Απτόσογλου: Μεταξύ των 6 Αθηναίων βοηθών, είναι στην 2η θέση με 8,38 Μ.Ο

ΑΠΤΟΣΟΓΛΟΥ ΙΟΡΔΑΝΗΣ ΑΘΗΝΩΝ

Ο Απτόσογλου είναι 41 ετών (1983) και στην 1η κατηγορία αξιολογήθηκε το 2013, ενώ το 2019 έγινε διεθνής βοηθός. Φέτος είχε συνολικά 20 ορισμούς (14 ως βοηθός και 6 ως AVAR).

Από τους 14 αγώνες που ήταν βοηθός, στους 10 αγώνες είχε πολύ καλή απόδοση.

Στους άλλους 4 αγώνες έκανε 4 λάθη:

Tην 21η αγωνιστική ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ – ΠΑΟΚ 0-2, έκανε 1 σημαντικό λάθος (αλλά διορθώθηκε μέσω VAR), δεν είχε υποδείξει οφσάιντ (σε οριακή φάση) τον σκόρερ Οζντόεφ του ΠΑΟΚ, όμως μετά από έλεγχο επιβεβαίωσης που έγινε από το VAR (μετά από 4') αποφάσισαν να ενημερώσουν τον διαιτητή ότι ο σκόρερ είναι οφσάιντ και ακυρώθηκε σωστά το γκολ.

Επίσης έκανε 3 λάθη σε 3 αγώνες (μη σημαντικά), 1 την 5η, 1 την 15η και 1 την 16η.

Η συνολική βαθμολογία του ως βοηθός είναι (1173 βαθμοί : 14 αγώνες = 8,38), άρα ο Μ.Ο (μέσος όρος) του είναι 8,38.

Στους 6 αγώνες που ήταν AVAR σε 1 αγώνα την 7η αγωνιστική 2/10/2023 ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ-ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ 0-0, έγινε 1 σημαντικό λάθος από τον VAR Γκορτσίλα που «κρέμασε» τον Φωτιά, γιατί έπρεπε να αποδεχτεί την κίτρινη κάρτα και να μην τον καλέσει για κόκκινη

μπορείτε να δείτε και την περσινή του απόδοση «Απτόσογλου: Έκανε δυο λάθη σε δέκα αγώνες» (Τετάρτη, Ιουνίου 21, 2023).

Θα πρέπει επίσης να θυμηθούμε και τα παρακάτω σημαντικά λάθη που έκανε σε προηγούμενες σεζόν:

2019-20 (όταν έγινε διεθνής βοηθός) την 27η 7/4/2019 Παναιτωλικός – Ολυμπιακός 5-0, όπου ως βοηθός τότε, ο Απτόσογλου στο 32’ κόβει με ανύπαρκτο οφσάιντ τον Ομάρ και ακυρώνει κανονικό γκολ του Ολυμπιακού.

2020-21 4η 4/10/2020 ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 1-1 (ως AVAR), στο 91΄έβαλε λάθος τις τρισδιάστατες γραμμές του οφσάιντ και ακυρώθηκε γκολ του Ολυμπιακού. Ντροπή: Φαντάσματα της «εξυγίανσης» στα Γιάννινα - Πάνω από 3’ έψαχναν Κοτσάνης – Απτόσογλου στο VAR για να μη μετρήσουν το γκολ του Χασάν

Κυριακή, Οκτωβρίου 04, 2020

Δείτε παρακάτω αναλυτικά τους φετινούς αγώνες του με την απόδοση του, καθώς και με την ενδεικτική βαθμολόγηση του:

SUPER LEAGUE 2023-2024 4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Κυριακή 17 Σεπτεμβρίου 2023

ΠΑΟΚ-ΑΡΗΣ 0-0

Διαιτητής: Παπαπέτρου (Αθηνών), Βοηθοί: Δημητριάδης (Μακεδονίας), Απτόσογλου (Αθηνών), 4ος: Παπαδόπουλος (Μακεδονίας), VAR: Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου), AVAR: Μωυσιάδης (Ηπείρου), Παρατηρητής: Μάνταλος (ΚΕΔ/ΕΠΟ)

24', 33’: Σωστά ο Απτόσογλου υπέδειξε οφσάιντ παίκτες του ΠΑΟΚ όταν ολοκληρώθηκαν οι επιθέσεις.

