Χριστάκογλου: Δεν απέφυγε και φέτος τα λάθη, κατατάσσεται στις τελευταίες θέσεις

ΧΡΙΣΤΑΚΟΓΛΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ

Ο Χριστάκογλου είναι 36 ετών (1988), αξιολογήθηκε στην 1η κατηγορία για πρώτη φορά το 2018 (έχει 6 έτη στην 1η). ). Φέτος είχε συνολικά 15 ορισμούς (8 ως βοηθός και 7 ως AVAR), η ΚΕΔ του έδωσε φέτος λιγότερους ορισμούς (-3), σε σύγκριση με πέρσι που είχε 18 ορισμούς (9 ως βοηθός και 9 ως AVAR).

Στους 8 ορισμούς του ως βοηθός, ήταν σε 2 αγώνες (ΑΕΚ, ΚΗΦΙΣΙΑ, ΟΦΗ, ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟ & ΑΤΡΟΜΗΤΟ), καθώς και σε 1(ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ, ΠΑΟΚ, ΑΡΗ, ΛΑΜΙΑ, ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ & ΒΟΛΟ), ενώ δεν ορίσθηκε σε ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ & ΑΣΤΕΡΑ ΤΡΙΠΟΛΗΣ.

Από τους 8 αγώνες που ήταν βοηθός, στους 5 αγώνες είχε αναμενόμενη απόδοση.

Στους άλλους 3 αγώνες έκανε τα παρακάτω λάθη:

1.       Την 2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ  Παρασκευή 25 Αυγούστου 2023 ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ-ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ 0-0, έκανε 1 σημαντικό λάθος, (αλλά διορθώθηκε μέσω VAR), στο 64 - 71' ο Παναιτωλικός ζήτησε γκολ όταν ο Τσαούσης του ΠΑΣ Γιάννινα απέκρουσε την μπάλα οριακά της γραμμής τέρματος σε πλασέ του Καρέλη, στην συνέχεια ο ΠΑΣ Γιάννινα έφυγε στην αντεπίθεση και πέτυχε γκολ, ενώ ο Χριστάκογλου σε οριακή φάση (κακώς) δεν υπέδειξε οφσάιντ τον σκόρερ του ΠΑΣ Γιάννινα που ήταν ο Γκάρο. Ο VAR (= Γκάμαρης) αρχικά έκανε έλεγχο επιβεβαίωσης, αν υπήρξε γκολ υπέρ του Παναιτωλικού, όμως η μπάλα δεν ήταν χαμηλά επί της γραμμής τέρματος (ήταν ψηλά στον αέρα) και δεν ήταν ξεκάθαρο αν η μπάλα είχε περάσει εξ ολοκλήρου την γραμμή τέρματος και γι’ αυτό συμφώνησε με την απόφαση του Βεργέτη. Στην συνέχεια έγινε έλεγχος αν ο σκόρερ του ΠΑΣ Γιάννινα ήταν οφσάιντ, κάνοντας χρήση της τρισδιάστατης γραμμής διαπιστώθηκε ότι ήταν οριακά σε αντικανονική θέση οφσάιντ και σωστά ενημέρωσε τον διαιτητή και ακυρώθηκε το γκολ.

2.       Την 14η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Κυριακή 17 Δεκεμβρίου 2023 ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 3-2, έκανε ένα σημαντικό λάθος, στο 12΄, κακώς ο Χριστάκογλου υπέδειξε ΑΜΕΣΑ οφσάιντ τον Χουάνκαρ και ανέκοψε υποσχόμενη επίθεση.

3.       Την 23η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Κυριακή 18 Φεβρουαρίου 2024 ΑΕΚ – ΚΗΦΙΣΙΑ 3-0, έκανε 1 σημαντικό λάθος, (αλλά διορθώθηκε μέσω VAR), στο 28-30', κακώς ο Χριστάκογλου δεν υπέδειξε οφσάιντ τον Πήλιο της ΑΕΚ που στην συνέχεια πέτυχε γκολ (σε σουτ του Γκατσίνοβιτς, παίκτης της Κηφισιάς έστειλε την μπάλα στο τέρμα του), όμως μετά από έλεγχο επιβεβαίωσης από το VAR ενημέρωσε τον διαιτητή ότι ο Πήλιος στο ξεκίνημα της επίθεσης ήταν οφσάιντ και δεν μέτρησε το αυτογκόλ.

