Στεφανής: Η ΚΕΔ του έκανε «δώρα» διπλούς ορισμούς, ενώ άλλοι βοηθοί τους έβλεπαν με τα κιάλια

ΣΤΕΦΑΝΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ

Ο Στεφανής είναι 36 ετών (1988) και στην 1η κατηγορία αξιολογήθηκε το 2019 (5 έτη στην 1η). Φέτος είχε συνολικά 22 ορισμούς (9 ως βοηθός και 13 ως AVAR).

Ο Στεφανής πιθανόν να είχε ειδική μεταχείριση από την ΚΕΔ, αφού αν παρατηρήσετε παρακάτω την 14η αγωνιστική, το Σάββατο 16/12/2023 τον είχε ορίσει ως βοηθό (ενώ έκανε και σημαντικό λάθος) και την ίδια αγωνιστική τον είχε ορίσει και σε δεύτερο αγώνα ως AVAR την επόμενη ημέρα (Κυριακή 17/12/2023), του έκαναν «δώρο χριστουγεννιάτικο»; Αυτά και άλλα πολλά γινόταν φέτος με την απίθανη ΚΕΔ, «άλλοι βοηθοί έβλεπαν τους ορισμούς με τα κιάλια και άλλοι τους έπαιρναν δυο–δυο».

ΟΙ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ ΜΠΗΚΑΝ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΗ ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΚΡΙΤΙΚΗ

Από τους 9 αγώνες που ήταν βοηθός, στους 6 αγώνες είχε πολύ καλή απόδοση.

Στους άλλους 3 αγώνες έκανε τα παρακάτω λάθη:

1. Την 14η αγωνιστική Σάββατο 16 Δεκεμβρίου 2023 ΚΗΦΙΣΙΑ-ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ 4-2, έκανε 1 σημαντικό λάθος, (αλλά διορθώθηκε μέσω VAR), στο 90' κακώς ο Στεφανής σε οριακή φάση υπέδειξε οφσάιντ τον σκόρερ Οζεγκοβιτς της Κηφισιάς, έγινε έλεγχος επιβεβαίωσης από το VAR κάνοντας χρήση της τρισδιάστατης γραμμής του οφσάιντ και ενημέρωσε τον διαιτητή ότι το γκολ είναι κανονικό και σωστά μέτρησε (4-2).
  2. Την 1η PLAYOUTS Σάββατο 16 Μαρτίου 2024 ΚΗΦΙΣΙΑ-ΟΦΗ 0-0, έκανε 1 σημαντικό λάθος, στο 27' κακώς ο Στεφανής υπέδειξε οφσάιντ τον Λερουά Αμπαντά του ΟΦΗ, διπλό το λάθος του που το υπέδειξε άμεσα και ανέκοψε την επίθεση του ΟΦΗ.

Για αυτό το λάθος του υπέρ της Κηφισιάς, η ΚΕΔ του έκανε δώρο μέχρι το τέλος της σεζόν, 4 ακόμη ορισμούς (3 ως AVAR την 3η τ Ν PLAY OFF, την 5η και 7η PLAY OUT  καθώς & 1 ως βοηθός την 9η PLAY OFF), άρα κατά την διάρκεια των PLAY OFF  του δόθηκαν συνολικά 5 ορισμοί (έχοντας και σημαντικό λάθος), ενώ άλλοι βοηθοί χωρίς λάθη τους δόθηκαν λιγότεροι ορισμοί.

1. Επίσης έκανε 1 λάθος (μη σημαντικό) την 18η αγωνιστική.

Η συνολική βαθμολογία του ως βοηθός είναι (753 βαθμοί : 9 αγώνες = 8,37), άρα ο Μ.Ο (μέσος όρος) του είναι 8,37.

Άξιο αναφοράς είναι ότι, οι 3 αγώνες του ήταν εύκολοι, αφού δεν είχε καμία υπόδειξη για οφσάιντ (την 8η αγωνιστική, την 23η και την 6η PLAY OFF).

Στους 13 αγώνες που ήταν AVAR, οι 7 ήταν σε (ΠΑΟΚ 4, ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 2 & ΑΕΚ 1), ενώ δεν ήταν σε κανένα ντέρμπι με ξένο διαιτητή, καθώς φέτος ήταν η δεύτερη του σεζόν που οριζόταν ως AVAR, επίσης πρέπει να επισημανθεί ότι δεν υπήρξαν λάθη με ευθύνη του VAR, σε κανένα από τους 13 παρακάτω αγώνες που ο Στεφανής ήταν AVAR:

1. Την 3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ  Κυριακή 3 Σεπτεμβρίου 2023 ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 0-1

Διαιτητής: Βεργέτης (Αρκαδίας), Βοηθοί: Καραγκιζόπουλος (Ημαθίας), Φωτόπουλος (Αθηνών), 4ος: Ανδριανός (Αχαΐας), VAR: Φωτιάς (Πέλλας), AVAR: Στεφανής (Καρδίτσας), Παρατηρητής: Σπυρόπουλος (Φθιώτιδας).

