Πετρόπουλος: Μέσω VAR διορθώθηκαν και τα 3 λάθη που έκανε ως βοηθός (σε 13 αγώνες)

ΠΕΤΡΟΠΟΥΛΟΣ ΤΡΥΦΩΝΑΣ ΑΡΚΑΔΙΑΣ

Ο Πετρόπουλος είναι 40 ετών (1984) και στην 1η κατηγορία αξιολογήθηκε το 2013, ενώ το 2016 έγινε διεθνής βοηθός. Φέτος είχε συνολικά 20 ορισμούς (13 ως βοηθός και 7 ως AVAR).

Από τους 13 αγώνες που ήταν βοηθός, στους 10 αγώνες είχε πολύ καλή απόδοση.

Στους άλλους 3 αγώνες έκανε τα παρακάτω λάθη:

1.       Την 12η  αγωνιστική Παρασκευή 24 Νοεμβρίου 2023 ΟΦΗ-ΒΟΛΟΣ 1-1, , έκανε 2 σημαντικά λάθη (αλλά διορθώθηκαν μέσω VAR).

1. στο 40-42' κακώς ο Πετρόπουλος υπέδειξε οφσάιντ τον σκόρερ Κόμπα του Βόλου, έγινε έλεγχος επιβεβαίωσης από το VAR και ενημέρωσε τον διαιτητή ότι δεν υπήρξε οφσάιντ και το γκολ μέτρησε κανονικά.

2. Στο 89-90+5' κακώς ο Πετρόπουλος δεν υπέδειξε οφσάιντ τον Ντίκο του ΟΦΗ, ενώ στην συνέχεια ο συμπαίκτης του Μεγιάδο πέτυχε γκολ, έγινε έλεγχος επιβεβαίωσης από το VAR κάνοντας χρήση της τρισδιάστατης γραμμής του οφσάιντ και ενημέρωσε τον διαιτητή ότι ο Ντίκο ήταν σε θέση οφσάιντ και του συνέστησε να δει την φάση ώστε να επιβεβαιώσει ο ίδιος αν επηρεάζει ή όχι το παιχνίδι όταν μάρκαρε αντίπαλο του, αφού είδε την φάση, σωστά αποφάσισε ότι επηρεάζει το παιχνίδι και τον αντίπαλο του και ακυρώθηκε σωστά το γκολ.

2.       Tην 3η PLAY OUT αγωνιστική ΟΦΗ-ΠΑΣ Γιάννινα 4-1, έκανε 1 σημαντικό λάθος (αλλά διορθώθηκε μέσω VAR), στο 64-66' κακώς ο Πετρόπουλος σε πολύ οριακή φάση δεν υπέδειξε οφσάιντ τον σκόρερ Ααρόν Λεγιά Ισεκά όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση (γκολ 4-0), όμως μετά από έλεγχο επιβεβαίωσης από το VAR κάνοντας χρήση της τρισδιάστατης γραμμής του οφσάιντ, ενημέρωσε τον διαιτητή ότι ο σκόρερ ήταν οφσάιντ όταν δέχτηκε την μπάλα από το σουτ του τερματοφύλακα του και το γκολ σωστά ακυρώθηκε.

3.       Επίσης έκανε 1 λάθος (μη σημαντικό), την 1η αγωνιστική ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ 2-0, στο 24΄κακώς υπέδειξε οφσάιντ τον Μασούρα όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση.

Η συνολική βαθμολογία του ως βοηθός είναι (1084 βαθμοί : 13 αγώνες = 8,34), άρα ο Μ.Ο (μέσος όρος) του είναι 8,34.

Στους 7 αγώνες που ήταν AVAR σε 3 αγώνες ήταν στην ομάδα της Κηφισιάς και σε 1 αγώνα (από αυτούς τους τρεις), την 6η PLAY OUT Σάββατο 27 Απριλίου 2024 ΚΗΦΙΣΙΑ-ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ 2-3, έγινε 1 σημαντικό λάθος. Διαιτητής: Παπαδόπουλος (Μακεδονίας), VAR: Τσαγκαράκης (Χανίων), AVAR: Πετρόπουλος (Αχαΐας), στο 80-82': κακώς ο Παπαδόπουλος σφύριξε πέναλτι υπέρ της Κηφισιάς όταν ο Οζέγκοβιτς έπεσε στο έδαφος εντός της περιοχής πέναλτι του ΠΑΣ Γιάννινα, έγινε έλεγχος επιβεβαίωσης από το VAR (Τσαγκαράκης ) και κακώς συμφώνησε με την απόφαση του διαιτητή…………….

