Μεϊντανάς: Διεθνής βοηθός με 11 λάθη! Και AVAR σε τέσσερα «χειρουργεία» ξένων διαιτητών!

ΜΕΪΝΤΑΝΑΣ ΑΝΔΡΕΑΣ (ΑΧΑΪΑΣ)

Έτος γεννήσεως: 1986

1η κατηγορία από: 2017

Διεθνής βοηθός από: 2021

Ο Μεϊντανάς είχε συνολικά 24 ορισμούς (16 ως βοηθός και 8 ως AVAR).

Στους 7 αγώνες από τους 16 που ήταν βοηθός δεν έκανε λάθη.

Στους 7 αγώνες που δεν έκανε λάθη, η συνολική βαθμολογία του είναι (7Χ10=10), ενώ στους 9 παρακάτω αγώνες που έκανε 11 λάθη, η συνολική βαθμολογία του είναι (9,5+8,5+9,5+6,0+6,0+9,5+9,5+6,0+9,0=73,5), άρα και στους 12 αγώνες είχε (70+73,5=143,5:16=8,968),

Συνολική Βαθμολογία: 8,968

Η βαθμολογία είναι ενδεικτική, με άριστα το 10. Καμία σχέση με την κλίμακα που βαθμολογούν οι παρατηρητές.

Επίσης θα πρέπει να επισημάνουμε ότι στους 8 αγώνες που ορίσθηκε ως AVAR, οι 4 αγώνες του, ήταν δίπλα σε ξένους διαιτητές, που είχαν κάνει σημαντικά λάθη, όμως δεν μπορεί να είναι τυχαίο:

1.      11η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 1-1

Διαιτητής: Κέλετ (Δανίας), VAR: Σούνμπεργκ (Δανίας), AVAR: Μεϊντανάς (Αχαΐας)

Θυμηθείτε το πέναλτι της ντροπής σε βάρος του Ολυμπιακού (Άβιλα) στο 90+7΄, Κύριε Μεϊντανά μήπως βάλατε και εσείς το χέρι σας; ή δεν ξέρω, δεν άκουσα, δεν είδα;  http://sfyrigmata.blogspot.com/2022/11/blog-post_66.html

2.      24η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 0-0

Διαιτητής: Πινέιρο (ΠΟ Πορτογαλίας), VAR: Μέλο (Πορτογαλίας), AVAR: Μεϊντανάς (Αχαΐας), Παρατηρητής: Λιαχούδης (Μακεδονίας).

Θυμηθείτε το γκολ του Βρουσάι που κακώς ακύρωσαν, ως οφσάιντ τον Ελ αραμπί που δεν είχε καμία συμμετοχή στην φάση. Κύριε Μεϊντανά, ούτε εδώ δεν βάλατε το χέρι σας, δεν ξέρετε, δεν είδατε;

Τύφλα να’ χουν οι «χειρουργοί»: Μεγάλος… χασάπης με τσεκούρι και μπαλτά ο διαιτητής Πινέιρο (ΒΙΝΤΕΟ).  http://sfyrigmata.blogspot.com/2023/02/blog-post_393.html

3.      1η PLAY OFF  ΑΕΚ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 0-0

Διαιτητής: Νταμπάνοβιτς (Μαυροβουνίου), VAR: Μπρούνο Εστέβες (Πορτογαλίας), AVAR: Μεϊντανάς (Αχαΐας)

Γεμίζουν βιβλίο τα λάθη του Νταμπάνοβιτς, άργησε ο Παναθηναϊκός να θυμηθεί την ομόφωνη απόφαση της SL για ελίτ διαιτητές

-Ο ΠΑΟ έβγαλε ανακοίνωση στο ημίχρονο σύμφωνα με την οποία ο Αμπραμπατ έπρεπε να αποβληθεί δυο φορές και έπρεπε να δοθεί πέναλτι στο χέρι του Χατζησαφί. Κύριε Μεϊντανά, ούτε εδώ δεν βάλατε το χέρι σας, δεν ξέρετε, δεν είδατε; http://sfyrigmata.blogspot.com/2023/03/sl_19.html

4.       4η PLAY OFF ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΑΡΗΣ 2-2

Διαιτητής: Βερίσιμο (ΠΟ Πορτογαλίας), VAR: Σάντος (ΠΟ Πορτογαλίας), AVAR: Μεϊντανάς (Αχαΐας

- Με… γυαλιά «εξυγίανσης» και ο Βερίσιμο, «έπνιξε» πέναλτι στον Μπιέλ

-Με δυο μέτρα και με δυο σταθμά έδινε φάουλ ο Βερίσιμο, ανακαλύπτοντας υπέρ του Άρη και «πνίγοντας» υπέρ του Ολυμπιακού.