1. Την 7η αγωνιστική Δευτέρα 2 Οκτωβρίου 2023 ΟΦΗ-ΑΕΚ 2-0,

Διαιτητής: Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας), Βοηθοί: Ψάρρης (Ζακύνθου), Κούλα (Ξάνθης), 4ος: Ματσούκας (Αιτωλοακαρνανίας), VAR: Ζαμπαλάς (Ηπείρου), AVAR: Στεφανής (Καρδίτσας), Παρατηρητής: Λιαχούδης (Μακεδονίας)

1. Την 9η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Κυριακή 29 Οκτωβρίου 2023 ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ-ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ 5-0

Διαιτητής: Φωτιάς (Πέλλας), Βοηθοί: Νικολακάκης (Λασιθίου), Κούλα (Ξάνθης), 4ος: Τσέτσιλας (Καστοριάς), VAR: Γκορτσίλας (Μακεδονίας), AVAR: Στεφανής (Καρδίτσας), Παρατηρητής: Κουκουλάκης (Ηρακλείου)

1. 11η Αγωνιστική Κυριακή 12 Νοεμβρίου 2023 ΑΕΚ-ΛΑΜΙΑ 3-0,

Διαιτητής: Τσέτσιλας (Καστοριάς), Βοηθοί: Καραγκιζόπουλος (Ημαθίας), Κόλλιας (Ηπείρου), 4ος: Τσακαλίδης (Χαλκιδικής), VAR: Βεργέτης Χρ. (Αρκαδίας), ΑVAR: Στεφανής (Καρδίτσας), Παρατηρητής: Γκάγκας (Λάρισας)

1. Την 14η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Κυριακή 17 Δεκεμβρίου 2023 ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ-ΠΑΟΚ 1-4,

Διαιτητής: Μαλούτας (Ημαθίας), Βοηθοί: Καραγκιζόπουλος (Ημαθίας), Κόλλιας (Ηπείρου), 4ος: Κατσικογιάννης (Ηπείρου), VAR: Κουμπαράκης (Κυκλάδων), ΑVAR: Στεφανής (Καρδίτσας), Παρατηρητής: Καρατζάς (Εύβοιας)

1. Την 17η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Δευτέρα 8 Ιανουαρίου 2024 ΟΦΗ – ΛΑΜΙΑ 1-1,

Διαιτητής: Σιδηρόπουλος (Δωδ/νήσου), Βοηθοί: Κωσταράς (Αιτ/νίας), Χριστοδούλου (Ημαθίας), 4ος: Τσέτσιλας (Καστοριάς), VAR: Ζαμπαλάς (Ηπείρου), ΑVAR: Στεφανής (Καρδίτσας), Παρατηρητής: Γκαϊτατζής (Δράμας)

1. Την 20η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Σάββατο 27 Ιανουαρίου 2024 ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ – ΛΑΜΙΑ 1-2, Διαιτητής: Τσιάρας (Καβάλας), Βοηθοί: Κούλα (Ξάνθης), Σάββας (Σερρών), 4ος: Πουλικίδης (Δράμας), VAR: Ευαγγέλου (Αθηνών), AVAR: Στεφανής (Καρδίτσας), Παρατηρητής: Μπριάκος (Ηπείρου)
  2. Την 21η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Κυριακή 4 Φεβρουαρίου 2024 ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ – ΠΑΟΚ 0-2, Διαιτητής: Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου), Βοηθοί: Απτόσογλου (Αθηνών), Μεϊντανάς (Αχαΐας), 4ος: Βάτσιος (Δυτ. Αττικής), VAR: Κουμπαράκης (Κυκλάδων), AVAR: Στεφανίδης (Καρδίτσας), Παρατηρητής: Κύρκος (Θεσπρωτίας).
  3. Την 24η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Κυριακή 25 Φεβρουαρίου 2024 ΑΡΗΣ-ΒΟΛΟΣ 2-0,

Διαιτητής: Γκάμαρης (Αθηνών), Βοηθοί: Παπαδάκης (Ηρακλείου), Μηνούδης (Πιερίας), 4ος: Πολυχρόνης (Πιερίας), VAR: Βεργέτης (Αρκαδίας), AVAR: Στεφανής (Καρδίτσας), Παρατηρητής: Καρατζάς (Εύβοιας)

