Φωτόπουλος: Τον εξέθεσε το λάθος κατά του Ολυμπιακού

ΦΩΤΟΠΟΥΛΟΣ ΑΝΔΡΕΑΣ ΑΘΗΝΩΝ

·        Ανεξήγητο: Εχει παίξει φέτος βοηθός σε 17 αγώνες και έκανε το μοναδικό του λάθος σε βάρος του Ολυμπιακού.

·         Μεταξύ των 6 Αθηναίων βοηθών, είναι στην 1η θέση με 8,39 Μ.Ο.

·         Τα τελευταία χρόνια  το σήμα του Διεθνή βοηθού δόθηκε στους παρακάτω (και όπως θα δείτε προσεχώς για τον καθένα, σχετικά με την απόδοση τους), οι περισσότεροι έκαναν σημαντικά λάθη υπέρ ομάδων συστήματος:

το 2019 οι, Bubaum Reihard Ανατολικής Αττικής, (2 βοηθός + 22 AVAR=24)

Νικολαΐδης Κωνσταντίνος Μακεδονίας, (11 βοηθός + 14 AVAR=25)

Απτόσογλου Ιορδάνης Αθηνών, (14 βοηθός + 6AVAR=20)

Νικολακάκης Βασίλειος Λασιθίου, (13 βοηθός + 13 AVAR=26)

ενώ το 2021 ο Μεϊντανάς Ανδρέας Αχαΐας, (16 βοηθός + 10 AVAR=26)

και το 2022 ο Ψάρρης Κωνσταντίνος Ζακύνθου, (12 βοηθός + 15 AVAR=27).

Ο Φωτόπουλος είναι 35 ετών (1989) και στην 1η κατηγορία αξιολογήθηκε το 2016, ενώ φέτος (2024) έγινε διεθνής βοηθός. Φέτος είχε συνολικά 25 ορισμούς (17 ως βοηθός και 8 ως AVAR) και είναι 3ος σε συνολικό αριθμό ορισμών.

Από τους 17 αγώνες που ήταν βοηθός, στους 16 αγώνες είχε πολύ καλή απόδοση.

Εκτός (όπως προαναφέραμε) από τον αγώνα ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ 3-1 την 20η αγωνιστική που έκανε 1 σημαντικό λάθος (αλλά στην συνέχεια διορθώθηκε μέσω VAR), κακώς υπέδειξε οφσάιντ τον σκόρερ Ναβάρο, όμως μετά από έλεγχο επιβεβαίωσης που έγινε από το VAR ενημέρωσε τον διαιτητή ότι δεν υπάρχει οφσάιντ (ήταν περίπου ένα μέτρο καλυμμένος, δείτε την παρακάτω φωτογραφία) και μέτρησε κανονικά το γκολ (2-0).

Επίσης στο 82' κακώς υπέδειξε στον διαιτητή και σφύριξε φάουλ σε βάρος του Ολυμπιακού, καθώς ο Φορτούνης δεν έκανε αντικανονικό μαρκάρισμα.

Η συνολική βαθμολογία του ως βοηθός είναι (1426 βαθμοί : 17 αγώνες = 8,39), άρα ο Μ.Ο (μέσος όρος) του είναι 8,39.

Στους 8 αγώνες που ήταν AVAR σε 2 αγώνες με ξένους διαιτητές:

1.       Την 7η αγωνιστική 01.10.2023 ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - Π.Α.Ο.Κ. MARTINS TIAGO (ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑΣ).

2.       Την 8η PLAY OFF 28.04.2024 ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΑΡΗΣ  AGHAYEV ALIYAR (ΑΖΕΡΜΠΑΪΤΖΑΝ)

Επίσης στο link https://sfyrigmata.blogspot.com/2023/06/blog-post_43.html μπορείτε να δείτε και την περσινή του απόδοση «Η απόδοση του Φωτόπουλου (Τετάρτη, Ιουνίου 21, 2023).

Δείτε παρακάτω αναλυτικά τους φετινούς αγώνες του με την απόδοση του, καθώς και με την ενδεικτική βαθμολόγηση του:

SUPER LEAGUE 2023-2024 2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Κυριακή 27 Αυγούστου 2023

ΛΑΜΙΑ-ΑΡΗΣ 1-0

Διαιτητής: Βεργέτης (Αρκαδίας), Βοηθοί: Φωτόπουλος (Αθηνών), Σινιοράκης (Χανίων),

4ος: Ανδριανός (Αχαϊας), VAR: Ευαγγέλου (Αθηνών), AVAR: Απτόσογλου (Αθηνών),

Παρατηρητής: Ευθυμιάδης (Πιερίας)

50': Σωστά ο Φωτόπουλος υπέδειξε οφσάιντ τον Καρλίτος της Λαμίας, όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση.

