1. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΗΛΙΑΣ ΠΡΕΒΕΖΑΣ/ΛΕΥΚΑΔΑΣ:
Άγγιξε το άριστα, με ένα μόνο λάθος, στους 10 αγώνες που του δόθηκαν.

2. ΣΑΒΒΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΣΕΡΡΩΝ: Επανήλθε φέτος στην 1η, αλλά συνεχίζει την αρνητική του εικόνα.

3. ΧΡΙΣΤΑΚΟΓΛΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ: Η απόδοση του θα μπορούσε να ήταν καλύτερη, αν είχε αποφύγει το λάθος υπέρ του ΠΑΟΚ.

4. ΣΙΝΙΟΡΑΚΗΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ ΧΑΝΙΩΝ: Έχασε την ευκαιρία να πιάσει το άριστα, αν δεν είχε κάνει ένα σημαντικό λάθος, με αλλοίωση αποτελέσματος.

Οι βαθμολογίες είναι ενδεικτικές και δεν έχουν σχέση με την κλίμακα που βαθμολογούν οι παρατηρητές.

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΗΛΙΑΣ (ΠΡΕΒΕΖΑΣ/ΛΕΥΚΑΔΑΣ)

Έτος γεννήσεως: 1985

1η κατηγορία από: 2018

Ο Κωνσταντίνου Ηλίας είχε συνολικά 20 ορισμούς (10 ως βοηθός και 10 ως AVAR).

Στους 9 αγώνες από τους 10 που ήταν βοηθός δεν έκανε λάθη, όπως επίσης και στους 10 αγώνες που εκτέλεσε καθήκοντα AVAR.

Στους 9 αγώνες που δεν έκανε λάθη, η συνολική βαθμολογία του είναι (9Χ10=90), ενώ στο παρακάτω αγώνα που έκανε ένα λάθος, η βαθμολογία του είναι (9,50), άρα και στους 10 αγώνες είχε (90+9,5=99,5:10=9,950),

Συνολική Βαθμολογία: 9,950

Άγγιξε το άριστα, με ένα μόνο λάθος του (και μετά από delay), στους 10 αγώνες <<μόνο>> που του δόθηκαν, ενώ σύμφωνα με την άριστη απόδοση του, έπρεπε από η ΚΕΔ να τον επιβραβεύσει με περισσότερους ορισμούς

SUPERLEAGUE 2022-23  12η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ  Πέμπτη, Νοεμβρίου 10, 2022

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ - ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ 2-0

Διαιτητής: Γκορτσίλας (Μακεδονίας), Βοηθοί: Κωνσταντίνου (Πρέβεζας/Λευκάδας), Χριστοδούλου (Ημαθίας), 4ος: Τσιμεντερίδης (Κοζάνης), VAR: Κουμπαράκης (Κυκλάδων)

AVAR: Κωσταράς (Αιτ/νιας), Παρατηρητής: Γκαϊτατζής (Δράμας)

40': Κακώς ο Κωνσταντίνου υπέδειξε οφσάιντ παίκτη του Ατρομήτου (ήταν στην ίδια ευθεία), ευτυχώς το υπέδειξε όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση. (0,5)

Βαθμολογία 9,5

ΣΑΒΒΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ (ΣΕΡΡΩΝ)

Έτος γεννήσεως: 1988

1η κατηγορία από: 2017

Ο Σάββας είχε συνολικά 9 ορισμούς ως βοηθός, δεν ορίσθηκε σε κανένα αγώνα ως AVAR, αφού δεν είχε πιστοποιηθεί στο VAR.

Από τους 9 αγώνες που ήταν βοηθός, στους 4 που δεν έκανε λάθη, η συνολική βαθμολογία του είναι (4Χ10=40), ενώ στους 5 παρακάτω αγώνες που έκανε 7 λάθη, η συνολική βαθμολογία του είναι (9,5+3,5+9,5+9,0+9,0=40,5), άρα και στους 10 αγώνες είχε (40+40,5=80,5:9=8,944),

Συνολική Βαθμολογία: 8,944

Πριν δύο χρόνια είχε υποβιβαστεί στην 2η και φέτος επανήλθε στην 1η, αλλά συνεχίζει την αρνητική του εικόνα ως βοηθός, με 7 λάθη στους 5 από τους 9 αγώνες που του δόθηκαν.