1. Την 26η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Κυριακή 3 Μαρτίου 2024 ΛΑΜΙΑ-ΠΑΟΚ 0-2,

Διαιτητής: Πουλικίδης (Δράμας), Βοηθοί: Μεϊντανάς (Αχαΐας), Καραγκιζόπουλος (Ημαθίας) 4ος: Γκάμαρης (Αθηνών), VAR: Κουμπαράκης (Κυκλάδων), ΑVAR: Στεφανής (Καρδίτσας), Παρατηρητής: Θάνος (Ηπείρου).

11.   Την 3η PLAYOFFS Τετάρτη 3 Απριλίου 2024 ΠΑΟΚ-ΛΑΜΙΑ 3-1,

Διαιτητής: Κατσικογιάννης (Ηπείρου), Βοηθοί: Μωυσιάδης (Ηπείρου), Κορωνάς (Ηπείρου), 4ος: Βεργέτης (Αρκαδίας), VAR: Ζαμπαλάς (Ηπείρου), AVAR: Στεφανής (Καρδίτσας), Παρατηρητής: Στυλιαράς (Αιτ/νιας).

12.   Την 5η PLAY OUTS Σάββατο 20 Απριλίου 2024 ΟΦΗ-ΒΟΛΟΣ 2-1,

Διαιτητής: Ανδριανός (Αχαΐας), Boηθοί: Κωσταράς (Αιτ/νίας), Τριανταφύλλου (Αρκαδίας), 4ος: Τσιμεντερίδης (Κοζάνης), VAR: Κουμπαράκης (Κυκλάδων), ΑVAR: Στεφανής (Καρδίτσας), Παρατηρητής: Θάνος (Ηπείρου).

13.   Την 7η PLAY OUTS Σάββατο 11 Μαΐου 2024 ΟΦΗ-ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 1-2,

Διαιτητής: Περράκης (Αθηνών), Βοηθοί: Μπουξμπάουμ (Ανατ. Αττικής), Χριστοδούλου (Ημαθίας), 4ος: Κατοίκος (Αθηνών), VAR: Γκάμαρης (Αθηνών), AVAR: Στεφανής (Καρδίτσας), Παρατηρητής: Κύρκος (Θεσπρωτίας).

Επίσης στο link https://sfyrigmata.blogspot.com/2023/06/blog-post_104.html μπορείτε να δείτε και την περσινή του απόδοση «Στο… μικροσκόπιο οι Στεφανής,……., Στραβοπάτησε σε τρεις από τους έξι αγώνες που ήταν βοηθός.». (Κυριακή, Ιουνίου 25, 2023).

Δείτε παρακάτω αναλυτικά τους φετινούς αγώνες του με την απόδοση του, καθώς και με την ενδεικτική βαθμολόγηση του:

SUPER LEAGUE 2023-2024  2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ  Κυριακή 27 Αυγούστου 2023

ΠΑΟΚ-ΚΗΦΙΣΙΑ 2-1

Διαιτητής: Τσέτσιλας (Καστοριάς), Βοηθοί: Χριστοδούλου (Ημαθίας), Στεφανής (Καρδίτσας)

4ος: Τσιάρας (Καβάλας), VAR: Μανούχος (Αργολίδας), AVAR: Σπυρόπουλος (Ανατ. Αττικής), Παρατηρητής: Θάνος (Ηπείρου)

34': Σωστά ο Στεφανής υπέδειξε οφσάιντ παίκτη του ΠΑΟΚ.

45': Σωστά ο Στεφανής υπέδειξε οφσάιντ παίκτη του ΠΑΟΚ όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση.

85': Σωστά ο Στεφανής υπέδειξε οφσάιντ παίκτη της Κηφισιάς.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 8,4

Σωστός ο Τσακαλίδης στις δυο πτώσεις και ο Στεφανής στο γκολ του ΟΦΗ

SUPER LEAGUE 2023-24 5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Σάββατο 23 Σεπτεμβρίου 2023

ΟΦΗ-ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ 1-1

Διαιτητής: Τσακαλίδης (Χαλκιδικής), Βοηθοί: Χριστάκογλου (Χαλκιδικής),

Στεφανής (Καρδίτσας), 4ος: Ανδριανός (Αχαΐας), VAR: Παπαδόπουλος (Μακεδονίας),

AVAR: Νικολαΐδης (Μακεδονίας), Παρατηρητής: Γκαϊτατζής (Δράμας)

