Νικολακάκης: Το «ΟΧΙ» της ΚΕΔ στον μοναδικό διεθνή, που δεν τον όρισε στην ΑΕΚ (ως βοηθό), ενώ είχε θετική απόδοση

ΝΙΚΟΛΑΚΑΚΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΛΑΣΙΘΙΟΥ

-Να θεωρηθεί τυχαίο από την ΚΕΔ (αν και είναι διεθνής βοηθός), ότι ενώ από τους 13 αγώνες του, οι 10 ήταν σε αγώνες των ομάδων (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΟΚ & ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ), δεν ορίστηκε ποτέ σε αγώνα της ΑΕΚ;

-Γιατί αφού η ΚΕΔ τον εμπιστευόταν (δηλαδή ήταν καλός) για τις άλλες 3 ομάδες, γιατί δεν ήταν καλός για την ΑΕΚ;

-Γιατί η ΚΕΔ δεν ήθελε να ορίζει βοηθούς (με θετική απόδοση), σε αγώνες της ΑΕΚ;  ;

-Ευκαιρία λοιπόν να δούμε ποιους βοηθούς όριζε η ΚΕΔ στους αγώνες της ΑΕΚ.

Στους 22 αγώνες που ορίστηκαν Έλληνες βοηθοί, είχαμε 44 βοηθούς για να οριστούν συνολικά.

-Ερώτηση: Γιατί η ΚΕΔ ενώ είχε 46 βοηθούς στον πίνακα 1ης κατηγορίας, όρισε μόνο τους 19 βοηθούς, αφού θα μπορούσε να ορίσει σχεδόν όλους τους βοηθούς του πίνακα από 1 τουλάχιστον αγώνα;

-Όμως όπως θα δείτε κάποιοι ορίστηκαν ως βοηθοί, 5 ή 4 ή 3 ή και 2 φορές.

-Να το θεωρήσουμε και αυτό ΤΥΧΑΙΟ;  (Δείτε ποιους βοηθούς όριζαν στην ΑΕΚ).

·         Οι αριθμοί με κόκκινο χρώμα εντός της παρένθεσης, είναι σε πόσους αγώνες έγιναν σημαντικά λάθη, ενώ με πορτοκαλί χρώμα μη σημαντικά λάθη.

·         Επίσης αναγράφονται και οι 4 τελευταίοι βοηθοί που ενώ δεν ορίστηκαν στην ΑΕΚ ως βοηθοί, όμως ορίστηκαν ως AVAR σε αγώνες της ΑΕΚ και έγιναν λάθη με ευθύνη του VAR.

Ο Νικολακάκης είναι 40 ετών (1984) και στην 1η κατηγορία αξιολογήθηκε το 2016, ενώ το 2018 έγινε διεθνής βοηθός. Το 2020-21 πήρε μεταγραφή από την Ε.Π.Σ. Ηρακλείου στην Ε.Π.Σ. Λασιθίου. Φέτος είχε συνολικά 26 ορισμούς (13 ως βοηθός και 13 ως AVAR).

Από τους 13 αγώνες που ήταν βοηθός, στους 8 αγώνες είχε πολύ καλή απόδοση.

Στους άλλους 5 αγώνες έκανε τα παρακάτω λάθη:

·         Tην 9η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Κυριακή 29 Οκτωβρίου 2023 ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ 5-0, έκανε 1 σημαντικό λάθος, στο 37' o Νικολακάκης υπέδειξε οφσάιντ τον Πηλέα του Πανσερραϊκού, η φάση ήταν οριακή και από το ριπλέι που έδειξαν, δεν φαίνεται ξεκάθαρα να είναι σε θέση οφσάιντ, επίσης κακώς το υπέδειξε ΑΜΕΣΑ και ανέκοψε την υποσχόμενη επίθεση, έπρεπε να αφήσει να ολοκληρωθεί η επίθεση, που σε περίπτωση επίτευξης γκολ θα γινόταν η χρήση της τρισδιάστατης γραμμής του οφσάιντ.