SUPER LEAGUE 2022-2023 3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Σάββατο 3 Σεπτεμβρίου 2022

ΛΑΜΙΑ-ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ 0-0

Διαιτητής: Αγγελάκης (Μακεδονίας), Βοηθοί: Δημητριάδης (Μακεδονίας), Σάββας (Σερρών), 4ος: Κατοίκος (Αθηνών), VAR: Περράκης (Αθηνών), AVAR: Σαμοϊλης (Αθηνών), Παρατηρητής: Τάμπραντζης (Αιτ/νιας)

80': Κακώς ο Σάββας υπέδειξε οφσάιντ παίκτη του Αστέρα Τρίπολης, όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση (= άουτ), καθώς ο επιθετικός του Αστέρα Τρίπολης ήταν σε κανονική θέση. (0,5)

SUPERLEAGUE 2022-23  13η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ  Δευτέρα 14 Νοεμβρίου 2022

ΟΦΗ – ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ 2-1

Διαιτητής: Αγγελάκης (Μακεδονίας), Βοηθοί: Πετρόπουλος (Αρκαδίας), Σάββας (Σερρών), 4ος: Βεργέτης (Αρκαδίας), VAR: Γκορτσίλας (Μακεδονίας), AVAR: Νικολαΐδης (Μακεδονίας), Παρατηρητής: Ιωσηφόγλου (Αθηνών)

7': Κακώς ο Σάββας υπέδειξε οφσάιντ παίκτη του ΟΦΗ, ήταν οριακά στην ίδια ευθεία και δεν έπρεπε να το υποδείξει άμεσα, έπρεπε να αφήσει να ολοκληρωθεί η επίθεση και αν έμπαινε γκολ, τότε θα γινόταν έλεγχος επιβεβαίωσης από το VAR. (-3)

47': Κακώς ο Σάββας υπέδειξε οφσάιντ παίκτη του Λεβαδειακού, όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση. (0,5)

89': Κακώς ο Σάββας υπέδειξε άμεσα οφσάιντ παίκτη του Λεβαδειακού, ήταν σε κανονική θέση στην ίδια ευθεία. (-3)

Βαθμολογία 3,5

SUPER LEAGUE 2022-23  19η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ  Παρασκευή 20 Ιανουαρίου 2023

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ – ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ 1-1

Διαιτητής: Παπαπέτρου (Αθηνών), Βοηθοί: Σάββας (Σερρών), Σαμοΐλης (Αθηνών), 4ος: Τσέτσιλας (Γρεβενών), VAR: Παπαδόπουλος (Μακεδονίας), AVAR: Στεφανής (Καρδίτσας)

Παρατηρητής: Κύρκος (Θεσπρωτίας)

35': Κακώς ο Σάββας υπέδειξε οφσάιντ παίκτη του ΠΆΣ Γιάννινα, ολοκληρώθηκε η επίθεση. (0,5)

SUPER LEAGUE 2022-23 22η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Δευτέρα 13 Φεβρουαρίου 2023

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ – ΠΑΟΚ 2-2

Διαιτητής: Τσαγκαράκης (Χανίων), Βοηθοί: Σινιοράκης (Χανίων), Σάββας (Σερρών)

4ος: Κατοίκος (Αθηνών), VAR: Τζήλος (Λάρισας), ΑVAR: Καλαμπόκης (Αιτ/νίας), Παρατηρητής: Λαμπαδαρίου (ΚΕΔ/ΕΠΟ)

8': Σωστά ο Σάββας υπέδειξε οφσάιντ παίκτη του Αστέρα Τρίπολης, όμως κακώς το υπέδειξε άμεσα, γιατί η φάση ήταν οριακή και θα έπρεπε να το υποδείξει μετά την ολοκλήρωση της επίθεσης.