45+2': Έπρεπε να υποδείξει κίτρινη κάρτα στον Τάισον του ΠΑΟΚ για έντονη διαμαρτυρία στον Απτόσογλου.

60': Σωστά ο Απτόσογλου υπέδειξε οφσάιντ παίκτη του Άρη.

90+8': Ο Απτόσογλου υπέδειξε οφσάιντ παίκτη του Άρη, δεν υπήρξε ριπλέι από κάμερα στην ευθεία για να φανεί η ορθότητα της απόφασης του βοηθού.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 8,4

SUPER LEAGUE 2023-24 5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Σάββατο 23 Σεπτεμβρίου 2023

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ-ΛΑΜΙΑ 2-0

Διαιτητής: Βάτσιος (Δυτ. Αττικής), Βοηθοί: Απτόσογλου (Αθηνών), Σπυρόπουλος (Ανατ. Αττικής), 4ος: Πολυχρόνης (Πιερίας), VAR: Βεργέτης Χρ. (Αρκαδίας), AVAR: Μωυσιάδης (Ηπείρου), Παρατηρητής: Δαγκλής (Μακεδονίας)

2': Σωστά ο Απτόσογλου υπέδειξε οφσάιντ τον Μούργο του Πανσερραϊκού, όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση.

4': Κακώς ο ίδιος βοηθός δεν υπέδειξε οφσάιντ τον Τόμας του Πανσερραϊκού, όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση (η μπάλα κατέληξε άουτ, μετά από σουτ του Μούργο).

59': Σωστά ο Απτόσογλου υπέδειξε οφσάιντ παίκτη της Λαμίας, όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση.

73': Ο ίδιος υπέδειξε οφσάιντ παίκτη της Λαμίας, δεν υπήρξε ριπλέι από κάμερα στην ευθεία για να φανεί η ορθότητα της απόφασης του βοηθού.

Άξιο αναφοράς, ότι από το συνδρομητικό κανάλι της Nova, δεν έδειξαν σε τρεις περιπτώσεις οφσάιντ, τα ριπλέι από κάμερα στην ευθεία.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 8,3

SUPER LEAGUE 2023-24 8η Αγωνιστική Σάββατο 21 Οκτωβρίου 2023

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ-ΒΟΛΟΣ 2-0

Διαιτητής: Παπαπέτρου (Αθηνών), Βοηθοί: Απτόσογλου (Αθηνών), Καραλής (Ηλείας),

4ος: Κατσικογιάννης (Ηπείρου), VAR: Κουμπαράκης (Κυκλάδων), AVAR: Μπουξμπάουμ (Αν. Αττικής), Παρατηρητής: Σταθόπουλος (Αχαΐας)

23' και 45’: Σωστά ο Απτόσογλου υπέδειξε οφσάιντ τον Ντέλετιτς του Βόλου.

Βαθμολογία: 8,4

SUPERLEAGUE 2023-24 10η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Δευτέρα 6 Νοεμβρίου 2023

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ – ΟΦΗ 2-1

Διαιτητής: Παπαπέτρου (Αθηνών), Βοηθοί: Απτόσογλου (Αθηνών), Αρμακόλας (Κυκλάδων),

4ος: Τσιάρας (Καβάλας), VAR: Τσέτσιλας (Καστοριάς), AVAR: Μανούχος (Αργολίδας), Παρατηρητής: Δαγκλής (Μακεδονίας)

10': Ο Απτόσογλου υπέδειξε οφσάιντ τον Ντίκο του ΟΦΗ, δεν υπήρξε ριπλέι για να φανεί η ορθότητα της απόφασης του βοηθού.

