-Στους 9 αγώνες ως βοηθός έκανε 3 σημαντικά λάθη, ενώ δεν έκανε λάθη ως

Ο Σπυρόπουλος είναι 36 ετών (1988) και στην 1η κατηγορία αξιολογήθηκε το 2017.

Φέτος (όπως και πέρσι) είχε συνολικά 15 ορισμούς (9 ως βοηθός και 6 ως AVAR).

Από τους 9 αγώνες που ήταν βοηθός, στους 5 αγώνες είχε πολύ καλή απόδοση.

Στους άλλους 4 αγώνες έκανε τα παρακάτω λάθη:

1.       Την 13η  αγωνιστική Δευτέρα 4 Δεκεμβρίου 2023 ΠΑΟΚ – ΛΑΜΙΑ 3-0, έκανε 1 σημαντικό λάθος, στο 38’ κακώς υπέδειξε οφσάιντ τον Τσιλούλη της Λαμίας, διπλό το λάθος του, που το υπέδειξε ΆΜΕΣΑ (σκούπα ) και ανέκοψε την υποσχόμενη επίθεση της Λαμίας (με το σκορ στο 1-0).

2.       Την 1η αγωνιστική Κυριακή 20 Αυγούστου 2023 ΟΦΗ-ΑΡΗΣ 3-2, έκανε 1 σημαντικό λάθος (αλλά διορθώθηκε μέσω VAR), 65'-68' αρχικά σε δύσκολη οριακή φάση, υπέδειξε οφσάιντ τον σκόρερ του Άρη (= Φαμπιάνο), όμως μετά από έλεγχο επιβεβαίωσης από το VAR, κάνοντας χρήση της τρισδιάστατης γραμμής του οφσάιντ, ενημέρωσε τον διαιτητή ότι οριακά ο Φαμπιάνο ήταν σε κανονική θέση και άλλαξε την απόφαση του και μέτρησε σωστά το γκολ του Άρη (2-2). Ήταν μια πολύ οριακή φάση και δεν έχει (μεγάλη) ευθύνη, για τέτοιες φάσεις όταν υπάρχει το VAR.

3.       Την 19η αγωνιστική Σάββατο 20 Ιανουαρίου 2024 ΛΑΜΙΑ-ΚΗΦΙΣΙΑ  4-1, έκανε 1 σημαντικό λάθος (αλλά διορθώθηκε μέσω VAR), στο 39-41' κακώς υπέδειξε οφσάιντ τον σκόρερ της Λαμίας Μαρτίνεθ, όμως μετά από έλεγχο επιβεβαίωσης που έγινε από το VAR ενημέρωσε τον διαιτητή ότι ο σκόρερ ήταν σε κανονική θέση, (υπήρξε οφσάιντ ο Καρλίτος, αλλά δεν επηρέασε το παιχνίδι, αλλά ούτε και κάποιον αντίπαλο), και το γκολ μέτρησε κανονικά και έγινε το 2-1.

4.       Επίσης έκανε 2 λάθη σε 2 αγώνες (μη σημαντικά), 1 την 7η και 1 την 25η.

Η συνολική βαθμολογία του ως βοηθός είναι (748 βαθμοί : 9 αγώνες = 8,31), άρα ο Μ.Ο (μέσος όρος) του είναι 8,31.

Δεν υπήρξαν λάθη με ευθύνη του VAR, σε κανένα από τους 6 παρακάτω αγώνες που ο Σπυρόπουλος ήταν AVAR:

1.       2η ΠΑΟΚ-ΚΗΦΙΣΙΑ 2-1 Διαιτητής: Τσέτσιλας (Καστοριάς), VAR: Μανούχος (Αργολίδας), AVAR: Σπυρόπουλος (Ανατ. Αττικής),

2.       3η ΑΡΗΣ-ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ 3-2 Διαιτητής: Κατοίκος (Αθηνών), VAR: Τσακαλίδης (Χαλκιδικής), AVAR: Σπυρόπουλος (Ανατ. Αττικής),

3.       12η ΟΦΗ-ΒΟΛΟΣ 1-1 Διαιτητής: Ανδριανός (Αχαΐας), VAR: Ζαμπαλάς (Ηπείρου), AVAR: Σπυρόπουλος (Ανατ. Αττικής),