·         Επίσης έκανε 5 λάθη (μη σημαντικά): 1 την 9η αγωνιστική, 1 την 11η, 1 την 14η, 1 την 24η και 1 την 4η PLAY OUT.

Η συνολική βαθμολογία του ως βοηθός είναι (1089 βαθμοί : 13 αγώνες = 8,38), άρα ο Μ.Ο (μέσος όρος) του είναι 8,38.

Στους 13 αγώνες που ήταν AVAR, σε 2 αγώνες έγιναν λάθη με ευθύνη του VARAVAR:

1.       8η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Κυριακή 22 Οκτωβρίου  2023 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 1-1, ΔΙΑΚΟΠΗ ΣΤΟ 49’

Διαιτητής: Μαρέσκα (Ιταλία), Βοηθοί: Μπατσίνι (Ιταλία), Βέτσι (Ιταλία)

4ος διαιτητής: Γκορτσίλας (Μακεδονίας), VAR: Πιτσινίνι (Ιταλία), AVAR: Νικολακάκης (Λασιθίου), Παρατηρητής: Τεροβίτσας (Αιτ/νιας).

«Οφσάιντ το γκολ του Βαγιαννίδη: Δεν έδειξαν πλάνο με τη γραμμή του οφσάιντ καθώς επηρεάζει τη φάση ο Ιωαννίδης» http://sfyrigmata.blogspot.com/2023/10/blog-post_119.html

2.       2η ΠΛΕΪ ΟΦ  ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Κυριακή 31 Μαρτίου 2024 ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ-ΠΑΟΚ 2-3

Διαιτητής: Ρέντερ (Δανίας), Βοηθοί: Γιουρντακούλ, Μαστρούπ (Δανίας), 4ος: Ευαγγέλου (Αθηνών), VAR: Χάνσεν (Δανίας), AVAR: Νικολακάκης (Λασιθίου), Παρατηρητής: Γκαϊτατζής (Δράμας). «Η διαιτησία του Ρέντερ στο Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ 2-3 *** Έπρεπε να δοθεί επανάληψη στο πέναλτι». http://sfyrigmata.blogspot.com/2024/04/2-3.html

Στους 13 αγώνες που ήταν AVAR, σε 7 αγώνες ήταν με ξένους διαιτητές, οι 2 παραπάνω που έγιναν λάθη με ευθύνη του VAR και οι 5 παρακάτω που δεν έγιναν λάθη:

1.       12η αγωνιστική Κυριακή 26 Νοεμβρίου 2023 ΑΡΗΣ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 2-0, Διαιτητής: Γκουστάβο Κορέια (Πορτογαλίας), Βοηθοί: Κόστα, Τεϊξέιρα

(Πορτογαλίας), 4ος: Τσιάρας (Καβάλας), VAR: Εστέβες (Πορτογαλίας),

AVAR: Νικολακάκης (Λασιθίου), Παρατηρητής: Σπυρόπουλος (ΚΕΔ/ΕΠΟ).

2.       20η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Κυριακή 28 Ιανουαρίου 2024 ΠΑΟΚ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 2-1, Διαιτητής: Σάγκι (Νορβηγίας), Βοηθοί: Ίτερλαντ, Γκρένεβικ (Νορβηγίας), 4ος:

Γκορτσίλας (Μακεδονίας), VAR: Χάγκεν (Νορβηγίας), AVAR: Νικολακάκης

(Λασιθίου), Παρατηρητής: Σπυρόπουλος (ΚΕΔ/ΕΠΟ).

3.       1η PLAY OFFS  ΠΑΟΚ-ΑΡΗΣ 0-1,

Διαιτητής: Ομπρένοβιτς (Σλοβενία), Βοηθοί: Πράπρονικ (Σλοβενία), Κόρντεζ

(Σλοβενία), 4ος: Πολυχρόνης (Πιερίας), VAR: Μπορόσακ (Σλοβενία), ΑVAR:

Νικολακάκης (Λασιθίου), Παρατηρητής: Σπυρόπουλος (ΚΕΔ/ΕΠΟ).