Κύριε Μειντανά, ούτε εδώ δεν είχατε κάποια επιρροή;

SUPER LEAGUE 2022-23 1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Κυριακή, Αυγούστου 21, 2022

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ 2-0

Διαιτητής: Μανούχος (Αργολίδας) Βοηθοί: Μεϊντανάς (Αχαϊας), Κούλα (Ξάνθης)

4ος: Αγγελάκης (Μακεδονίας) VAR: Φωτιάς (Πέλλας) AVAR: Ψάρρης (Ζακύνθου)

Παρατηρητής: Τριτσώνης (Αθηνών)

80': Κακώς ο Μεϊντανάς υπέδειξε οφσάιντ τον Ελ Αραμπί, όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση (η μπάλα κατέληξε άουτ). (0,5)

Βαθμολογία 9,5

SUPER LEAGUE 2022-2023 4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Κυριακή 11 Σεπτεμβρίου 2022

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΒΟΛΟΣ 1-1

Διαιτητής: Φωτιάς (Πέλλας), Βοηθοί: Κουρομπύλια (Δυτικής Αττικής), Μεϊντανάς (Αχαΐας), 4ος Μαλούτας (Ημαθίας), VAR: Ζαμπαλάς (Ηπείρου), AVAR: Θ. Μωυσιάδης (Ηπείρου), Παρατηρητής: Ιωσηφόγλου (Αθηνών).

3': Κακώς ο Μεϊντανάς υπέδειξε οφσάιντ σε βάρος του Ολυμπιακού (τον Μασούρα, όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση, που μετά την απόκρουση, η μπάλα κατέληξε σε επιθετικό του Ολυμπιακού και ανέκοψε την υποσχόμενη επίθεση).

Βαθμολογία 8,5

SUPERLEAGUE 2022-23  12η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Πέμπτη 10 Νοεμβρίου 2022

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 0-1

Διαιτητής: Βεργέτης (Αρκαδίας), Βοηθοί: Μεϊντανάς (Αχαΐας), Σινιοράκης (Χανίων), 4ος: Τσέτσιλας (Γρεβενών), VAR: Τζοβάρας (Φθιώτιδας), AVAR: Πετρόπουλος (Αρκαδίας), Παρατηρητής: Καρατζάς (Εύβοιας)

Νέο… χειρουργείο (pic): Βεργέτης και Τζοβάρας «έπνιξαν» επιθετικό φάουλ πριν το γκολ του Παναθηναϊκό

-Αίσχος: Αλλοιώνουν το VAR και την βαθμολογία.

13': Κακώς ο Μεϊντανάς υπέδειξε οφσάιντ τον Τσέριν του Παναθηναϊκού (ενώ ήταν στην ίδια ευθεία), όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση, (ο επιθετικός του Παναθηναϊκού σούταρε άουτ, πριν το σφύριγμα του διαιτητή για οφσάιντ). (0,5)

SUPERLEAGUE 2022-23 15η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Τετάρτη, Δεκεμβρίου 28, 2022

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ - ΠΑΟΚ 1-1

Διαιτητής: Κουτσιαύτης (Άρτας) Βοηθοί: Μεϊντανάς (Αχαΐας), Καραγκιζόπουλος (Ημαθίας) 4ος: Καραντώνης (Ημαθίας) VAR: Μανούχος (Αργολίδας), AVAR: Σαμοΐλης (Αθηνών)

Το… ναυάγιο του Μεϊντανά στο Περιστέρι και το αντίο του Κουτσιαύτη

-Ο Μεϊντανάς έκανε λάθος και στα δυο γκολ!

-Τελευταίο ματς του Κουτσιαύτη λόγω ορίου ηλικίας (= 45 έτη)

23': Αρχικά ο Μεϊντανάς υπέδειξε οφσάιντ τον σκόρερ Ολιβέιρα, όμως μετά από έλεγχο επιβεβαίωσης που έγινε από το VAR κάνοντας χρήση της τρισδιάστατης γραμμής του οφσάιντ ο σκόρερ ήταν σε κανονική θέση στην ίδια ευθεία και σωστά μέτρησε το γκολ (0-1). (-2)

72': Αρχικά ο Μεϊντανάς υπέδειξε οφσάιντ τον σκόρερ Κούεν, όμως μετά από έλεγχο επιβεβαίωσης που έγινε από το VAR κάνοντας χρήση της τρισδιάστατης γραμμής του οφσάιντ ο σκόρερ ήταν σε κανονική θέση στην ίδια ευθεία και σωστά μέτρησε το γκολ (1-1). (-2)

Βαθμολογία 6,0

SUPER LEAGUE 2022-23 23η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Δευτέρα 20 Φεβρουαρίου 2023

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ – ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ 1-0

Διαιτητής: Βεργέτης (Αρκαδίας), Βοηθοί: Μεϊντανάς (Αχαΐας), Καραγκιζόπουλος (Αθηνών), 4ος: Τζοβάρας (Φθιώτιδας), VAR: Ευαγγέλου (Αθηνών), AVAR: Κούλα (Ξάνθης), Παρατηρητής: Κουκουλάκης (Ηρακλείου)

Αποβολή ανακάλυψη από τον Βεργέτη – Λάθη από τον Μεϊντανά

- Ένα ματς με την παρουσία των Μπένετ, Μάνταλου

3': Κακώς ο Μεϊντανάς υπέδειξε άμεσα οφσάιντ τον Γερεμέγιεφ του Λεβαδειακού, στο ριπλέι φάνηκε να ήταν στην ίδια ευθεία. (-3)

55': Ο Μεϊντανάς υπέδειξε οφσάιντ τον Κιάρτανσον του Ατρομήτου, (δεν υπήρξε ριπλέϊ από κάμερα στην ευθεία, για επιβεβαίωση της απόφασης του βοηθού).