4.       Επίσης έκανε και 2 λάθη (μη σημαντικά), 1 λάθος την 2η & 1 την 23η.

Η συνολική βαθμολογία του ως βοηθός είναι (662 βαθμοί : 8 αγώνες = 8,28), άρα ο Μ.Ο (μέσος όρος) του είναι 8,28 και κατατάσσεται στις τελευταίες θέσεις.

Τις 4 τελευταίες σεζόν έχει ορισθεί συνολικά σε 35 αγώνες ως AVAR και σε ένα μόνο από αυτούς ήταν με ξένο διαιτητή, την 23η 2021-22 με VAR τον Πορτογάλο MIGUEL HUGO:

2020-21 σε 6 αγώνες (2 λάθη το VAR),

2021-22 σε 13 αγώνες,

2022-23 σε 9 αγώνες (3 λάθη το VAR),

2023-24 σε 7 αγώνες (2 λάθη το VAR).

Στους 7 αγώνες που ήταν AVAR σε 2 αγώνες έγιναν σημαντικά λάθη με ευθύνη και του VAR:

1.       Την 10η Αγωνιστική Κυριακή 5 Νοεμβρίου 2023 ΆΡΗΣ-ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ,

Διαιτητής: Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας), Βοηθοί: Τριανταφύλλου (Αρκαδίας), Μπαλιάκας (Κοζάνης), 4ος: Τσακαλίδης (Χαλκιδικής), VAR: Ζαμπαλάς (Ηπείρου), AVAR: Χριστάκογλου (Χαλκιδικής), Παρατηρητής: Θάνος (Ηπείρου).

«1) Διαμαντόπουλος, Ζαμπαλάς έδωσαν πέναλτι αντί για φάουλ, άλλη μια απόδειξη για το χαμηλό επίπεδο των ρέφερι - 2) Ο Μπαλιάκας πρέπει να πάει σπίτι του αλλά θα του δώσουν σερί ορισμούς καθώς επιβραβεύουν όσους κάνουν λάθη 3) Σωστά ενήργησε ο Διαμαντόπουλος στην... περίπτωση του βοηθού στο 72’»

2.       12η αγωνιστική Σάββατο 25 Νοεμβρίου 2023 ΠΑΟΚ-ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ 5-0

Διαιτητής: Κατσικογιάννης (Ηπείρου), Βοηθοί: Κούλα (Ξάνθης),  Βεργέτης Δ. (Αργολίδας), 4ος: Πουλικίδης (Δράμας), VAR: Πολυχρόνης (Πιερίας), AVAR: Χριστάκογλου (Χαλκιδικής), Παρατηρητής: Τριτσώνης (Αθηνών)

«Είχαμε και… κωμωδία: Σιγά μην έδιναν το πέναλτι οι Κατσικογιάννης, Πολυχρόνης – Αμόλησαν αετό!»

Στους υπόλοιπους 5 αγώνες, δεν υπήρξαν λάθη με ευθύνη του VAR, όπου ήταν ο Χριστάκογλου AVAR:

1.       4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Κυριακή 17 Σεπτεμβρίου 2023 ΚΗΦΙΣΙΑ-ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ 4-4

2.       7η αγωνιστική Κυριακή 1 Οκτωβρίου 2023 ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 0-3

3.       13η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Σάββατο 2 Δεκεμβρίου 2023 ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ – ΚΗΦΙΣΙΑ 3-0

4.       19η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Σάββατο 20 Ιανουαρίου 2024 ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ-ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ 0-2

5.       22η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Σάββατο 10 Φεβρουαρίου 2024 ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ-ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ 1-0

Επίσης στο link https://sfyrigmata.blogspot.com/2023/06/blog-post_391.html  μπορείτε να δείτε και την περσινή του απόδοση «Στο... μικροσκόπιο ………Χριστάκογλου….. Η απόδοση του θα μπορούσε να ήταν καλύτερη, αν είχε αποφύγει το λάθος υπέρ του ΠΑΟΚ». (Τετάρτη, Ιουνίου 28, 2023).