4.       15η ΟΦΗ-ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ 0-2 Διαιτητής: Ματσούκας (Αιτ/νίας), VAR: Ευαγγέλου (Αθηνών), AVAR: Σπυρόπουλος (Αθηνών),

5.       24η ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ-ΟΦΗ 2-2 Διαιτητής: Κατοίκος (Αθηνών), VAR: Παπαπέτρου (Αθηνών), AVAR: Σπυρόπουλος (Αν. Αττικής),

6.       3η PLAY OUT ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ-ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ 1-1 Διαιτητής: Τσαγκαράκης (Χανίων), VAR: Παπαπέτρου (Αθηνών), ΑVAR: Σπυρόπουλος (Αν. Αττικής),

Επίσης στο link https://sfyrigmata.blogspot.com/2023/06/blog-post_93.html  μπορείτε να δείτε και την περσινή του απόδοση «Η απόδοση του Σπυρόπουλου». (Πέμπτη, Ιουνίου 22, 2023).

Δείτε παρακάτω αναλυτικά τους φετινούς αγώνες του με την απόδοση του, καθώς και με την ενδεικτική βαθμολόγηση του:

SUPER LEAGUE 2023-2024 1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Κυριακή 20 Αυγούστου 2023

ΟΦΗ-ΑΡΗΣ 3-2

Διαιτητής: Μανούχος (Αργολίδας), Βοηθοί: Μπουξμπάουμ (Ανατ. Αττικής), Σπυρόπουλος (Ανατ. Αττικής), 4ος: Κατοίκος (Αθηνών), VAR: Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας), AVAR: Μεϊντανάς (Αχαΐας), Παρατηρητής: Καρατζάς (Εύβοιας)

65'-68': Αρχικά σε δύσκολη οριακή φάση, ο Σπυρόπουλος υπέδειξε οφσάιντ τον σκόρερ του Άρη (= Φαμπιάνο), όμως μετά από έλεγχο επιβεβαίωσης από το VAR (= Διαμαντόπουλος) κάνοντας χρήση της τρισδιάστατης γραμμής του οφσάιντ, ενημέρωσε τον διαιτητή ότι οριακά ο Φαμπιάνο ήταν σε κανονική θέση και άλλαξε την απόφαση του και μέτρησε σωστά το γκολ του Άρη (2-2). Ήταν μια πολύ οριακή φάση και δεν έχει ευθύνη, για τέτοιες φάσεις υπάρχει το VAR.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 8,2

SUPER LEAGUE 2023-24 5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Σάββατο 23 Σεπτεμβρίου 2023

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ-ΛΑΜΙΑ 2-0

Διαιτητής: Βάτσιος (Δυτ. Αττικής), Βοηθοί: Απτόσογλου (Αθηνών), Σπυρόπουλος (Ανατ. Αττικής), 4ος: Πολυχρόνης (Πιερίας), VAR: Βεργέτης Χρ. (Αρκαδίας), AVAR: Μωυσιάδης (Ηπείρου), Παρατηρητής: Δαγκλής (Μακεδονίας)

35': Ο Σπυρόπουλος υπέδειξε οφσάιντ παίκτη της Λαμίας, δεν υπήρξε ριπλέι από κάμερα στην ευθεία για να φανεί η ορθότητα της απόφασης του βοηθού.

74': Ο Σπυρόπουλος υπέδειξε οφσάιντ παίκτη του Πανσερραϊκού, δεν υπήρξε ριπλέι από κάμερα στην ευθεία για να φανεί η ορθότητα της απόφασης του βοηθού.

Άξιο αναφοράς, ότι από το συνδρομητικό κανάλι της Nova, δεν έδειξαν σε τρεις περιπτώσεις οφσάιντ, τα ριπλέι από κάμερα στην ευθεία.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 8,4

SUPERLEAGUE 2023-24 7η αγωνιστική Δευτέρα 2 Οκτωβρίου 2023

18:00 ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ-ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ 0-0

Διαιτητής: Φωτιάς (Πέλλας), Βοηθοί: Σπυρόπουλος (Αν. Αττικής), Πάτρας (Μακεδονίας)

4ος: Τσιμεντερίδης (Κοζάνης), VAR: Γκορτσίλας (Μακεδονίας), AVAR: Απτόσογλου (Αθηνών)

Παρατηρητής: Μπριάκος (Ηπείρου),

2': Σωστά ο Σπυρόπουλος υπέδειξε οφσάιντ παίκτη του Αστέρα Τρίπολης, όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση.

