Δ. Βεργέτης: Στους 9 αγώνες ως βοηθός έκανε 1 σημαντικό λάθος, όμως διορθώθηκε μέσω VAR

ΒΕΡΓΕΤΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ

Ο Βεργέτης είναι 37 ετών (1987) και στην 1η κατηγορία αξιολογήθηκε το 2021 (3 έτη στην 1η). Φέτος είχε συνολικά 14 ορισμούς (9 ως βοηθός και 5 ως AVAR).

Από τους 9 αγώνες που ήταν βοηθός, στους 7 αγώνες είχε πολύ καλή απόδοση.

Στους άλλους 2 αγώνες έκανε τα παρακάτω λάθη:

1.       Την 21η αγωνιστική Κυριακή 4 Φεβρουαρίου 2024 ΟΦΗ – ΚΗΦΙΣΙΑ 1-2, έκανε 1 σημαντικό λάθος (αλλά διορθώθηκε μέσω VAR), στο 45+2' υπήρξε πέσιμο του Ριέρα του ΟΦΗ μετά από μαρκάρισμα του Τσάπαν στην περιοχή της Κηφισιάς, όμως μετά από έλεγχο επιβεβαίωσης από το VAR ενημέρωσε τον διαιτητή ότι πριν το πέσιμο του Ριέρα στο ξεκίνημα της επίθεσης ήταν οριακά σε αντικανονική θέση οφσάιντ που κακώς δεν είχε υποδείξει ο Δ. Βεργέτης και σωστά σφύριξε το οφσάιντ αφού είχε προηγηθεί από το πέσιμο του.

2.       Επίσης έκανε 2 λάθη (μη σημαντικά), 1 την 21η και 1 την 3η PLAY OUT.

Η συνολική βαθμολογία του ως βοηθός είναι (753 βαθμοί : 9 αγώνες = 8,37), άρα ο Μ.Ο (μέσος όρος) του είναι 8,37.

Ο 1ος του ορισμός ως AVAR ήταν την 10η αγωνιστική, αφού από την ΚΕΔ πιστοποιήθηκε την φετινή σεζόν. Στους 5 αγώνες που ήταν AVAR, σε 1 αγώνα την 14η αγωνιστική Σάββατο 16 Δεκεμβρίου 2023 ΚΗΦΙΣΙΑ-ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ 4-2, έγινε 1 σημαντικό λάθος στο 41΄ με ευθύνη και του VAR (Τζήλος) «Στο 86’ ο Γκορτσίλας (pics) έκανε χοντρό λάθος, ενώ είχε εκτεθεί στο 41’ (μαζί και ο Τζήλος!). Ο Γκορτσίλας έπρεπε να είναι τιμωρημένος λόγω VAR στον αγώνα Βόλος-Ολυμπιακός 2-2».

Διαιτητής: Γκορτσίλας (Μακεδονίας), Βοηθοί: Στεφανής (Καρδίτσας), Νίκζας (Λάρισας), 4ος: Πουλικίδης (Δράμας), VAR: Τζήλος (Λάρισας), ΑVAR: Βεργέτης (Αργολίδας),

Στους υπόλοιπους 4 παρακάτω αγώνες, δεν υπήρξαν λάθη με ευθύνη του VAR, που ο Δ. Βεργέτης ήταν AVAR:

1.       10η ΚΗΦΙΣΙΑ – ΑΕΚ 1-1, Διαιτητής: Τσαγκαράκης (Χανίων), Βοηθοί: Σαμοΐλης, Κολλιάκος (Αθηνών), 4ος: Βεργέτης Χ. (Αρκαδίας), VAR: Φωτιάς (Πέλλας), AVAR: Βεργέτης Δ. (Αργολίδας).

2.       26η ΟΦΗ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 2-2, Διαιτητής: Βεργέτης (Αρκαδίας), Βοηθοί: Φωτόπουλος (Αθηνών), Κούλα (Ξάνθης), 4ος: Περράκης (Αθηνών), VAR: Παπαπέτρου (Αθηνών), ΑVAR: Βεργέτης (Αργολίδας).