77': Κακώς ο Μεϊντανάς δεν υπέδειξε οφσάιντ τον Κιάρτανσον του Ατρομήτου όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση, (σουτ απέκρουσε ο τερματοφύλακας, που στην περίπτωση επίτευξης τέρματος θα γινόταν έλεγχος επιβεβαίωσης από το VAR). (-1)

SUPER LEAGUE 2022-23  26η αγωνιστική 12-3-2023

ΙΩΝΙΚΟΣ-ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ 1-0

Διαιτητής: Φωτιάς (Πέλλας) Βοηθοί: Μεϊντανάς (Αχαΐας), Νικολαΐδης (Μακεδονίας)

4ος: Κατσικογιάννης (Ηπείρου) VAR: Ζαμπαλάς (Ηπείρου) AVAR: Κόλλιας (Ηπείρου)

Παρατηρητής: Ιωσήφογλου (Αθηνών)

81': Κακώς ο Μεϊντανάς υπέδειξε οφσάιντ τον Σεμπά του Ιωνικού, όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση (σούταρε άουτ). (-0,5)

SUPERLEAGUE 2022-23 PLAY OFF 5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Κυριακή 23 Απριλίου 2023

ΒΟΛΟΣ – ΆΡΗΣ 0-3

Διαιτητής: Ευαγγέλου (Αθηνών), Βοηθοί: Μεϊντανάς (Αχαΐας), Φωτόπουλος (Αθηνών), 4ος: Περράκης (Αθηνών), VAR: Ζαμπαλάς (Ηπείρου), AVAR: Μπουξμπάουμ (Ανατολικής Αττικής), Παρατηρητής: Λαμπαδαρίου (ΚΕΔ/ΕΠΟ)

15': Κακώς ο Μεϊντανάς υπέδειξε οφσάιντ τον Νταμπό του Άρη όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση. (-0,5)

SUPERLEAGUE 2022-23 PLAY OUT  5η αγωνιστική Σάββατο 29 Απριλίου 2023

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ-ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ 2-2

Διαιτητής: Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου), Βοηθοί: Μεϊντανάς (Αχαΐας), Κούλα (Ξάνθης), 4ος: Τσιμεντερίδης (Κοζάνης), VAR: Τσακαλίδης (Χαλκιδικής)

AVAR: Στεφανής (Καρδίτσας), Παρατηρητής: Νικολακόπουλος (Αθηνών)

Ξανά απαράδεκτος ο Σιδηρόπουλος, δυο φορές τον έσωσε ο Τσακαλίδης και τον... κρέμασε άλλες τόσες – Μήπως έκλεισε ο κύκλος του διεθνή ρέφερι στη διαιτησία;

-Λάθος Βοηθού διαιτητή και VAR στο 6'.

6-9': Ο Σιδηρόπουλος σφύριξε πέναλτι υπέρ του Λεβαδειακού όταν ο Μάρτενσον του Παναιτωλικού έκανε απρόσεκτο μαρκάρισμα στο πόδι του Βρακά, έγινε έλεγχος επιβεβαίωσης από το VAR και συμφώνησε με την απόφαση του διαιτητή, όμως έπρεπε να ενημερώσει τον διαιτητή ότι πριν την παράβαση πέναλτι, ο Βρακάς ήρθε από αντικανονική θέση οφσάιντ και έκανε ενεργό συμμετοχή πηγαίνοντας να μαρκάρει τον αντίπαλο του Μάρτενσον για την μπάλα, που του έκανε το πέναλτι. Με την εκτέλεση του έγινε το 0-1. Το λάθος είναι του Μεϊντανά & του Τσακαλίδη (-4).

SUPERLEAGUE 2022-23 PLAY OFFS 9η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ  Δευτέρα 8 Μαΐου 2023

ΆΡΗΣ – ΑΕΚ 1-2

Διαιτητής: Φωτιάς (Πέλλας) Βοηθοί: Κούλα (Ξάνθης), Μεϊντανάς (Αχαΐας)

4ος: Τζήλος (Λάρισας) VAR: Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας) AVAR: Πετρόπουλος (Αρκαδίας) Παρατηρητής: Μάνταλος (ΚΕΔ/ΕΠΟ)

34': Κακώς ο Μεϊντανάς δεν υπέδειξε οφσάιντ παίκτη του Άρη όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση. (-1)