4.       4η PLAY OFFS  Κυριακή 7 Απριλίου 2024 ΑΡΗΣ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 0-2

Διαιτητής: Στάβρεφ (Σκόπια), Βοηθοί: Κωνσταντίνοφ, Πετρέσκι (Σκόπια), 4ος:

Βεργέτης (Αρκαδίας), VAR: Μπέμπεκ (Κροατίας), AVAR: Νικολακάκης

(Λασιθίου), Παρατηρητής: Γκάγκας (Λάρισας).

5.       10η PLAYOFFS Κυριακή 19 Μαΐου 2024 ΑΕΚ-ΛΑΜΙΑ 3-0

Διαιτητής: Κρογκ (Δανίας), Βοηθοί: Χούμελγκααρντ, Βόλενμπεργκ (Δανίας), 4ος:

Μανούχος (Αργολίδας), VAR: Χάνσεν (Δανίας), AVAR: Νικολακάκης (Ηρακλείου),

Παρατηρητής: Κιοτζένης (Ξάνθης).

Επίσης ήταν AVAR και στους 6 παρακάτω αγώνες, με Έλληνες διαιτητές, αλλά δεν υπήρξαν λάθη με ευθύνη του VAR:

1.       2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Σάββατο 26 Αυγούστου 2023 ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ-ΒΟΛΟΣ ΝΠΣ.3-0

Διαιτητής: Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας), Βοηθοί: Δημητριάδης (Μακεδονίας),

Ψάρρης (Ζακύνθου), 4ος: Τσιμεντερίδης (Κοζάνης), VAR: Κουμπαράκης

Κυκλάδων), AVAR: Νικολακάκης (Λασιθίου), Παρατηρητής: Κύρκος Θεσπρωτίας).

2.       5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Κυριακή 24 Σεπτεμβρίου 2023 ΒΟΛΟΣ-ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ 1-2

Διαιτητής: Τζήλος (Λάρισας), Βοηθοί: Στάικος (Λάρισας), Μπαλιάκας (Κοζάνης),

4ος: Πουλικίδης (Δράμας), VAR: Κουμπαράκης (Κυκλάδων), AVAR: Νικολακάκης

(Λασιθίου), Παρατηρητής: Νικολακόπουλος (Αθηνών).

3.       15η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Πέμπτη 21 Δεκεμβρίου 2023 ΚΗΦΙΣΙΑ-ΠΑΟΚ 0-6

Διαιτητής: Πουλικίδης (Δράμας), Βοηθοί: Ψάρρης (Ζακύνθου), Κούλα (Ξάνθης),

4ος: Ανδριανός (Αχαΐας), VAR: Μανούχος (Αργολίδας), AVAR: Νικολακάκης

(Λασιθίου), Παρατηρητής: Τριτσώνης (Αθηνών).

4.       16η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Τετάρτη 3 Ιανουαρίου 2024 ΛΑΜΙΑ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 1-0

Διαιτητής: Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας), Βοηθοί: Πετρόπουλος, Τριανταφύλλου

(Αρκαδίας), 4ος: Τσακαλίδης (Χαλκιδικής), VAR: Γκάμαρης (Αθηνών), AVAR:

Νικολακάκης (Λασιθίου), Παρατηρητής: Καρατζάς (Ευβοίας).

5.       18Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Κυριακή 14 Ιανουαρίου 2024 ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ-ΑΡΗΣ 0-4

Διαιτητής: Τσιμεντερίδης (Κοζάνης), Βοηθοί: Βεργέτης (Αργολίδας), Στεφανής

(Καρδίτσας), 4ος: Πουλικίδης (Δράμας), VAR: Παπαπέτρου (Αθηνών), ΑVAR: Νικολακάκης (Λασιθίου), Παρατηρητής: Μπριάκος (Ηπείρου).