(Αν είχε κάνει λάθος στο οφσάιντ τότε θα ήταν (-3), αφού ήταν σωστή η απόφαση του, μόνο λόγω του ότι το υπέδειξε άμεσα, -1),  (-1)

Βαθμολογία 9,0

SUPERLEAGUE 2022-23 PLAY OUT 1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Σάββατο 18 Μαρτίου 2023

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ-ΙΩΝΙΚΟΣ 2-0

Διαιτητής: Πολυχρόνης (Πιερίας), Βοηθοί: Κουρομπύλια (Δυτ. Αττικής), Σάββας (Σερρών), 4ος: Τσέτσιλας (Γρεβενών), VAR: Κουμπαράκης (Κυκλάδων), AVAR: Μωϋσιάδης Θ. (Ηπείρου), ρατηρητής: Λιαχούδης (Μακεδονίας)

62': Κακώς υπέδειξαν πλάγιο άουτ υπέρ του Ατρομήτου, έπρεπε να δείξουν υπέρ του Ιωνικού, ο Φαντιγκά διαμαρτυρήθηκε για την λανθασμένη απόφαση τους (με τον Σάββα) και του υπέδειξε κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία (χτύπησε την μπάλα με δύναμη στο έδαφος). (-0,5 για το λάθος πλάγιο & -0,5 γιατί υπήρξε κίτρινη κάρτα με την λάθος υπόδειξη = (-1)

ΧΡΙΣΤΑΚΟΓΛΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΣ (ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ)

Ο Χριστάκογλου είχε συνολικά 18 ορισμούς (9 ως βοηθός και 9 ως AVAR).

Στους 6 αγώνες από τους 9 που ήταν βοηθός δεν έκανε λάθη.

Στους 6 αγώνες που δεν έκανε λάθη, η συνολική βαθμολογία του είναι (6Χ10=60), ενώ στους 3 παρακάτω αγώνες, που έκανε συνολικά 3 λάθη, η συνολική βαθμολογία του είναι (9,5+9,0+9,5=28), άρα και στους 9 αγώνες είχε (60+28=88:9=9,777),

Συνολική Βαθμολογία: 9,777

Αν είχε αποφύγει το λάθος υπέρ του ΠΑΟΚ, θα μπορούσε η απόδοση του να χαρακτηριστεί ως θετική. Ευτυχώς όμως που στο συγκεκριμένο λάθος του, τον έσωσε το δοκάρι και ο διαιτητής, που δεν σφύριξε άμεσα το λανθασμένο του οφσάιντ σε βάρος του ΠΑΣ Γιάννινα.

Επίσης θα πρέπει να επισημάνουμε ότι στους 9 αγώνες που ορίσθηκε ως AVAR, σε 2 αγώνες οι διαιτητές και οι VAR έκαναν σημαντικά λάθη υπέρ της ΑΕΚ & σε 1 αγώνα υπέρ του Παναθηναϊκού.

SUPER LEAGUE 2022-23 2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ 27/8/2022

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ – ΛΑΜΙΑ 1-1

Διαιτητής: Τσακαλίδης (Χαλκιδικής), Βοηθοί: Χριστάκογλου (Χαλκιδικής),

Στάικος (Λάρισας), 4ος: Τσιμεντερίδης (Κοζάνης), VAR: Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου), ΑVAR: Κωσταράς (Αιτ/νιας), Παρατηρητής: Κύρκος (Θεσπρωτίας)

22': Κακώς ο Χριστάκογλου υπέδειξε οφσάιντ τον Τσιλούλη της Λαμίας. (0,5)

SUPER LEAGUE 2022-23 11η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Σάββατο, Νοεμβρίου 05, 2022

ΠΑΟΚ - ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ 2-0

Διαιτητής: Περράκης (Αθηνών), Βοηθοί: Απτόσογλου (Αθηνών), Χριστάκογλου (Χαλκιδικής), 4ος: Τσακαλίδης (Χαλκιδικής), VAR: Τζοβάρας (Φθιώτιδας), AVAR: Τριανταφύλλου (Αρκαδίας), Παρατηρητής: Λαμπαδαρίου (ΚΕΔ/ΕΠΟ)

Το σωστό πέναλτι και η φάση που ο Περράκης πήρε πάνω του – Μια αντίδραση διαιτητικού επιπέδου

