (Αργολίδας), Παρατηρητής: Δαγκλής (Μακεδονίας)

26': Σωστά ο Μεϊντανάς σε οριακή φάση υπέδειξε οφσάιντ τον Μασούρα όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση (άουτ).