6.       21η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Κυριακή 4 Φεβρουαρίου 2024 ΑΕΚ – ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ 4-2

Διαιτητής: Κατσικογιάννης (Ηπείρου), Βοηθοί: Κωσταράς (Αιτ/νίας), Στάϊκος

(Λάρισας), 4ος: Γκορτσίλας (Μακεδονίας), VAR: Ευαγγέλου (Αθηνών), AVAR:

Νικολακάκης (Λασιθίου), Παρατηρητής: Σταθόπουλος (Αχαΐας).

Όπως θα δείτε παραπάνω στους 13 αγώνες που ήταν  AVAR οι: 6 ήταν σε ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ, 4 σε ΠΑΟΚ, 2 σε ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ & 2 σε ΑΕΚ.

μπορείτε να δείτε και την περσινή του απόδοση «Νικολακάκης: Πέντε λάθη σε 12 αγώνες…..» (Δευτέρα, Ιουνίου 26, 2023).

Δείτε παρακάτω αναλυτικά τους φετινούς αγώνες του με την απόδοση του, καθώς και με την ενδεικτική βαθμολόγηση του:

SUPER LEAGUE 2023-2024  1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Κυριακή 20 Αυγούστου 2023

ΠΑΟΚ-ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ 3-0

Διαιτητής: Φωτιάς (Πέλλας), Βοηθοί: Κούλα (Ξάνθης), Νικολακάκης (Λασιθίου),  4ος: Τσέτσιλας (Καστοριάς), VAR: Περράκης (Αθηνών), AVAR: Κωσταράς (Αιτ/νιας), Παρατηρητής: Γκαϊτατζής (Δράμας).

45+5': Σωστά ο Νικολακάκης υπέδειξε οφσάιντ παίκτη του ΠΑΟΚ.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 8,4

SUPER LEAGUE 2023-2024  3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Κυριακή 3 Σεπτεμβρίου 2023

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΛΑΜΙΑ 4-0

Διαιτητής: Ζαμπαλάς (Ηπείρου), Βοηθοί: Νικολακάκης (Λασιθίου), Καραλής (Ηλείας)

4ος: Τσιμεντερίδης (Κοζάνης), VAR: Γκάμαρης (Αθηνών), AVAR: Πάτρας (Μακεδονίας)

Παρατηρητής: Τεροβίτσας (Αιτ/νιας)

70': Σωστά ο Νικολακάκης υπέδειξε οφσάιντ τον σκόρερ Καρλίτος της Λαμίας, έγινε έλεγχος επιβεβαίωσης από το VAR (Γκάμαρης, Πάτρας) κάνοντας χρήση της τρισδιάστατης γραμμής του οφσάιντ και σωστά συμφώνησε με την απόφαση του βοηθού και ακυρώθηκε το γκολ.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 8,5

SUPERLEAGUE 2023-24 7η αγωνιστική Κυριακή 1 Οκτωβρίου 2023

ΑΡΗΣ-ΚΗΦΙΣΙΑ 1-1

Διαιτητής: Πουλικίδης (Δράμας), Βοηθοί: Νικολακάκης (Λασιθίου), Κωνσταντίνου (Πρέβεζας/Λευκάδας), 4ος: Τζήλος (Λάρισας), VAR: Ευαγγέλου (Αθηνών)

AVAR: Στάικος (Λάρισας), Παρατηρητής: Τεροβίτσας (Αιτωλοακαρνανίας)

10’: Σωστά ο Νικολακάκης υπέδειξε οφσάιντ τον Φεράρι του Άρη, όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση.

Οφσάιντ το γκολ του Βαγιαννίδη: Δεν έδειξαν πλάνο με τη γραμμή του οφσάιντ καθώς επηρεάζει τη φάση ο Ιωαννίδης. Υπεύθυνοι εκτός από τον βοηθό Μπατσίνι και ο VAR Πιτσινίνι, καθώς και ο AVAR Νικολακάκης, αφού αφορούσε φάση για οφσάιντ.