8': Κακώς ο Σπυρόπουλος υπέδειξε οφσάιντ τον Χουχούμη του Αστέρα Τρίπολης, όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση.

15-16': Σωστά ο Σπυρόπουλος υπέδειξε οφσάιντ τον σκόρερ (Καλτσά) του Αστέρα Τρίπολης όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση, έγινε έλεγχος επιβεβαίωσης από το VAR και σωστά συμφώνησε με την απόφαση του βοηθού και το γκολ δεν μέτρησε.

45+1': Σωστά ο Σπυρόπουλος υπέδειξε οφσάιντ παίκτη του Αστέρα Τρίπολης, όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση.

49': Σωστά ο Σπυρόπουλος υπέδειξε οφσάιντ παίκτη του Ατρομήτου, όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση.

SUPER LEAGUE 2023-24 11η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Σάββατο 11 Νοεμβρίου 2023 17:30

ΟΦΗ-ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ 1-1

Διαιτητής: Βάτσιος (Δυτ. Αττικής), Βοηθοί: Σπυρόπουλος (Ανατ. Αττικής), Οικονόμου (Αχαΐας), 4ος: Ανδριανός (Αχαΐας), VAR: Πολυχρόνης (Πιερίας), ΑVAR: Ψάρρης (Ζακύνθου),

Παρατηρητής: Λιαχούδης (Μακεδονίας)

47': Σωστά ο Σπυρόπουλος υπέδειξε οφσάιντ τον Μπάλαν του ΠΑΣ Γιάννινα.

76' : Ο Σπυρόπουλος υπέδειξε οφσάιντ παίκτη του ΠΑΣ Γιάννινα, δεν υπήρξε ριπλέι για την επιβεβαίωση της ορθότητας της απόφασης του βοηθού.

Σπυρόπουλος: Με ...σκούπα στη Λαμία στο 38', με delay στον ΠΑΟΚ στο 78’ και στο 90+2' (pics) – Κανένα πρόβλημα ο Σιδηρόπουλος

SUPERLEAGUE 2023/24 13η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Δευτέρα 4 Δεκεμβρίου 2023

ΠΑΟΚ – ΛΑΜΙΑ 3-0

Διαιτητής: Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου), Βοηθοί: Απτόσογλου (Αθηνών), Σπυρόπουλος (Ανατ. Αττικής), 4ος: Ανδριανός (Αχαΐας), VAR: Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας), ΑVAR: Κωνσταντίνου (Πρέβεζας/Λευκάδας), Παρατηρητής: Κύρκος (Θεσπρωτίας)

38’: Κακώς ο Σπυρόποιυλος υπέδειξε οφσάιντ τον Τσιλούλη της Λαμίας, διπλό το λάθος του που το υπέδειξε ΆΜΕΣΑ (σκούπα ) και ανέκοψε την υποσχόμενη επίθεση της Λαμίας (με το σκορ στο 1-0).

78': Σωστά ο Σπυρόπουλος υπέδειξε οφσάιντ τον Εκόνγκ του ΠΑΟΚ, όμως εδώ που ήταν δύο μέτρα ξεκάθαρα οφσάιντ, το υπέδειξε μετά την ολοκλήρωση, (οι βοηθοί φοβούνται να υποδείξουν ξεκάθαρα οφσάιντ κατά του ΠΑΟΚ).

90+2': Σωστά ο ίδιος βοηθός υπέδειξε οφσάιντ τον Ντεσπόντοφ του ΠΑΟΚ, όμως εδώ που ήταν δύο μέτρα ξεκάθαρα οφσάιντ, το υπέδειξε μετά την ολοκλήρωση, (η επιβεβαίωση για το παραπάνω).