3.       4η PLAY OUT ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ-ΟΦΗ 2-2, Διαιτητής: Φωτιάς (Πέλλας), Βοηθοί: Διαμαντής (Ηπείρου), Ντάβελας (Μακεδονίας), 4ος: Τσιμεντερίδης (Κοζάνης), VAR: Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου), ΑVAR: Βεργέτης (Αργολίδας).

4.       8η PLAY OFF ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΛΑΜΙΑ 4-1, Διαιτητής: Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας), Βοηθοί: Μεϊντανάς (Αχαϊας), Νικολακάκης (Λασιθίου), 4ος: Τσακαλίδης (Χαλκιδικής), VAR: Μανούχος (Αργολίδας), AVAR: Δ. Βεργέτης (Αργολίδας).

Επίσης στο link https://sfyrigmata.blogspot.com/2023/06/blog-post_60.html μπορείτε να δείτε και την περσινή του απόδοση «Βεργέτης: Φοβόταν να σηκώσει άμεσα ξεκάθαρα οφσάιντ των ΑΕΚ & ΠΑΟΚ». (Πέμπτη, Ιουνίου 22, 2023).

Δείτε παρακάτω αναλυτικά τους φετινούς αγώνες του με την απόδοση του, καθώς και με την ενδεικτική βαθμολόγηση του:

Το VAR έκρινε το αποτέλεσμα και έφερε ισοπαλία στο Αγρίνιο – Ήταν φάσεις βοηθών και όχι του Κατοίκου που δεν είχε θέματα

SUPER LEAGUE 2023-2024 2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ  Παρασκευή 25 Αυγούστου 2023

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ-ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ 0-0

Διαιτητής: Κατοίκος (Αθηνών), Βοηθοί: Βεργέτης (Αργολίδας), Χριστάκογλου (Χαλκιδικής)

4ος: Βάτσιος (Δυτικής Αττικής, VAR: Γκάμαρης (Αθηνών), AVAR: Τριανταφύλλου (Αρκαδίας)

Παρατηρητής: Δαγκλής (Μακεδονίας).

14': Σωστά ο Βεργέτης υπέδειξε οφσάιντ τον Τζίμα του ΠΑΣ Γιάννινα, όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση.

64 - 71': Ο Παναιτωλικός ζήτησε γκολ όταν ο Τσαούσης του ΠΑΣ Γιάννινα απέκρουσε την μπάλα οριακά της γραμμής τέρματος σε πλασέ του Καρέλη, στην συνέχεια ο ΠΑΣ Γιάννινα έφυγε στην αντεπίθεση και πέτυχε γκολ, ενώ ο Χριστάκογλου σε οριακή φάση δεν υπέδειξε οφσάιντ τον σκόρερ του ΠΑΣ Γιάννινα που ήταν ο Γκάρο. Ο VAR (= Γκάμαρης) αρχικά έκανε έλεγχο επιβεβαίωσης, αν υπήρξε γκολ υπέρ του Παναιτωλικού, όμως η μπάλα δεν ήταν χαμηλά επί της γραμμής τέρματος (ήταν ψηλά στον αέρα) και δεν ήταν ξεκάθαρο αν η μπάλα είχε περάσει εξ ολοκλήρου την γραμμή τέρματος και γι'αυτό συμφώνησε με την απόφαση του Βεργέτη. Στην συνέχεια έγινε έλεγχος αν ο σκόρερ του ΠΑΣ Γιάννινα ήταν οφσάιντ, κάνοντας χρήση της τρισδιάστατης γραμμής διαπιστώθηκε ότι ήταν οριακά σε αντικανονική θέση οφσάιντ και σωστά ενημέρωσε τον διαιτητή και ακυρώθηκε το γκολ.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 8,4

SUPER LEAGUE 2023-2024  3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ  Κυριακή 3 Σεπτεμβρίου 2023

ΒΟΛΟΣ-ΑΕΚ 2-3

Διαιτητής: Μανούχος (Αργολίδας), Βοηθοί: Κούλα (Ξάνθης), Βεργέτης (Αργολίδας),

4ος: Βάτσιος (Δυτικής Αττικής), VAR: Τζήλος (Λάρισας), AVAR: Παπαδάκης (Ηρακλείου), Παρατηρητής: Μπριάκος (Ηπείρου)

Ο Β βοηθός Βεργέτης δεν είχε κάποια υπόδειξη οφσάιντ.