33-36': Στο γκολ του ΟΦΗ (1-0), έγινε έλεγχος επιβεβαίωσης από το VAR, καθώς επρόκειτο για οριακή φάση και σωστά συμφώνησε με την απόφαση του Στεφανή που δεν είχε υποδείξει οφσάιντ τον σκόρερ Φελίπε, αφού ήταν σε κανονική θέση και σωστά μέτρησε το γκολ. Επίσης, στο 32' (πριν γίνει η αντεπίθεση για το γκολ του ΟΦΗ), υπήρξε πέσιμο εκτός περιοχής του ΟΦΗ παίκτη του Ατρομήτου (Ανγκιέλσκι) και διαμαρτυρήθηκαν για φάουλ (και πιθανή κόκκινη, προφανής ευκαιρίας για γκολ), καθώς και για αυτή την φάση πρέπει να έγινε έλεγχος επιβεβαίωσης από το VAR (= Παπαδόπουλος) και συμφώνησε με την απόφαση του διαιτητή που είχε δώσει συνέχεια. Από το μακρινό πλάνο που έδειξαν, φάνηκε το τάκλιν του αμυντικού του ΟΦΗ (Πασαλίδη), να είναι κανονικό, χωρίς να υπάρχει παράβαση.

52': Σωστά ο Στεφανής υπέδειξε οφσάιντ τον Ανγκιέλσκι του Ατρομήτου, όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση.

61': Ο Στεφανής υπέδειξε οφσάιντ τον Ασεβέδο του Ατρομήτου, όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση (άουτ), δεν υπήρξε ριπλέι από την ευθεία για να φανεί η ορθότητα της απόφασης του βοηθού.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 8,5

SUPER LEAGUE 2023-24 8η Αγωνιστική Παρασκευή 20 Οκτωβρίου 2023

ΛΑΜΙΑ-ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ 2-1

Διαιτητής: Γκάμαρης (Αθηνών), Βοηθοί: Στεφανής (Καρδίτσας), Τσολακίδης (Αθηνών),

4ος: Ματσούκας (Αιτ/νιας), VAR: Κατοίκος (Αθηνών), AVAR: Ευαγγέλου (Αθηνών),

Παρατηρητής: Λαμπαδαρίου (ΚΕΔ/ΕΠΟ)

Ο Α΄ βοηθός Στεφανής, δεν είχε κάποια περίπτωση οφσάιντ.

SUPERLEAGUE 2023-24 12η αγωνιστική Κυριακή 26 Νοεμβρίου 2023

ΛΑΜΙΑ-ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ 3-3

Διαιτητής: Βεργέτης Χρ. (Αρκαδίας), Βοηθοί: Στεφανής (Καρδίτσας), Κορωνάς (Πειραιά), 4ος: Φωτιάς (Πέλλας), VAR: Τσαγκαράκης (Χανίων), AVAR: Σαμοΐλης (Αθηνών), Παρατηρητής: Θάνος (Ηπείρου)

2': Σωστά ο Στεφανής υπέδειξε οφσάιντ τον Ρούμπεν Μαρτίνεθ της Λαμίας.

10': Σωστά ο Στεφανής υπέδειξε οφσάιντ τον Τσιλουλη της Λαμίας, όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση.

50': Σωστά ο Στεφανής υπέδειξε οφσάιντ τον Σλιβκα της Λαμίας, όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση.

SUPERLEAGUE 2023/24 14η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Σάββατο 16 Δεκεμβρίου 2023

ΚΗΦΙΣΙΑ-ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ 4-2

Διαιτητής: Γκορτσίλας (Μακεδονίας), Βοηθοί: Στεφανής (Καρδίτσας), Νίκζας (Λάρισας),

4ος: Πουλικίδης (Δράμας), VAR: Τζήλος (Λάρισας), ΑVAR: Βεργέτης (Αργολίδας), Παρατηρητής: Σταθόπουλος (Αχαΐας)

90': Κακώς ο Στεφανής σε οριακή φάση υπέδειξε οφσάιντ τον σκόρερ Οζεγκοβιτς της Κηφισιάς, έγινε έλεγχος επιβεβαίωσης από το VAR κάνοντας χρήση της τρισδιάστατης γραμμής του οφσάιντ και ενημέρωσε τον διαιτητή ότι το γκολ είναι κανονικό και σωστά μέτρησε (4-2).