81': Σωστά ο Απτόσογλου υπέδειξε οφσάιντ τον Χατζηστραβό του Πανσερραϊκού, όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση.

SUPERLEAGUE 2023-24 12η αγωνιστική Σάββατο 25 Νοεμβρίου 2023

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 3-1

Διαιτητής: Περράκης (Αθηνών), Βοηθοί: Απτόσογλου (Αθηνών), Καραλής (Ηλείας),

4ος: Τσέτσιλας (Καστοριάς), VAR: Παπαδόπουλος (Μακεδονίας), AVAR: Νικολαΐδης (Μακεδονίας), Παρατηρητής: Κουκουλάκης (Ηρακλείου)

55': Σωστά ο Απτόσογλου υπέδειξε οφσάιντ τον Μασούρα, όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση.

77': Σωστά ο ίδιος υπέδειξε οφσάιντ τον Μπρίνιτς του Ολυμπιακού.

SUPERLEAGUE 2023/24 13η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Δευτέρα 4 Δεκεμβρίου 2023

ΠΑΟΚ – ΛΑΜΙΑ 3-0

Διαιτητής: Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου), Βοηθοί: Απτόσογλου (Αθηνών), Σπυρόπουλος (Ανατ. Αττικής), 4ος: Ανδριανός (Αχαΐας), VAR: Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας), ΑVAR: Κωνσταντίνου (Πρέβεζας/Λευκάδας), Παρατηρητής: Κύρκος (Θεσπρωτίας)

Ο Α΄ βοηθός Απτόσογλου δεν είχε κάποια φάση.

SUPER LEAGUE 2023-24 15η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Τετάρτη 20 Δεκεμβρίου 2023

ΒΟΛΟΣ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 0-3

Διαιτητής: Βεργέτης (Αρκαδίας), Βοηθοί: Δημητριάδης (Μακεδονίας), Απτόσογλου (Αθηνών), 4ος: Τσιάρας (Καβάλας), VAR: Τσαγκαράκης (Χανίων), AVAR: Σινιοράκης (Χανίων),

Παρατηρητής: Λαμπαδαρίου (ΚΕΔ/ΕΠΟ)

1': Σωστά ο Απτόσογλου υπέδειξε οφσάιντ τον Ιωαννίδη του Παναθηναϊκού.

21': Σωστά ο ίδιος βοηθός υπέδειξε οφσάιντ τον Ιωαννίδη του Παναθηναϊκού, όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση (κόρνερ).

85': Σωστά ο Απτόσογλου υπέδειξε οφσάιντ τον Ντέλετιτς του Βόλου, όμως η φάση ήταν οριακή και δεν έπρεπε να το υποδείξει άμεσα, έπρεπε να το υποδείξει μετά την ολοκλήρωση της επίθεσης.

SUPERLEAGUE 2023/24 16η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Πέμπτη 4 Ιανουαρίου 2024

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ-ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ 3-2

Διαιτητής: Κατοίκος (Αθηνών), Βοηθοί: Απτόσογλου, Νιδριώτης (Αθηνών), 4ος: Ζαμπαλάς (Ηπείρου), VAR: Κουμπαράκης (Κυκλάδων), AVAR: Παπαδάκης (Ηρακλείου)

Παρατηρητής: Γκάγκας (Λάρισας)

30': Σωστά ο Απτόσογλου υπέδειξε οφσάιντ τον Σοφιανό του Πανσερραϊκού.

63': Κακώς ο Απτόσογλου υπέδειξε ανάποδο αράουτ υπέρ του Πανσερραϊκού ενώ έπρεπε υπέρ του Παναιτωλικού.