75': Σωστά ο Φωτόπουλος υπέδειξε οφσάιντ παίκτη της Λαμίας.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 8,4

SUPER LEAGUE 2023-2024  3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ  Κυριακή 3 Σεπτεμβρίου 2023

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 0-1

Διαιτητής: Βεργέτης (Αρκαδίας), Βοηθοί: Καραγκιζόπουλος (Ημαθίας), Φωτόπουλος (Αθηνών), 4ος: Ανδριανός (Αχαΐας), VAR: Φωτιάς (Πέλλας), AVAR: Στεφανής (Καρδίτσας),

Παρατηρητής: Σπυρόπουλος (Φθιώτιδας).

44': Σωστά ο Φωτόπουλος υπέδειξε οφσάιντ παίκτη του ΠΑΣ Γιάννινα, όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση.

SUPER LEAGUE 2023-2024 5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Κυριακή 24 Σεπτεμβρίου 2023

17:00 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΚΗΦΙΣΙΑ 4-0

Διαιτητής: Κατοίκος (Αθηνών), Βοηθοί: Φωτόπουλος (Αθηνών), Σινιοράκης (Χανίων),

4ος: Τσέτσιλας (Καστοριάς), VAR: Γκάμαρης (Αθηνών), AVAR: Κωνσταντίνου (Πρέβεζας/Λευκάδας), Παρατηρητής: Κύρκος (Θεσπρωτίας)

39': Σωστά ο Φωτόπουλος υπέδειξε οφσάιντ τον Καμαρά του Ολυμπιακού, όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ:  8,4

SUPER LEAGUE 2023-24 ΕΞ ΑΝΑΒΟΛΗΣ 1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Κυριακή 8 Οκτωβρίου 2023

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ-ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ 5-0

Διαιτητής: Μανούχος (Αργολίδας), Βοηθοί: Κωσταράς (Αιτ/νιας), Φωτόπουλος (Αθηνών), 4ος: Κατσικογιάννης (Ηπείρου), VAR: Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας), AVAR: Ψάρρης (Ζακύνθου), Παρατηρητής: Γκαϊτατζής (Δράμας)

33-34': Σωστά ο Φωτόπουλος δεν υπέδειξε οφσάιντ τον σκόρερ του Παναθηναϊκού Παλάσιο (2-0), έγινε έλεγχος επιβεβαίωσης από το VAR κάνοντας χρήση της τρισδιάστατης γραμμής του οφσάιντ και σωστά συμφώνησε με την απόφαση του βοηθού.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ:  8,5

SUPERLEAGUE 2022-23 11η Αγωνιστική Κυριακή 12 Νοεμβρίου 2023

ΠΑΟΚ-ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 2-1

Διαιτητής: Τσιάρας (Καβάλας), Βοηθοί: Φωτόπουλος (Αθηνών), Χριστακόγλου (Χαλκιδικής),

4ος: Κατσικογιάννης (Ηπείρου), VAR: Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας), VAR: Απτόσογλου (Αθηνών), Παρατηρητής: Σταθόπουλος (Αχαΐας)

29-30': Σωστά ο Φωτόπουλος υπέδειξε οφσάιντ όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση του ΠΑΟΚ, ο Σαμάτα πέτυχε το γκολ, έγινε έλεγχος επιβεβαίωσης από το VAR κάνοντας χρήση της τρισδιάστατης γραμμής του οφσάιντ και ενημέρωσε τον διαιτητή ότι ο Οζντόεφ ήταν οφσάιντ στην αρχή της φάσης και το γκολ σωστά ακυρώθηκε.