SUPERLEAGUE 2023-24 9η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Κυριακή 29 Οκτωβρίου 2023

ΑΡΗΣ – ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ 2-0

Διαιτητής: Μανούχος (Αργολίδας), Βοηθοί: Πετρόπουλος (Αρκαδίας), Βεργέτης (Αργολίδας),

4ος: Πουλικίδης (Δράμας), VAR: Ευαγγέλου (Αθηνών), AVAR: Νιδριώτης (Αθηνών), Παρατηρητής: Κιοτζένης (Ξάνθης)

86': Σωστά ο Βεργέτης υπέδειξε οφσάιντ τον Εραμούσπε του ΠΑΣ Γιάννινα.

SUPERLEAGUE 2023-24 12η αγωνιστική Σάββατο 25 Νοεμβρίου 2023

ΠΑΟΚ-ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ 5-0

Διαιτητής: Κατσικογιάννης (Ηπείρου), Βοηθοί: Κούλα (Ξάνθης),  Βεργέτης Δ. (Αργολίδας),

4ος: Πουλικίδης (Δράμας), VAR: Πολυχρόνης (Πιερίας), AVAR: Χριστάκογλου (Χαλκιδικής),

Παρατηρητής: Τριτσώνης (Αθηνών)

Ο Β΄ βοηθός Βεργέτης δεν είχε κάποια φάση.

SUPER LEAGUE 2023-24 15η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Πέμπτη 21 Δεκεμβρίου 2023

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ-ΑΕΚ 2-2

Διαιτητής: Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου), Βοηθοί: Φωτόπουλος (Αρκαδίας), Βεργέτης (Αρκαδίας), 4ος: Τσακαλίδης (Χαλκιδικής), VAR: Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας), AVAR: Πετρόπουλος (Αρκαδίας), Παρατηρητής: Μπριάκος (Ηπείρου)

48': Σωστά ο βοηθός Βεργέτης υπέδειξε οφσάιντ τον Αλεξιτς του Πανσερραϊκού όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση.

Μόνο οι βοηθοί είχαν… περιπτώσεις στο Αγρίνιο (Παναιτωλικός-Αρης 0-4), χωρίς πρόβλημα ο Τσιμεντερίδης

SUPERLEAGUE 23/24 18Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Κυριακή 14 Ιανουαρίου 2024

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ-ΑΡΗΣ 0-4

Διαιτητής: Τσιμεντερίδης (Κοζάνης), Βοηθοί: Βεργέτης (Αργολίδας), Στεφανής (Καρδίτσας),

4ος: Πουλικίδης (Δράμας), VAR: Παπαπέτρου (Αθηνών), ΑVAR: Νικολακάκης (Λασιθίου),

Παρατηρητής: Μπριάκος (Ηπείρου)

29': Σωστά ο Βεργέτης υπέδειξε οφσάιντ τον Φετφατζίδη του Άρη.

SUPERLEAGUE 2023-24 21η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Κυριακή 4 Φεβρουαρίου 2024

ΟΦΗ – ΚΗΦΙΣΙΑ 1-2

Διαιτητής: Μανούχος (Αργολίδας), Βοηθοί: Δ. Βεργέτης (Αργολίδας), Αρμακόλας (Κυκλάδων), 4ος: Ματσούκας (Αιτ/νίας), VAR: Τσέτσιλας (Καστοριάς), AVAR:Πετρόπουλος (Αρκαδίας), Παρατηρητής: Καλογερόπουλος (Αθηνών),

21': Κακώς ο Δ.Βεργέτης υπέδειξε κόρνερ υπέρ του ΟΦΗ ενώ έπρεπε άουτ υπέρ της Κηφισιάς, υπήρξαν έντονες διαμαρτυρίες από τους παίκτες της Κηφισιάς στον διαιτητή και αφού είχε καταλάβει ότι η απόφαση τους ήταν λάθος, κατά την εκτέλεση του κόρνερ σφύριξε ανύπαρκτο επιθετικό φάουλ, πιθανόν για να διορθώσει το προηγούμενο λάθος τους.