SUPERLEAGUE 2023/24 20η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Σάββατο 27 Ιανουαρίου 2024

ΚΗΦΙΣΙΑ – ΑΡΗΣ 0-1

Διαιτητής: Γκάμαρης (Αθηνών), Βοηθοί: Απτόσογλου (Αθηνών), Μωυσιάδης (Ηπείρου),

4ος: Τσιμεντερίδης (Κοζάνης), VAR: Τσαγκαράκης (Χανίων), ΑVAR: Κωσταράς (Αιτ/νίας),

Παρατηρητής: Τεροβίτσας (Αιτ/νίας)

18': Σωστά ο Απτόσογλου υπέδειξε οφσάιντ τον Σουλεϊμάνοφ του Άρη.

25': Σωστά ο ίδιος βοηθός υπέδειξε οφσάιντ τον Σαμόρα του Άρη.

53-54': Σωστά ο Απτόσογλου υπέδειξε οφσάιντ τον σκόρερ της Κηφισιάς Σολόα, έγινε έλεγχος επιβεβαίωσης από το VAR και σωστά συμφώνησε με την απόφαση του βοηθού.

78': Σωστά ο Απτόσογλου υπέδειξε οφσάιντ τον Οζεγκοβιτς της Κηφισιάς, όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση.

81': Σωστά ο ίδιος βοηθός υπέδειξε οφσάιντ τον Μπιφουμά της Κηφισιάς.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 8,5

Σωστά ακυρώθηκε γκολ του ΠΑΟΚ, κανένα πέναλτι υπέρ Ατρομήτου

SUPERLEAGUE 2023-24 21η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Κυριακή 4 Φεβρουαρίου 2024

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ – ΠΑΟΚ 0-2

Διαιτητής: Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου), Βοηθοί: Απτόσογλου (Αθηνών), Μεϊντανάς (Αχαΐας), 4ος: Βάτσιος (Δυτ. Αττικής), VAR: Κουμπαράκης (Κυκλάδων), AVAR: Στεφανίδης (Καρδίτσας), Παρατηρητής: Κύρκος (Θεσπρωτίας)

10': Σωστά ο Απτόσογλου υπέδειξε οφσάιντ τον Τόμας Μπράντον του ΠΑΟΚ, όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση.

42-45+2': Ο Απτόσογλου σε δύσκολη οριακή φάση δεν υπέδειξε οφσάιντ τον σκόρερ Οζντόεφ του ΠΑΟΚ, όμως μετά από έλεγχο επιβεβαίωσης που έγινε από το VAR κάνοντας χρήση της τρισδιάστατης γραμμής του οφσάιντ μετά από 4' αποφάσισαν να ενημερώσουν τον διαιτητή ότι ο σκόρερ είναι οφσάιντ και ακυρώθηκε σωστά το γκολ.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 8,1

Ο Ευαγγέλου (σωστά) δεν χαρίστηκε στον Σένκεφελντ, η ευθύνη και του Σιδηρόπουλου στη μη αποβολή του Μποτία, το λάθος του Σαμοΐλη και οι πολλές φάσεις του Απτόσογλου

SUPER LEAGUE 2023/24 24η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Κυριακή 25 Φεβρουαρίου 2024

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ-ΚΗΦΙΣΙΑ 1-1

Διαιτητής: Ευαγγέλου (Αθηνών), Βοηθοί: Απτόσογλου, Σαμοΐλης (Αθηνών), 4ος: Τσέτσιλας (Καστοριάς), VAR: Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου), AVAR: Κωσταράς (Αιτ/νίας), Παρατηρητής: Κουκουλάκης (Ηρακλείου)

6': Σωστά ο Απτόσογλου υπέδειξε οφσάιντ τον Λημνιό του Παναθηναϊκού, όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση.

18': Σωστά ο ίδιος βοηθός υπέδειξε οφσάιντ τον Σένκεφελντ του Παναθηναϊκού, όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση (σουτ άουτ).

