«Πράσινη σαλάτα» οι Βεργέτης, Τζήλος: Διπλό επιθετικό φάουλ πριν το πρώτο γκολ του Παναθηναϊκού – Λάθος και πριν το 0-3

Παρατηρητής: Κιοτζένης (Ξάνθης)

9-11': Κακώς ο Βεργέτης δεν σφύριξε επιθετικό φάουλ πριν το γκολ του Παναθηναϊκού, (οι παίκτες του Πανσερραϊκού διαμαρτυρήθηκαν έντονα), έγινε έλεγχος επιβεβαίωσης από το VAR και κακώς ο Τζήλος δεν συνέστησε στον διαιτητή να κάνει ανασκόπηση της φάσης, υπήρξαν δύο σπρωξίματα και έπεσαν στο έδαφος, ο Μπέργκστρεμ και ο Ουεντραόγκο απο σπρώξιμο του Ούγκο και του Ακαϊντίν, ενώ στην συνέχεια ο Μπένιαμιν Βέρμπιτς σηκώθηκε μόνος του ανενόχλητος πετυχαίνοντας με κεφαλιά το γκολ.

47': Σωστά ο Στάικος υπέδειξε οφσάιντ τον Αλεξιτς του Πανσερραϊκού όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση.

80': Σωστά ο Βεργέτης σφύριξε επιθετικό φάουλ που έκανε Άντραζ Σπόραρ, παρεμποδίζοντας τον τερματοφύλακα την στιγμή που άφησε την μπάλα από τα χέρια του και προσπαθούσε να σουτάρει την μπάλα, στην συνέχεια έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και σωστά του υπέδειξε κίτρινη κάρτα για αντιαθλητική συμπεριφορά.

82': Κακώς ο ρέφερι δεν σφύριξε φάουλ για δύο συνεχόμενες παραβάσεις, αντικανονικά μαρκαρίσματα που έκαναν παίκτες του Παναθηναϊκού, ο Βίτορ Ούγκο στον Χατζηστραβό (αν το σφύριζε έπρεπε να του υποδείξει και κίτρινη κάρτα για ανακοπή υποσχόμενης επίθεσης) και στην συνέχεια ο Χουάνκαρ στον Σοφιανό (αν το σφύριζε έπρεπε να του υποδείξει και κίτρινη κάρτα για ανακοπή υποσχόμενης επίθεσης). Υπήρξαν έντονες διαμαρτυρίες από τους παίκτες και τον πάγκο του Πανσερραϊκού.

90+1': Σωστά ο Στάικος υπέδειξε οφσάιντ τον Πεταυράκη του Πανσερραϊκού.

90+1: Πριν το 0-3 του Παναθηναϊκού, κατά την εκτέλεση αράουτ από παίκτη του Παναθηναϊκού, ο Γερεμέγεφ έσπρωξε τον Θυμιάνη του Πανσερραϊκού και τον έριξε στο έδαφος, στην συνέχεια οι παίκτες έκαναν την επίθεση για το γκολ, όμως η μπάλα άλλαξε κατοχή από παίκτες του Πανσερραϊκού και μετά την έχασαν από παίκτη του Παναθηναϊκού στην περιοχή πέναλτι και πέτυχαν το γκολ, (για το λόγο αυτό εδώ δεν μπορούσε να παρέμβει το VAR).

Κίτρινες κάρτες:

Πανσερραϊκός:

30' Ματίας Τομάς

37' Ισμαϊλά Ουεντραογκό

76' Σταύρος Πεταυράκης

78' Μαξιμιλιάνο Μορέιρα

Παναθηναϊκός:

80' Άντραζ Σπόραρ

90+4' Αλεξάντερ Γερεμέγεφ