Στους υπόλοιπους 6 παρακάτω αγώνες, δεν υπήρξαν λάθη με ευθύνη του VAR, όπου ο Πετρόπουλος ήταν AVAR, επίσης θα δείτε ότι (αν και διεθνής) η ΚΕΔ τον όρισε μόνο σε 1 αγώνα με ξένο διαιτητή στο VAR (ενώ άλλοι διεθνείς ορίστηκαν σε πολύ περισσότερους όπως οι: BUXBAUM 12, ΝΙΚΟΛΑΚΑΚΗΣ 7, ΨΑΡΡΗΣ 6) :

1.       8η  ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Κυριακή 22 Οκτωβρίου  2023 ΠΑΟΚ-ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ 2-0

Διαιτητής: Πουλικίδης (Δράμας), Βοηθοί: Καραγκιζόπουλος (Ημαθίας), Στάικος (Λάρισας) 4ος: Πολυχρόνης (Πιερίας), VAR: Ζαμπαλάς (Ηπείρου), AVAR Πετρόπουλος (Αρκαδίας).

2.       10η Αγωνιστική Κυριακή 5 Νοεμβρίου 2023 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΟΚ 2-4

Διαιτητής: Σλάγκερ (Γερμανίας), Βοηθοί: Βασίτσκι, Μπλος (Γερμανίας), 4ος: Γκάμαρης (Αθηνών), VAR: Μίλερ (Γερμανίας), AVAR: Πετρόπουλος (Αρκαδίας).

3.       15η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Πέμπτη 21 Δεκεμβρίου 2023 ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ-ΑΕΚ 2-2

Διαιτητής: Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου), Βοηθοί: Φωτόπουλος (Αρκαδίας), Βεργέτης (Αρκαδίας), 4ος: Τσακαλίδης (Χαλκιδικής), VAR: Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας), AVAR: Πετρόπουλος (Αρκαδίας).

4.       19η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Σάββατο 20 Ιανουαρίου 2024 ΛΑΜΙΑ-ΚΗΦΙΣΙΑ  4-1

Διαιτητής: Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας), Βοηθοί: Σινιοράκης (Χανίων), Σπυρόπουλος (Ανατ. Αττικής), 4ος: Τσιμεντερίδης (Κοζάνης), VAR: Κουμπαράκης (Κυκλάδων), AVAR: Πετρόπουλος (Αρκαδίας).

5.       21η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Κυριακή 4 Φεβρουαρίου 2024 ΟΦΗ – ΚΗΦΙΣΙΑ 1-2

Διαιτητής: Μανούχος (Αργολίδας), Βοηθοί: Δ. Βεργέτης (Αργολίδας), Αρμακόλας (Κυκλάδων), 4ος: Ματσούκας (Αιτ/νίας), VAR: Τσέτσιλας (Καστοριάς), AVAR:Πετρόπουλος (Αρκαδίας)

6.       24η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Σάββατο 24 Φεβρουαρίου 2024 ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ-ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ 0-0

Διαιτητής: Τσακαλίδης (Χαλκιδικής), Βοηθοί: Κωνσταντίνου (Πρέβεζας/Λευκάδας), Ντάβελας (Μακεδονίας), 4ος: Τσιάρας (Καβάλας), VAR: Κουμπαράκης (Κυκλάδων), AVAR: Πετρόπουλος (Αρκαδίας),

μπορείτε να δείτε και την περσινή του απόδοση «Πετρόπουλος: Ο… έλεγχος του διεθνή βοηθού» (Παρασκευή, Ιουνίου 23, 2023).