37': Σωστά ο Απτόσογλου σε πολύ οριακή φάση δεν υπέδειξε οφσάιντ τον σκόρερ Παλάσιος, έγινε έλεγχος επιβεβαίωσης από το VAR κάνοντας χρήση της τρισδιάστατης γραμμής του οφσάιντ και συμφώνησε σωστά με την απόφαση του βοηθού.

45+3': Ο Απτόσογλου υπέδειξε οφσάιντ τον Λημνιό του Παναθηναϊκού, όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση (απόκρουση τερματοφύλακα), δεν υπήρξε ριπλέι από κάμερα στην ευθεία για να φανεί η ορθότητα της απόφασης του βοηθού.

56’: Σωστά ο Απτόσογλου υπέδειξε οφσάιντ τον Οζεγκοβιτς της Κηφισιάς όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση (κεφαλιά άουτ), η φάση ήταν πολύ οριακή και σε περίπτωση γκολ θα γινόταν έλεγχος με την τρισδιάστατη γραμμή του οφσάιντ από το VAR.

SUPERLEAGUE 2023/24 25η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Τετάρτη 28 Φεβρουαρίου 2024

ΑΕΚ – ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ 4-2

Διαιτητής: Μαλούτας (Ημαθίας), Βοηθοί: Απτοσόγλου (Αθηνών), Δ. Βεργέτης (Αργολίδας),

4ος: Βάτσιος (Δυτ. Αττικής), VAR: Χ. Βεργέτης (Αρκαδίας), AVAR: Σαμοΐλης (Αθηνών),

Παρατηρητής: Κιοτζένης (Ξάνθης)

44': Ο Απτόσογλου υπέδειξε οφσάιντ τον Αμραμπατ της ΑΕΚ, δεν υπήρξε ριπλέι από κάμερα στην ευθεία για να φανεί η ορθότητα της απόφασης του βοηθού.

ΤΟ ΧΕΡΙ ΤΟΥ ΠΟΝΣΕ ΣΤΟ 4-2

SUPERLEAGUE 2023/24 ΠΛΕΪ ΑΟΥΤ 2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Σάββατο 30 Μαρτίου 2024

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ-ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 1-1

Διαιτητής: Κουμπαράκης (Κυκλάδων), Βοηθοί: Απτόσογλου (Αθηνών), Πάτρας (Μακεδονίας), 4ος: Τσακαλίδης (Χαλκιδικής), VAR: Βεργέτης Χρ. (Αρκαδίας), AVAR: Καραγκιζόπουλος (Ημαθίας), Παρατηρητής: Κιοτζένης (Ξάνθης)

45+1': Σωστά ο Απτόσογλου υπέδειξε οφσάιντ τον Κόντε του ΠΑΣ Γιάννινα όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση (απέκρουσε ο τερματοφύλακας).

90+5-6': Σωστά ο Απτόσογλου υπέδειξε οφσάιντ τον Μπακάκη του Παναιτωλικού, όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση, που ο συμπαίκτης του (Λομόνακο) πέτυχε γκολ, έγινε έλεγχος επιβεβαίωσης από το VAR και σωστά συμφώνησε με την απόφαση του βοηθού και δεν μέτρησε το γκολ.

SUPER LEAGUE 2023/24 PLAY OFFS 5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Κυριακή 14 Απριλίου 2024

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ-ΛΑΜΙΑ 3-1

Διαιτητής: Παπαπέτρου (Αθηνών), Βοηθοί: Κωσταράς (Αιτ/νιας), Απτόσογλου (Αθηνών), 4ος: Τσιάρας (Καβάλας), VAR: Ευαγγέλου (Αθηνών), ΑVAR: Νικολαΐδης (Μακεδονίας), Παρατηρητής: Κουκουλάκης (Ηρακλείου)

28': Σωστά ο Απτόσογλου υπέδειξε οφσάιντ τον Μπακασέτα όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση (άουτ). http://sfyrigmata.blogspot.com/2024/04/blog-post_85.html