Δείτε παρακάτω αναλυτικά τους φετινούς αγώνες του με την απόδοση του, καθώς και με την ενδεικτική βαθμολόγηση του:

Το VAR έκρινε το αποτέλεσμα και έφερε ισοπαλία στο Αγρίνιο – Ήταν φάσεις βοηθών και όχι του Κατοίκου που δεν είχε θέματα

SUPER LEAGUE 2023-2024 2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ  Παρασκευή 25 Αυγούστου 2023

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ-ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ 0-0

Διαιτητής: Κατοίκος (Αθηνών), Βοηθοί: Βεργέτης (Αργολίδας), Χριστάκογλου (Χαλκιδικής)

4ος: Βάτσιος (Δυτικής Αττικής, VAR: Γκάμαρης (Αθηνών), AVAR: Τριανταφύλλου (Αρκαδίας)

Παρατηρητής: Δαγκλής (Μακεδονίας).

61': Κακώς ο Χριστάκογλου υπέδειξε οφσάιντ παίκτη του ΠΑΣ Γιάννινα, όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση.

64 - 71': Ο Παναιτωλικός ζήτησε γκολ όταν ο Τσαούσης του ΠΑΣ Γιάννινα απέκρουσε την μπάλα οριακά της γραμμής τέρματος σε πλασέ του Καρέλη, στην συνέχεια ο ΠΑΣ Γιάννινα έφυγε στην αντεπίθεση και πέτυχε γκολ, ενώ ο Χριστάκογλου σε οριακή φάση δεν υπέδειξε οφσάιντ τον σκόρερ του ΠΑΣ Γιάννινα που ήταν ο Γκάρο. Ο VAR (= Γκάμαρης) αρχικά έκανε έλεγχο επιβεβαίωσης, αν υπήρξε γκολ υπέρ του Παναιτωλικού, όμως η μπάλα δεν ήταν χαμηλά επί της γραμμής τέρματος (ήταν ψηλά στον αέρα) και δεν ήταν ξεκάθαρο αν η μπάλα είχε περάσει εξ ολοκλήρου την γραμμή τέρματος και γι’ αυτό συμφώνησε με την απόφαση του Βεργέτη. Στην συνέχεια έγινε έλεγχος αν ο σκόρερ του ΠΑΣ Γιάννινα ήταν οφσάιντ, κάνοντας χρήση της τρισδιάστατης γραμμής διαπιστώθηκε ότι ήταν οριακά σε αντικανονική θέση οφσάιντ και σωστά ενημέρωσε τον διαιτητή και ακυρώθηκε το γκολ.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 8,0

SUPER LEAGUE 2023-24 5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Σάββατο 23 Σεπτεμβρίου 2023

ΟΦΗ-ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ 1-1

Διαιτητής: Τσακαλίδης (Χαλκιδικής), Βοηθοί: Χριστάκογλου (Χαλκιδικής),

Στεφανής (Καρδίτσας), 4ος: Ανδριανός (Αχαΐας), VAR: Παπαδόπουλος (Μακεδονίας),

AVAR: Νικολαΐδης (Μακεδονίας), Παρατηρητής: Γκαϊτατζής (Δράμας)

15': Σωστά ο Χριστάκογλου υπέδειξε οφσάιντ τον Βαλένσια του Ατρομήτου.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 8,4

SUPER LEAGUE 2023-24 8η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Κυριακή 22 Οκτωβρίου  2023

ΚΗΦΙΣΙΑ-ΟΦΗ 0-0

Διαιτητής: Βεργέτης (Αρκαδίας), Βοηθοί: Χριστακόγλου (Χαλκιδικής), Μηνούδης (Πιερίας)

4ος: Ανδριανός (Αχαΐας), VAR: Τσακαλίδης (Χαλκιδικής), AVAR: Τριανταφύλλου (Αρκαδίας),

Παρατηρητής: Λιαχούδης (Μακεδονίας)

36': Σωστά ο Χριστάκογλου υπέδειξε οφσάιντ τον Ντικό του ΟΦΗ, όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση.

62' : Σωστά ο Χριστάκογλου υπέδειξε οφσάιντ τον Οζεγκοβιτς της Κηφισιάς.

SUPERLEAGUE 2022-23 11η Αγωνιστική Κυριακή 12 Νοεμβρίου 2023

ΠΑΟΚ-ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 2-1

Διαιτητής: Τσιάρας (Καβάλας), Βοηθοί: Φωτόπουλος (Αθηνών), Χριστακόγλου (Χαλκιδικής),

4ος: Κατσικογιάννης (Ηπείρου), VAR: Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας), VAR: Απτόσογλου (Αθηνών), Παρατηρητής: Σταθόπουλος (Αχαΐας)

6': Σωστά ο Χριστάκογλου υπέδειξε οφσάιντ τον Σενγκελια του Παναιτωλικού, όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση.