Δείτε παρακάτω αναλυτικά τους φετινούς αγώνες του με την απόδοση του, καθώς και με την ενδεικτική βαθμολόγηση του:

SUPER LEAGUE 2023-2024 1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Κυριακή 20 Αυγούστου 2023

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ 2-0

Διαιτητής: Παπαδόπουλος (Μακεδονίας), Βοηθοί: Δημητριάδης (Μακεδονίας), Πετρόπουλος (Αρκαδίας), 4ος: Γκάμαρης (Αθηνών), VAR: Παπαπέτρου (Αθηνών), AVAR: Ψάρρης (Ζακύνθου), Παρατηρητής: Σταθόπουλος (Αχαΐας)

24': Κακώς ο Πετρόπουλος υπέδειξε οφσάιντ τον Μασούρα όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 8,3

SUPER LEAGUE 2023-2024 4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Σάββατο 16 Σεπτεμβρίου 2023

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 0-5

Διαιτητής: Τσαγκαράκης (Χανίων), Βοηθοί: Πετρόπουλος (Αρκαδίας), Σινιοράκης (Χανίων), 4ος: Τσιμεντερίδης (Κοζάνης), VAR: Μανούχος (Αργολίδας), AVAR: Νικολαΐδης (Μακεδονίας), Παρατηρητής: Μπριάκος (Ηπείρου)

24': Ο Πετρόπουλος υπέδειξε οφσάιντ παίκτη του Παναθηναϊκού όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση, (υπήρξε ριπλέι από κάμερα που δεν ήταν στην ευθεία, όμως πιθανόν να ήταν σε κανονική θέση).

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 8,4

SUPER LEAGUE 2023-24 6η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Τετάρτη 27 Σεπτεμβρίου 2023

ΚΗΦΙΣΙΑ-ΛΑΜΙΑ 1-1

Διαιτητής: Κατσικογιάννης (Ηπείρου), Βοηθοί: Πετρόπουλος (Αρκαδίας),

Νίκζας (Λάρισας), 4ος: Βάτσιος (Δυτικής Αττικής), VAR: Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας), ΑVAR: Τζιουβάρας (Κοζάνης), Παρατηρητής: Σταθόπουλος (Αχαΐας)

61': Σωστά ο Πετρόπουλος υπέδειξε οφσάιντ παίκτη της Λαμίας, όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση.

SUPERLEAGUE 2023-24 9η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Κυριακή 29 Οκτωβρίου 2023

ΑΡΗΣ – ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ 2-0

Διαιτητής: Μανούχος (Αργολίδας), Βοηθοί: Πετρόπουλος (Αρκαδίας), Βεργέτης (Αργολίδας), 4ος: Πουλικίδης (Δράμας), VAR: Ευαγγέλου (Αθηνών), AVAR: Νιδριώτης (Αθηνών), Παρατηρητής: Κιοτζένης (Ξάνθης)

73-74': Σωστά ο Πετρόπουλος υπέδειξε οφσάιντ τον Σαμόρα του Άρη, όταν μετά από σουτ του συμπαίκτη του Φαμπιάνο η μπάλα χτύπησε στο πόδι (ή πιθανόν και στο χέρι) του, πριν καταλήξει στα δίχτυα, έγινε έλεγχος επιβεβαίωσης από το VAR και σωστά συμφώνησε με την απόφαση του βοηθού.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 8,5

SUPERLEAGUE 2022-23 11η Αγωνιστική Κυριακή 12 Νοεμβρίου 2023

ΚΗΦΙΣΙΑ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 0-1

Διαιτητής: Ζαμπαλάς (Ηπείρου), Βοηθοί: Πετρόπουλος (Αρκαδίας), Πάτρας (Μακεδονίας),

4ος: Πουλικίδης (Δράμας), VAR: Τζήλος (Λάρισας), ΑVAR: Κωνσταντίνου (Πρέβεζας/Λευκάδας), Παρατηρητής: Ευθυμιάδης (Πιερίας)

11-13': Σωστά ο Πετρόπουλος υπέδειξε οφσάιντ τον Μαντσίνι όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση, ο Αϊτόρ πέτυχε γκολ, έγινε έλεγχος επιβεβαίωσης από το VAR κάνοντας χρήση της τρισδιάστατης γραμμής του οφσάιντ και σωστά συμφώνησε με την απόφαση του βοηθού και ακυρώθηκε σωστά το γκολ.

43': Σωστά ο Πετρόπουλος υπέδειξε οφσάιντ τον Τζούριτσιτς του Παναθηναϊκού.