39: Σωστά ο ίδιος βοηθός υπέδειξε οφσάιντ τον Μουργκ όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 8,5

SUPERLEAGUE 2023/24 13η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Κυριακή 3 Δεκεμβρίου 2023

ΒΟΛΟΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 2-2

Διαιτητής: Παπαπέτρου (Αθηνών), Βοηθοί: Ψάρρης (Ζακύνθου), Φωτόπουλος (Αθηνών),

4ος: Πουλικίδης (Δράμας), VAR: Γκορτσίλας (Μακεδονίας), ΑVAR: Πάτρας (Μακεδονίας),

Παρατηρητής: Μπριάκος (Ηπείρου)

68': Σωστά ο Φωτόπουλος υπέδειξε οφσάιντ τον Άλχο του Βόλου, όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση

SUPER LEAGUE 2023-24 15η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Πέμπτη 21 Δεκεμβρίου 2023

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ-ΑΕΚ 2-2

Διαιτητής: Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου), Βοηθοί: Φωτόπουλος (Αθηνών), Βεργέτης (Αρκαδίας), 4ος: Τσακαλίδης (Χαλκιδικής), VAR: Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας), AVAR: Πετρόπουλος (Αρκαδίας), Παρατηρητής: Μπριάκος (Ηπείρου)

2': Σωστά ο Φωτόπουλος υπέδειξε οφσάιντ τον Αλεξιτς του Πανσερραϊκού όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση.

12': Σωστά ο Φωτόπουλος υπέδειξε οφσάιντ Μπέργκστρεμ του Πανσερραϊκού.

45+2’: Σωστά ο Φωτόπουλος υπέδειξε οφσάιντ τον Αλεξιτς του Πανσερραϊκού, ο Γαλανόπουλος της ΑΕΚ διαμαρτυρήθηκε στο βοηθό γιατί το υπέδειξε όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση και σωστά ο διαιτητής του υπέδειξε κίτρινη κάρτα.

SUPERLEAGUE 2023/24 16η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Πέμπτη 4 Ιανουαρίου 2024

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ-ΚΗΦΙΣΙΑ 3-0

Διαιτητής: Ανδριανός (Αχαΐας), Βοηθοί: Φωτόπουλος (Αθηνών), Οικονόμου (Αχαΐας), 4ος: Πουλικίδης (Δράμας), VAR: Βεργέτης Χρ. (Αρκαδίας), AVAR: Κωνσταντίνου (Πρέβεζας/Λευκάδας), Παρατηρητής: Θάνος (Ηπείρου)

43': Σωστά ο Φωτόπουλος υπέδειξε οφσάιντ παίκτη του Ατρομήτου.

70': Σωστά ο Φωτόπουλος υπέδειξε οφσάιντ τον Οζεγκοβιτς της Κηφισιάς.

73': Σωστά ο ίδιος βοηθός υπέδειξε οφσάιντ τον Οζεγκοβιτς της Κηφισιάς όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση.

SUPERLEAGUE 23/24 18Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Κυριακή 14 Ιανουαρίου 2024

ΠΑΟΚ-ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ 4-0

Διαιτητής: Τσακαλίδης (Χαλκιδικής), Βοηθοί: Πετρόπουλος (Αρκαδίας), Φωτόπουλος (Αθηνών), 4ος: Κατοίκος (Αθηνών), VAR: Κουμπαράκης (Κυκλάδων), ΑVAR: Παπαδάκης (Ηρακλείου), Παρατηρητής: Στυλιαράς (Αιτ/νιας)

44' σωστά ο Β βοηθός υπέδειξε οφσάιντ παίκτη του ΠΑΣ Γιάννινα.

59' σωστά ο Β βοηθός υπέδειξε οφσάιντ παίκτη του ΠΑΟΚ.

SUPERLEAGUE 2023/24 20ή ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Κυριακή 28 Ιανουαρίου 2024

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ 3-1

Διαιτητής: Περράκης (Αθηνών), Βοηθοί: Φωτόπουλος, Σαμοΐλης (Αθηνών), 4ος: Πολυχρόνης (Πιερίας), VAR: Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας), AVAR: Μπουξμπάουμ (Ανατ. Αττικής), Παρατηρητής: Δαγκλής (Μακεδονίας)

59-61': Σωστά ο Φωτόπουλος υπέδειξε οφσάιντ τον Μαρτινς όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση (γκολ), έγινε έλεγχος επιβεβαίωσης από το VAR κάνοντας χρήση της τρισδιάστατης γραμμής του οφσάιντ και σωστά συμφώνησε με την απόφαση του βοηθού.

65-66': Κακώς ο Φωτόπουλος υπέδειξε οφσάιντ τον σκόρερ Ναβάρο, όμως μετά από έλεγχο επιβεβαίωσης που έγινε από το VAR ενημέρωσε τον διαιτητή ότι δεν υπάρχει οφσάιντ (ήταν περίπου ένα μέτρο καλυμμένος) και μέτρησε κανονικά το γκολ (2-0).