55': Σωστά ο Χριστάκογλου υπέδειξε οφσάιντ τον Σαμάτα του ΠΑΟΚ, όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση.

60': Σωστά ο ίδιος βοηθός υπέδειξε οφσάιντ τον Οζντόεφ του ΠΑΟΚ, όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση.

SUPERLEAGUE 2023/24 14η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Κυριακή 17 Δεκεμβρίου 2023

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 3-2

Διαιτητής: Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας), Βοηθοί: Τριανταφύλλου (Αρκαδίας), Χριστάκογλου (Χαλκιδικής), 4ος: Ανδριανός (Αχαΐας), VAR: Ζαμπαλάς (Ηπείρου), ΑVAR: Μπουξμπάουμ (Αν. Αττικής), Παρατηρητής: Λιαχούδης (Μακεδονίας)

12': Κακώς ο Χριστάκογλου υπέδειξε άμεσα οφσάιντ τον Χουάνκαρ και ανέκοψε υποσχόμενη επίθεση.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 8,2

SUPERLEAGUE 2023/24 16η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Τετάρτη 3 Ιανουαρίου 2024

ΑΕΚ-ΒΟΛΟΣ 3-0

Διαιτητής: Περράκης (Αθηνών), Βοηθοί: Καραγκιζόπουλος (Ημαθίας), Χριστάκογλου (Χαλκιδικής), 4ος: Ματσούκας (Αιτωλοακαρνανίας), VAR: Μανούχος (Αργολίδας), AVAR: Μπούξμπαουμ (Αν. Αττικής), Παρατηρητής: Λιαχούδης (Μακεδονίας)

41': Σωστά ο Χριστάκογλου υπέδειξε οφσάιντ τον Πήλιο της ΑΕΚ όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση.

61': Σωστά ο Χριστάκογλου υπέδειξε οφσάιντ τον Χουάν Γκαρσία του Βόλου όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση.

SUPER LEAGUE 2023/24 23η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Κυριακή 18 Φεβρουαρίου 2024

ΑΕΚ – ΚΗΦΙΣΙΑ 3-0

Διαιτητής: Γκορτσίλας (Μακεδονίας), Βοηθοί: Νικολαΐδης (Μακεδονίας), Χριστάκογλου (Χαλκιδικής), 4ος: Βλάχος (Ανατολικής Αττικής), VAR: Περράκης (Αθηνών), AVAR: Παπαδάκης (Ηρακλείου), Παρατηρητής: Στυλιαράς (Αιτωλοακαρνανίας)

28-30': Κακώς ο Χριστάκογλου δεν υπέδειξε οφσάιντ τον Πήλιο της ΑΕΚ που στην συνέχεια πέτυχε γκολ (σε σουτ του Γκατσίνοβιτς, παίκτης της Κηφισιάς έστειλε την μπάλα στο τέρμα του), όμως μετά από έλεγχο επιβεβαίωσης από το VAR ενημέρωσε τον διαιτητή ότι ο Πήλιος στο ξεκίνημα της επίθεσης ήταν οφσάιντ και δεν μέτρησε το αυτογκόλ.

55': Κακώς ο Χριστάκογλου υπέδειξε οφσάιντ τον Οζέγκοβιτς της Κηφισιάς όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση.

63': Σωστά ο Χριστάκογλου υπέδειξε οφσάιντ τον Ματέους Σάντος της Κηφισιάς.

SUPERLEAGUE 2023/24 ΠΛΕΪ ΟΦ 2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Κυριακή 31 Μαρτίου 2024

ΑΡΗΣ-ΛΑΜΙΑ 3-1

Διαιτητής: Περράκης (Αθηνών), Βοηθοί: Χριστάκογλου (Χαλκιδικής), Κομισοπούλου (Χανίων), 4ος: Πουλικίδης (Δράμας), VAR: Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου), AVAR: Κωνσταντίνου (Πρέβεζας/Λευκάδας), Παρατηρητής: Θάνος (Ηπείρου)