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ 38' (φωτογραφία)

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ 78' (φωτογραφία)

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ 90+2' (φωτογραφία)

SUPERLEAGUE 2023/24 16η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Τετάρτη 3 Ιανουαρίου 2024

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ-ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ 2-0

Διαιτητής: Τσιάρας (Καβάλας), Βοηθοί: Κωσταράς (Αιτωλοακαρνανίας), Σπυρόπουλος (Αν. Αττικής), 4ος: Μαλούτας (Ημαθίας), VAR: Παπαδόπουλος (Μακεδονίας), AVAR: Στάικος (Λάρισας), Παρατηρητής: Ευθυμιάδης (Πιερίας)

38: Σωστά ο Σπυρόπουλος υπέδειξε οφσάιντ τον Μλαντένοβιτς του Παναθηναϊκού όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση.

SUPERLEAGUE 2023/24 19η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Σάββατο 20 Ιανουαρίου 2024

ΛΑΜΙΑ-ΚΗΦΙΣΙΑ  4-1

Διαιτητής: Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας), Βοηθοί: Σινιοράκης (Χανίων), Σπυρόπουλος (Ανατ. Αττικής), 4ος: Τσιμεντερίδης (Κοζάνης), VAR: Κουμπαράκης (Κυκλάδων), AVAR: Πετρόπουλος (Αρκαδίας), Παρατηρητής: Σταθόπουλος (Αχαΐας)

39-41': Κακώς ο Σπυρόπουλος υπέδειξε οφσάιντ τον σκόρερ της Λαμίας Μαρτίνεθ, όμως μετά από έλεγχο επιβεβαίωσης που έγινε από το VAR ενημέρωσε τον διαιτητή ότι ο σκόρερ ήταν σε κανονική θέση, (υπήρξε οφσάιντ ο Καρλίτος, αλλά δεν επηρέασε το παιχνίδι, αλλά ούτε και κάποιον αντίπαλο), και το γκολ μέτρησε κανονικά και έγινε το 2-1.

40': Ο Σπυρόπουλος υπέδειξε οφσάιντ παίκτη της Λαμίας, δεν υπήρξε ριπλέι για να φανεί η ορθότητα της απόφασης του βοηθού.

63': Σωστά ο Σπυρόπουλος υπέδειξε οφσάιντ τον Οζεκοβιτς της Κηφισιάς.

89': Σωστά ο Σπυρόπουλος υπέδειξε οφσάιντ τον Οζέγκοβιτς της Κηφισιάς, όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 8,1

SUPERLEAGUE 2023/24 25η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Τετάρτη 28 Φεβρουαρίου 2024

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ – ΠΑΟΚ 0-2

Διαιτητής: Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας), Βοηθοί: Πετρόπουλος (Αρκαδίας), Σπυρόπουλος (Αν. Αττικής), 4ος: Τσιμεντερίδης (Κοζάνης), VAR: Ευαγγέλου (Αθηνών), AVAR: Φωτόπουλος (Αθηνών), Παρατηρητής: Γκαϊτατζής (Δράμας)

10': Κακώς ο Σπυρόπουλος υπέδειξε οφσάιντ τον Ουάρντα του Πανσερραϊκού, όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση (με αποτέλεσμα να μην εκτελεστεί το κόρνερ που κέρδισε).

53': Σωστά ο Σπυρόπουλος υπέδειξε οφσάιντ τον Ντεσπόντοφ του ΠΑΟΚ.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 8,3

SUPERLEAGUE 2023/24 PLAY OUTS 5η αγωνιστική Σάββατο 20 Απριλίου 2024

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ-ΚΗΦΙΣΙΑ 1-2

Διαιτητής: Βάτσιος (Δυτ. Αττικής), Boηθοί: Κόλλιας (Ηπείρου), Σπυρόπουλος (Αν. Αττικής), 4ος: Περράκης (Αθηνών), VAR: Πολυχρόνης (Πιερίας), ΑVAR: Νιδριώτης (Αθηνών), Παρατηρητής: Καρατζάς (Εύβοιας)

13': Σωστά ο Σπυρόπουλος υπέδειξε οφσάιντ τον Τριμμάτη του Ατρομήτου όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση (άουτ).