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 8,1

Μόνο οι βοηθοί είχαν… περιπτώσεις στο Αγρίνιο (Παναιτωλικός-Αρης 0-4), χωρίς πρόβλημα ο Τσιμεντερίδης

SUPERLEAGUE 23/24 18Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Κυριακή 14 Ιανουαρίου 2024

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ-ΑΡΗΣ 0-4

Διαιτητής: Τσιμεντερίδης (Κοζάνης), Βοηθοί: Βεργέτης (Αργολίδας), Στεφανής (Καρδίτσας),

4ος: Πουλικίδης (Δράμας), VAR: Παπαπέτρου (Αθηνών), ΑVAR: Νικολακάκης (Λασιθίου),

Παρατηρητής: Μπριάκος (Ηπείρου)

28': Κακώς ο Στεφανής υπέδειξε οφσάιντ τον Καρέλη του Παναιτωλικού, όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση.

55': Σωστά ο Στεφανής υπέδειξε οφσάιντ τον Σαμόρα του Άρη, όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση.

69': Ο Στεφανής υπέδειξε οφσάιντ τον Μενέντεθ του Άρη, δεν υπήρξε ριπλέι από κάμερα στην ευθεία για να φανεί η ορθότητα της απόφασης του βοηθού.

76': Ο Στεφανής υπέδειξε οφσάιντ τον Σαμόρα του Άρη, δεν υπήρξε ριπλέϊ από κάμερα στην ευθεία για να φανεί η ορθότητα της απόφασης του βοηθού.

78-79’: Σωστά ο ίδιος βοηθός δεν υπέδειξε οφσάιντ τον σκόρερ Σουλειμανοφ του Άρη, έγινε έλεγχος επιβεβαίωσης από το VAR και σωστά συμφώνησε με την απόφαση του βοηθού και το γκολ μέτρησε κανονικά.

84': Σωστά, πάλι ο Στεφανής, υπέδειξε οφσάιντ τον Σαμόρα του Άρη, όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση. http://sfyrigmata.blogspot.com/2024/01/0-4.html

SUPER LEAGUE 2023/24 23η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Σάββατο 17 Φεβρουαρίου 2023

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ – ΆΡΗΣ 0-2

Διαιτητής: Τσέτσιλας (Καστοριάς), Βοηθοί: Στεφανής (Καρδίτσας), Σάββας (Σερρών),

4ος: Τζήλος (Λάρισας), VAR: Μανούχος (Αργολίδας), AVAR: Καραγκιοζόπουλος (Ημαθίας),

Παρατηρητής: Τεροβίτσας (Αιτ/νιας)

Ο Α΄ βοηθός δεν είχε κάποια φάση.

Ζήτησαν τρία πέναλτι, σωστός ο Ματσούκας, δυο λάθη ο Σάββας, ένα ο Στεφανής

SUPER LEAGUE 2023-2024 1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ PLAYOUTS Σάββατο 16 Μαρτίου 2024

ΚΗΦΙΣΙΑ-ΟΦΗ 0-0

Διαιτητής: Ματσούκας (Αιτ/νιας), Βοηθοί: Στεφανής (Καρδίτσας), Σάββας (Σερρών),

4ος: Πουλικίδης (Δράμας), VAR: Γκορτσίλας (Μακεδονίας), AVAR: Δημητριάδης (Μακεδονίας), Παρατηρητής: Σταθόπουλος (Αχαΐας)

19-20': Σωστά ο Στεφανής σε οριακή φάση υπέδειξε οφσάιντ, όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση τον σκόρερ Ισέκα του ΟΦΗ, έγινε έλεγχος επιβεβαίωσης από το VAR κάνοντας χρήση της τρισδιάστατης γραμμής του οφσάιντ και σωστά συμφώνησε με την απόφαση του βοηθού.

27': Κακώς ο Στεφανής υπέδειξε οφσάιντ τον Λερουά Αμπαντά του ΟΦΗ, διπλό το λάθος του που το υπέδειξε άμεσα και ανέκοψε την επίθεση του ΟΦΗ.

60': Σωστά ο Στεφανής υπέδειξε οφσάιντ τον Οζεγκοβιτς της Κηφισιάς.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 8,3

SUPER LEAGUE 2023/24 9η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ PLAYOFFS Τετάρτη 15 Μαΐου 2024

ΛΑΜΙΑ-ΑΡΗΣ 2-4

Διαιτητής: Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου), Βοηθοί: Στεφανής (Καρδίτσας), Καραλής (Ηλείας), 4ος: Ματσούκας (Αιτ/νιας), VAR: Κατοίκος (Αθηνών), AVAR: Κωσταράς (Αιτ/νιας), Παρατηρητής: Καρατζάς (Εύβοιας)