82': Κακώς σφύριξε φάουλ σε βάρος του Ολυμπιακού, μετά από λάθος υπόδειξη του Φωτόπουλου, ο Φορτούνης δεν έκανε αντικανονικό μαρκάρισμα.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 8,0

SUPERLEAGUE 2023/24 22η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Κυριακή 11 Φεβρουαρίου 2024

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 0-3

Διαιτητής: Βεργέτης (Αρκαδίας), Βοηθοί: Φωτόπουλος (Αθηνών), Στάικος (Λάρισας),

4ος: Γκορτσίλας (Μακεδονίας), VAR: Τζήλος (Λάρισας), AVAR: Ψάρρης (Ζακύνθου),

Παρατηρητής: Κιοτζένης (Ξάνθης)

Ο Α΄ βοηθός Φωτόπουλος δεν είχε κάποια φάση.

SUPER LEAGUE 2023/24 24η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Κυριακή 25 Φεβρουαρίου 2024

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ-ΟΦΗ 2-2

Διαιτητής: Κατοίκος (Αθηνών), Βοηθοί: Φωτόπουλος, Νιδριώτης (Αθηνών),

4ος: Γκορτσίλας (Μακεδονίας), VAR: Παπαπέτρου (Αθηνών), AVAR: Σπυρόπουλος (Αν. Αττικής), Παρατηρητής: Σταθόπουλος (Αχαΐας).

46': Ο Φωτόπουλος υπέδειξε οφσάιντ τον Πέδρο Κόντε του ΠΑΣ Γιάννινα, όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση (κεφαλιά άουτ), δεν υπήρξε ριπλέι από κάμερα στην ευθεία για να φανεί η ορθότητα της απόφασης του βοηθού, ενώ από την κεντρική κάμερα που έδειξαν, πιθανόν να ήταν σωστή η απόφαση του.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ-ΒΟΛΟΣ 0-1

4ος: Κατσικογιάννης (Ηπείρου), VAR: Κουμπαράκης (Κυκλάδων), AVAR: Κωνσταντίνου ([Πρέβεζας/Λευκάδας), Παρατηρητής: Μπίκας (Χαλκιδικής)

SUPER LEAGUE 2023/24 PLAY OFFS 5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Κυριακή 14 Απριλίου 2024

ΑΕΚ-ΑΡΗΣ 2-0

Διαιτητής: Μανούχος (Αργολίδας), Βοηθοί: Μεϊντανάς (Αχαΐας), Φωτόπουλος (Αθηνών), 4ος: Βεργέτης (Αρκαδίας), VAR: Μπλανκ (Ολλανδία), ΑVAR: Κόλλιας (Ηπείρου), Παρατηρητής: Κύρκος (Θεσπρωτίας)

Ο Β΄ βοηθός Φωτόπουλος δεν είχε κάποια φάση.

Λαμία-ΠΑΟ: Τα σωστά των βοηθών

SUPERLEAGUE 2023/24 PLAY OFFS 6η αγωνιστική Κυριακή 21 Απριλίου 2024

ΛΑΜΙΑ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 0-5

Διαιτητής: Ευαγγέλου (Αθηνών), Boηθοί: Φωτόπουλος (Αθηνών), Καραγκιζόπουλος (Ημαθίας), 4ος: Κατοίκος (Αθηνών), VAR: Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας), ΑVAR: Σαμοΐλης (Αθηνών), Παρατηρητής: Λιαχούδης (Μακεδονίας),

47': Σωστά ο Φωτόπουλος υπέδειξε οφσάιντ τον Σλίβκα της Λαμίας όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση (άουτ και πέσιμο του Σλίβκα στην περιοχή πέναλτι).

53': Σωστά ο Φωτόπουλος υπέδειξε οφσάιντ τον Φλοσάρντ Μάλτσι της Λαμίας όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση (απέκρουσε ο τερματοφύλακας ).

83': Σωστά ο Φωτόπουλος υπέδειξε οφσάιντ τον Ρουμπέν Μαρτίνεθ της Λαμίας.

SUPERLEAGUE 2023/24 PLAY OFFS 7η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Τετάρτη 24 Απριλίου 2024

ΛΑΜΙΑ ΠΑΟΚ 1-1

Διαιτητής: Κατσικογιάννης (Ηπείρου), Βοηθοί: Φωτόπουλος (Αθηνών), Στάικος (Λάρισας),

4ος: Τσιμεντερίδης (Κοζάνης), VAR: Ζαμπαλάς (Ηπείρου), AVAR: Μεϊντανάς (Αχαΐας), Παρατηρητής: Ευθυμιάδης (Πιερίας)