45+2-4': Υπήρξε πέσιμο του Ριέρα του ΟΦΗ μετά από μαρκάρισμα του Τσάπαν στην περιοχή της Κηφισιάς, όμως μετά από έλεγχο επιβεβαίωσης από το VAR ενημέρωσε τον διαιτητή ότι πριν το πέσιμο του Ριέρα στο ξεκίνημα της επίθεσης ήταν οριακά σε αντικανονική θέση οφσάιντ που κακώς δεν είχε υποδείξει ο Δ. Βεργέτης και σωστά σφύριξε το οφσάιντ αφού είχε προηγηθεί από το πέσιμο του.

64': Στο 0-2 της Κηφισιάς έγινε έλεγχος επιβεβαίωσης από το VAR για το αν υπήρξε οφσάιντ και ενημέρωσε τον διαιτητή ότι δέχεται την απόφαση του Βεργέτη που δεν υπέδειξε οφσάιντ, (στο ριπλέι δεν φαίνεται ξεκάθαρα αν την μπάλα την έπαιξε ο αμυντικός του ΟΦΗ Λαμπρόπουλος ή αν την έπαιξε ο Οζέγκοβιτς της Κηφισιάς, αν την έπαιξε ο Νο 9 έπρεπε να ακυρωθεί το γκολ), ο VAR δέχτηκε τελικά την απόφαση του βοηθού και μέτρησε το γκολ.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 8,2

SUPERLEAGUE 2023/24 25η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Τετάρτη 28 Φεβρουαρίου 2024

ΑΕΚ – ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ

Διαιτητής: Μαλούτας (Ημαθίας), Βοηθοί: Απτοσόγλου (Αθηνών), Δ. Βεργέτης (Αργολίδας),

4ος: Βάτσιος (Δυτ. Αττικής), VAR: Χ. Βεργέτης (Αρκαδίας), AVAR: Σαμοΐλης (Αθηνών),

Παρατηρητής: Κιοτζένης (Ξάνθης)

4': Ο Δ. Βεργέτης (β’ βοηθός) υπέδειξε οφσάιντ παίκτη του ΠΑΣ Γιάννινα, δεν υπήρξε ριπλέι από κάμερα στην ευθεία για να φανεί η ορθότητα της απόφασης του βοηθού.

65': Σωστά ο Δ. Βεργέτης υπέδειξε οφσάιντ τον Ελίασον της ΑΕΚ.

ΤΟ ΧΕΡΙ ΤΟΥ ΠΟΝΣΕ ΣΤΟ 4-2

SUPER LEAGUE 2023/24 PLAY OUTS 3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Σάββατο 6 Απριλίου 2024

ΟΦΗ-ΠΑΣ Γιάννινα 4-1

Διαιτητής: Πουλικίδης (Δράμας), Βοηθοί: Πετρόπουλος (Αρκαδίας), Βεργέτης (Αργολίδας), 4ος: Γκάμαρης (Αθηνών), VAR: Τζήλος (Λάρισας), AVAR: Σαμοΐλης (Αθηνών), Παρατηρητής: Νικολακόπουλος (Αθηνών)

16': Σωστά ο Βεργέτης υπέδειξε οφσάιντ τον Μπάκου του ΟΦΗ.

84': Ο Βεργέτης σε πολύ οριακή φάση υπέδειξε οφσάιντ τον Ροσέρο του ΠΑΣ Γιάννινα, (από το ριπλέι που έδειξαν δεν φαίνεται ξεκάθαρα αν ήταν σε αντικανονική θέση ή στην ίδια ευθεία), σε μια τέτοια πολύ οριακή φάση έκανε λάθος που το υπέδειξε ΑΜΕΣΑ, έπρεπε να αφήσει την φάση να ολοκληρωθεί και σε περίπτωση γκολ θα γινόταν χρήση της τρισδιάστατης γραμμής του οφσάιντ.