51': Ο Χριστάκογλου υπέδειξε οφσάιντ παίκτη του ΠΆΣ Γιάννινα, όμως κακώς το υπέδειξε άμεσα, η φάση ήταν οριακή και έπρεπε να αφήσει να ολοκληρωθεί η επίθεση (η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι, ο Περράκης ευτυχώς δεν το σφύριξε άμεσα πιθανόν να είχε καταλάβει ότι ο βοηθός βιάστηκε να το υποδείξει, που αν έμπαινε γκολ και ήταν σε κανονική θέση ο επιθετικός, το γκολ θα μπορούσε να μετρήσει αφού ο διαιτητής σφύριξε το οφσάιντ που του είχε υποδείξει ο βοηθός, μετά που η μπάλα είχε χτυπήσει στο δοκάρι). (Αν το είχε σφυρίξει ο διαιτητή άμεσα τότε θα ήταν (-3), αφού ο διαιτητής άφησε την φάση να ολοκληρωθεί, τότε για μόνο ότι το υπέδειξε άμεσα, -1),  (-1)

SUPER LEAGUE 2022-23 21η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Σάββατο 4 Φεβρουαρίου 2023

ΟΦΗ – ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ 0-0

Διαιτητής: Ευαγγέλου (Αθηνών), Boηθοί: Χριστακόγλου (Χαλκιδικής), Χριστοδούλου (Ημαθίας), 4ος: Τσιμεντερίδης (Κοζάνης), VAR: Τζήλος (Λάρισας), AVAR: Δημητριάδης (Μακεδονίας), Παρατηρητής: Λιαχούδης (Μακεδονίας)

Λάθη από Ευαγγέλου, Χριστοδούλου, σωστή η αποβολή του Παντελάκη

76': Ο Χριστάκογλου υπέδειξε οφσάιντ παίκτη του ΠΆΣ Γιάννινα όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση, από το ριπλέι φάνηκε να είναι οριακά στην ίδια ευθεία, όμως για την ορθότητα της απόφασης του σε περίπτωση επίτευξης τέρματος θα γινόταν χρήση της τρισδιάστατης γραμμής του οφσάιντ από το VAR. (0,5)

ΣΙΝΙΟΡΑΚΗΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ (ΧΑΝΙΩΝ)

Ο Σινιοράκης είχε συνολικά 11 ορισμούς (10 ως βοηθός και 1 ως AVAR, πιθανόν να πιστοποιήθηκε προς το τέλος της σεζόν και τον όρισαν την τελευταία 7η αγωνιστική των Play off).

Στους 9 αγώνες από τους 10 που ήταν βοηθός δεν έκανε λάθη, όπως επίσης και στον 1 αγώνα που εκτέλεσε καθήκοντα AVAR.

Στους 9 αγώνες που δεν έκανε λάθη, η συνολική βαθμολογία του είναι (9Χ10=90), ενώ στο παρακάτω αγώνα που έκανε ένα σημαντικό λάθος, που επηρέασε και το τελικό σκορ του αγώνα, η βαθμολογία του είναι (5), άρα και στους 10 αγώνες είχε (90+5=95:10=9,500),

Συνολική Βαθμολογία: 9,500

Θα έπιανε την άριστη απόδοση, αν δεν του είχε διαφύγει το οφσάιντ, που δεν διορθώθηκε ούτε από το VAR και υπήρξε αλλοίωση αποτελέσματος σε βάρος του ΠΑΟΚ.

Τα θαλάσσωσε ο Τσαγκαράκης που «έπνιξε» κάρτες σε παίκτες του ΠΑΟΚ - Ναυάγησαν Σινιοράκης, Τζήλος, Καλαμπόκης

90+1’: Κακώς ο Σινιοράκης δεν υπέδειξε οφσάιντ τον Σίτο που έκανε την σέντρα στον σκόρερ, έγινε έλεγχος επιβεβαίωσης από το VAR και κακώς συμφώνησε με την απόφαση του βοηθού, κακώς και o AVAR δεν βοήθησε τον VAR που νόμιζαν ότι άλλαξε η φάση μετά την απόκρουση του τερματοφύλακα. Ο ΠΑΟΚ διαπίστωσε το λάθος τους και έβγαλε ανακοίνωση για να καρατομηθούν (Τζήλος, Σινιοράκης και Καλαμπόκης).

(Είχαν συνυπευθυνότητα και οι VAR-AVAR, που δεν διόρθωσαν το λάθος του βοηθού), (-5)