85': Σωστά ο Πετρόπουλος υπέδειξε οφσάιντ τον Μπιφουμά της Κηφισιάς.

«Βροχή» οι φάσεις για Ανδριανό, Ζαμπαλά και βοηθούς – Αποκορύφωμα η απόφαση στο τέλος με παρέμβαση των Ζαμπαλά, Σπυρόπουλου – Για έξι λεπτά το VAR

-Σημαντικό λάθος του Πετρόπουλου στο τέλος (89')

-Τρεις λάθος αποφάσεις οφσάιντ σε γκολ, από τους Πετρόπουλο - Κωσταρά, που διορθώθηκαν μέσω VAR

SUPERLEAGUE 2023-24 12η αγωνιστική Παρασκευή 24 Νοεμβρίου 2023

ΟΦΗ-ΒΟΛΟΣ 1-1

Διαιτητής: Ανδριανός (Αχαΐας), Βοηθοί: Κωσταράς (Αιτ/νίας), Πετρόπουλος (Αρκαδίας)

4ος: Ματσούκας (Αιτ/νίας), VAR: Ζαμπαλάς (Ηπείρου), AVAR: Σπυρόπουλος (Ανατ. Αττικής),

Παρατηρητής: Μπίκας (Χαλκιδικής)

15': Σωστά ο Πετρόπουλος υπέδειξε οφσάιντ τον Γκαρσία του Βόλου.

40-42': Κακώς ο Πετρόπουλος υπέδειξε οφσάιντ τον σκόρερ Κόμπα του Βόλου, έγινε έλεγχος επιβεβαίωσης από το VAR και ενημέρωσε τον διαιτητή ότι δεν υπήρξε οφσάιντ και το γκολ μέτρησε κανονικά.

43': Σωστά ο Πετρόπουλος υπέδειξε οφσάιντ τον Γκαρσία του Βόλου, όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση.

65': Σωστά ο Πετρόπουλος υπέδειξε οφσάιντ τον Ντίκο του ΟΦΗ.

72': Σωστά ο Πετρόπουλος υπέδειξε οφσάιντ τον Φελίπε του ΟΦΗ όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση.

89-90+5': Κακώς ο Πετρόπουλος δεν υπέδειξε οφσάιντ τον Ντίκο του ΟΦΗ, ενώ στην συνέχεια ο συμπαίκτης του Μεγιάδο πέτυχε γκολ, έγινε έλεγχος επιβεβαίωσης από το VAR κάνοντας χρήση της τρισδιάστατης γραμμής του οφσάιντ και ενημέρωσε τον διαιτητή ότι ο Ντίκο ήταν σε θέση οφσάιντ και του συνέστησε να δει την φάση ώστε να επιβεβαιώσει ο ίδιος αν επηρεάζει ή όχι το παιχνίδι όταν μάρκαρε αντίπαλο του, αφού είδε την φάση, σωστά αποφάσισε ότι επηρεάζει το παιχνίδι και τον αντίπαλο του και ακυρώθηκε σωστά το γκολ.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 7,8

SUPERLEAGUE 2023/24 16η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Τετάρτη 3 Ιανουαρίου 2024

ΛΑΜΙΑ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 1-0

Διαιτητής: Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας), Βοηθοί: Πετρόπουλος, Τριανταφύλλου (Αρκαδίας), 4ος: Τσακαλίδης (Χαλκιδικής), VAR: Γκάμαρης (Αθηνών), AVAR: Νικολακάκης (Λασιθίου),

Παρατηρητής: Καρατζάς (Ευβοίας)

90+2': Ο Πετρόπουλος, σωστά υπέδειξε οφσάιντ τον Σλίβκα της Λαμίας. Στη συνέχεια ο Σλίβκα κράτησε την μπάλα με σκοπό την καθυστέρηση της επανέναρξης του αγώνα και του υπέδειξε σωστά κίτρινη κάρτα.