SUPER LEAGUE 2023-24 8η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Κυριακή 22 Οκτωβρίου  2023

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 1-1 – ΔΙΑΚΟΠΗ ΣΤΟ 49’

28-30': Στο γκολ του Παναθηναϊκού από το μακρινό πλάνο που έδειξαν φαίνεται να είναι οφσάιντ ο Ιωαννίδης, έγινε έλεγχος επιβεβαίωσης από το VAR για οφσάιντ αλλά το γκολ μέτρησε κανονικά. Όμως έπρεπε να δείξουν την φάση χρησιμοποιώντας την τρισδιάστατη γραμμή του οφσάιντ στο Νο 7 Ιωαννίδη, που έκανε κίνηση να μαρκάρει τον αντίπαλο του αμυντικό (= Ρέτσος), καθώς αν ήταν οφσάιντ έπρεπε να τον τιμωρήσουν γιατί επηρέασε τον αντίπαλο του. Υπεύθυνοι εκτός από τον βοηθό Μπατσίνι και ο VAR Πιτσινίνι, καθώς και ο AVAR Νικολακάκης, αφού αφορούσε φάση για οφσάιντ.

SUPERLEAGUE 2023-24 9η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Κυριακή 29 Οκτωβρίου 2023

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ 5-0

Διαιτητής: Φωτιάς (Πέλλας), Βοηθοί: Νικολακάκης (Λασιθίου), Κούλα (Ξάνθης),

4ος: Τσέτσιλας (Καστοριάς), VAR: Γκορτσίλας (Μακεδονίας), AVAR: Στεφανής (Καρδίτσας),

Παρατηρητής: Κουκουλάκης (Ηρακλείου)

13': Κακώς ο Νικολακάκης υπέδειξε αράουτ υπέρ του Παναθηναϊκού, ενώ έπρεπε υπέρ του Πανσερραϊκού.

37': Ο Νικολακάκης υπέδειξε οφσάιντ τον Πηλέα του Πανσερραϊκού, η φάση ήταν οριακή και από το ριπλέι που έδειξαν, δεν φαίνεται ξεκάθαρα να είναι σε θέση οφσάιντ, επίσης κακώς το υπέδειξε ΑΜΕΣΑ και ανέκοψε την υποσχόμενη επίθεση, έπρεπε να αφήσει να ολοκληρωθεί η επίθεση, που σε περίπτωση επίτευξης γκολ θα γινόταν η χρήση της τρισδιάστατης γραμμής του οφσάιντ.

87-89': Σωστά ο Νικολακάκης υπέδειξε οφσάιντ τον σκόρερ Μαντσίνι του Παναθηναϊκού, έγινε έλεγχος επιβεβαίωσης από το VAR και σωστά συμφώνησε με την απόφαση του βοηθού για οφσάιντ και ακύρωσε το γκολ.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 8,2

SUPERLEAGUE 2022-23 11η Αγωνιστική Κυριακή 12 Νοεμβρίου 2023

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 0-2

Διαιτητής: Παπαδόπουλος (Μακεδονίας), Βοηθοί: Νικολακάκης (Λασιθίου), Παπαδάκης (Ηρακλείου), 4ος: Ανδριανός (Αχαΐας), VAR: Γκάμαρης (Αθηνών), ΑVAR: Σαμοΐλης (Αθηνών)

Παρατηρητής: Νικολακόπουλος (Αθηνών)

3': Σωστά ο Νικολακάκης υπέδειξε οφσάιντ τον Μιριτελο του Αστέρα Τρίπολης.

20': Κακώς ο Νικολακάκης υπέδειξε οφσάιντ τον Καλτσά του Αστέρα Τρίπολης.

27': Σωστά ο Νικολακάκης υπέδειξε οφσάιντ Καλτσά του Αστέρα Τρίπολης.

45+1': Σωστά ο Νικολακάκης υπέδειξε οφσάιντ τον Καλτσά όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 8,3

SUPERLEAGUE 2023/24 14η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Δευτέρα 18 Δεκεμβρίου 2023

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Διαιτητής: Τσαγκαράκης (Χανίων), Βοηθοί: Νικολακάκης (Λασιθίου), Κούλα (Ξάνθης), 4ος: Τσιάρας (Καβάλας), VAR: Περράκης (Αθηνών), ΑVAR: Μεϊντανάς (Αχαΐας), Παρατηρητής: Μπίκας (Χαλκιδικής)

15': Σωστά ο Νικολακάκης υπέδειξε οφσάιντ τον Ελ Κααμπί όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση.

71': Κακώς ο Νικολακάκης υπέδειξε αράουτ υπέρ του Πανσερραϊκού ενώ έπρεπε υπέρ του Ολυμπιακού, υπήρξαν διαμαρτυρίες από τον πάγκο του Ολυμπιακού.

85': Σωστά ο Νικολακάκης υπέδειξε οφσάιντ τον Μούργο του Πανσερραϊκού.

SUPERLEAGUE 2023-24 17η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Κυριακή 7 Ιανουαρίου 2024

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 2-1

Διαιτητής: Φωτιάς (Πέλλας), Βοηθοί: Νικολακάκης (Λασιθίου), Παπαδάκης (Ηρακλείου), 4ος: Παπαπέτρου (Αθηνών), VAR: Περράκης (Αθηνών), ΑVAR: Πάτρας (Μακεδονίας),

Παρατηρητής: Λαμπαδαρίου (ΚΕΔ/ΕΠΟ)

Ο Α΄ βοηθός Νικολακάκης δεν είχε κάποια φάση.

SUPERLEAGUE 2023/24 19η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Κυριακή 21 Ιανουαρίου 2024

ΒΟΛΟΣ-ΠΑΟΚ 1-5

Διαιτητής: Κατσικογιάννης (Ηπείρου), Βοηθοί: Νικολακάκης (Λασιθίου), Κόλλιας (Ηπείρου),

4ος: Τζήλος (Ηπείρου), VAR: Ζαμπαλάς (Ηπείρου), AVAR: Κωνσταντίνου (Πρέβεζας/Λευκάδας), Παρατηρητής: Γκαϊτατζής (Δράμας)

28-34': Ο Μύγας του Βόλου πέτυχε γκολ, όμως μετά από έλεγχο επιβεβαίωσης από το VAR συνέστησε στον διαιτητή να κάνει ανασκόπηση της φάσης για παράβαση οφσάιντ συμπαίκτη του σκόρερ (και όχι του Μύγα), όταν είδε την φάση στην οθόνη σωστά αποφάσισε να ακυρώσει το γκολ, αφού ο Ράσιτς επηρέασε τον αντίπαλο του μαρκάροντας τον για την μπάλα (κρατώντας τον, που δεν είχε την δυνατότητα να το δει ο Α΄ βοηθός) και σωστά ακύρωσε το γκολ για οφσάιντ.

SUPERLEAGUE 2023/24 22η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Κυριακή 11 Φεβρουαρίου 2024

ΛΑΜΙΑ – ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ 2-1

Διαιτητής: Τσαγκαράκης (Χανίων), Βοηθοί: Νικολακάκης (Λασιθίου), Κοσιμοπούλου (Χανίων), 4ος: Κουκούλας (Λέσβου), VAR: Ζαμπαλάς (Ηπείρου), AVAR: Νικολαΐδης (Μακεδονίας), Παρατηρητής: Στυλιαράς (Αιτ/νίας)

65': Σωστά ο Νικολακάκης υπέδειξε οφσάιντ τον Καρλίτος της Λαμίας.

70': Σωστά ο ίδιος βοηθός υπέδειξε οφσάιντ τον Τσιλούλη της Λαμίας.

90+4: Σωστά ο Νικολακάκης υπέδειξε οφσάιντ τον Φλοσάρντ Μάλτσι της Λαμίας όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση (γκολ) και σωστά ακυρώθηκε (ήταν ξεκάθαρο οφσάιντ).