SUPERLEAGUE 23/24 18Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Κυριακή 14 Ιανουαρίου 2024

ΠΑΟΚ-ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ 4-0

Διαιτητής: Τσακαλίδης (Χαλκιδικής), Βοηθοί: Πετρόπουλος (Αρκαδίας), Φωτόπουλος (Αθηνών), 4ος: Κατοίκος (Αθηνών), VAR: Κουμπαράκης (Κυκλάδων), ΑVAR: Παπαδάκης (Ηρακλείου), Παρατηρητής: Στυλιαράς (Αιτ/νιας).

Ο Α΄ βοηθός Πετρόπουλος δεν είχε κάποια φάση.

SUPERLEAGUE 2023/24 20ή ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Κυριακή 28 Ιανουαρίου 2024

ΑΕΚ – ΟΦΗ 3-0

Διαιτητής: Παπαπέτρου (Αθηνών), Βοηθοί: Πετρόπουλος (Αρκαδίας), Μεϊντανάς (Αχαΐας),

4ος: Κατσικόγιαννης (Ηπείρου), VAR: Φωτιάς (Πέλλας), AVAR: Νικολαΐδης (Μακεδονίας),

Παρατηρητής: Λαμπαδαρίου (ΚΕΔ/ΕΠΟ)

84': Σωστά ο Πετρόπουλος υπέδειξε οφσάιντ τον Ελίασον της ΑΕΚ όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση.

SUPERLEAGUE 2023/24 22η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Σάββατο 10 Φεβρουαρίου 2024

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ – ΑΡΗΣ 0-0

Διαιτητής: Βάτσιος (Δυτικής Αττικής), Βοηθοί: Πετρόπουλος (Αρκαδίας), Κολλιάκος (Αθηνών) 4ος: Κατοίκος (Αθηνών), VAR: Περράκης (Αθηνών), AVAR: Κωσταράς (Αιτ/νίας), Παρατηρητής: Γκαϊτατζής (Δράμας)

SUPERLEAGUE 2023/24 25η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Τετάρτη 28 Φεβρουαρίου 2024

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ – ΠΑΟΚ 0-2

Διαιτητής: Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας), Βοηθοί: Πετρόπουλος (Αρκαδίας), Σπυρόπουλος (Αν. Αττικής), 4ος: Τσιμεντερίδης (Κοζάνης), VAR: Ευαγγέλου (Αθηνών), AVAR: Φωτόπουλος (Αθηνών), Παρατηρητής: Γκαϊτατζής (Δράμας)

21': Σωστά ο Πετρόπουλος υπέδειξε οφσάιντ τον Ντεσπόντοφ του ΠΑΟΚ.

SUPER LEAGUE 2023/24 PLAY OUTS 3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Σάββατο 6 Απριλίου 2024

ΟΦΗ-ΠΑΣ Γιάννινα 4-1

Διαιτητής: Πουλικίδης (Δράμας), Βοηθοί: Πετρόπουλος (Αρκαδίας), Βεργέτης (Αργολίδας), 4ος: Γκάμαρης (Αθηνών), VAR: Τζήλος (Λάρισας), AVAR: Σαμοΐλης (Αθηνών), Παρατηρητής: Νικολακόπουλος (Αθηνών)

64-66': Κακώς ο Πετρόπουλος σε πολύ οριακή φάση δεν υπέδειξε οφσάιντ τον σκόρερ Ααρόν Λεγιά Ισεκά όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση (γκολ 4-0), όμως μετά από έλεγχο επιβεβαίωσης από το VAR κάνοντας χρήση της τρισδιάστατης γραμμής του οφσάιντ, ενημέρωσε τον διαιτητή ότι ο σκόρερ ήταν οφσάιντ όταν δέχτηκε την μπάλα από το σουτ του τερματοφύλακα του και το γκολ σωστά ακυρώθηκε.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 8,1

SUPERLEAGUE 2023/24 PLAY OFFS 6η αγωνιστική Κυριακή 21 Απριλίου 2024

ΑΡΗΣ-ΑΕΚ 1-2

Διαιτητής: Βεργέτης (Αρκαδίας), Boηθοί: Πετρόπουλος (Αρκαδίας), Κούλα (Ξάνθης), 4ος: Τσέτσιλας (Καστοριάς), VAR: Χανσλμπάουερ (Γερμανίας), ΑVAR: Μπουξμπάουμ (Αν. Αττικής), Παρατηρητής: Σταθόπουλος (Αχαΐας)