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ:  8,4

SUPER LEAGUE 2023/24 24η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Κυριακή 25 Φεβρουαρίου 2024

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ 2-1

Διαιτητής: Φωτιάς (Πέλλας), Βοηθοί: Μεϊντανάς (Αχαΐας), Νικολακάκης (Λασιθίου),

4ος: Τσαγκαράκης (Χανίων), VAR: Ζαμπαλάς (Ηπείρου), AVAR: Νικολαΐδης (Μακεδονίας), Παρατηρητής: Τριτσώνης (Αθηνών)

45-45+2': Στο γκολ του Αστέρα Τρίπολης σωστά ο Νικολακάκης δεν υπέδειξε οφσάιντ τον σκόρερ Γιαμπλόνσκι, έγινε έλεγχος επιβεβαίωσης από το VAR και συμφώνησε σωστά με την απόφαση του βοηθού, ο Μάντζης που ήταν σε θέση οφσάιντ δεν είχε συμμετοχή στο παιχνίδι, ούτε επηρέασε αντίπαλο του.

74': Ο Νικολακάκης υπέδειξε οφσάιντ τον Ελ Κααμπί όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση (κεφαλιά άουτ), η φάση ήταν πολύ οριακή και σε περίπτωση γκολ θα γινόταν έλεγχος με την τρισδιάστατη γραμμή του οφσάιντ από το VAR.

76-77': Αρχικά ο Φωτιάς κακώς δεν είχε σφυρίξει πέναλτι σε αντικανονικό μαρκάρισμα του Καρμόνα, στην συνέχεια ο Ολυμπιακός πέτυχε γκολ με τον Ελ Κααμπί, όμως ο Νικολακάκης υπέδειξε οφσάιντ τον σκόρερ, έγινε έλεγχος επιβεβαίωσης από το VAR που ενημέρωσε τον διαιτητή ότι σωστά ο Νικολακάκης υπέδειξε οφσάιντ τον σκόρερ, στην συνέχεια συνέστησε στο διαιτητή να κάνει ανασκόπηση της φάσης για παράβαση πέναλτι που είχε προηγηθεί του γκολ, όταν είδε την φάση σωστά σφύριξε πέναλτι, με την εκτέλεση του έγινε το 1-1.

87-90': Στο δεύτερο γκολ του Ολυμπιακού σωστά ο Νικολακάκης δεν υπέδειξε οφσάιντ τον σκόρερ Ελ Κααμπί, έγινε έλεγχος επιβεβαίωσης από το VAR και σωστά συμφώνησε με την απόφαση του βοηθού ο σκόρερ ήταν πιο πίσω από την μπάλα.

SUPERLEAGUE 2023/24 26η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Κυριακή 3 Μαρτίου 2024

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ-ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ 2-1

Διαιτητής: Ευαγγέλου (Αθηνών), Βοηθοί: Νικολακάκης (Λασιθίου), Χριστοδούλου (Ημαθίας)

4ος: Κατσικογιάννης (Ηπείρου), VAR: Τζήλος (Λάρισας), AVAR: Απτόσογλου (Αθηνών),

Παρατηρητής: Λιαχούδης (Μακεδονίας),

SUPERLEAGUE 2023/24 PLAY OUTS 4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Σάββατο 13 Απριλίου 2024

ΒΟΛΟΣ-ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ 2-2

Διαιτητής: Μαλούτας (Ημαθίας), Βοηθοί: Νικολακάκης (Λασιθίου), Παπαδάκης (Ηρακλείου), 4ος: Κατσικογιάννης (Ηπείρου), VAR: Ζαμπαλάς (Ηπείρου), ΑVAR: Σινιοράκης (Χανίων), Παρατηρητής: Λαμπαδαρίου (ΚΕΔ/ΕΠΟ)

32': Κακώς ο Νικολακάκης σε οριακή φάση δεν υπέδειξε οφσάιντ τον Σιέλη του Βόλου όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση, καθώς στην εξέλιξη, σε νέα επίθεση του Βόλου υπήρξε πέσιμο του Γκαρσία του Βόλου, όταν σε διεκδίκηση  της μπάλας ψηλά στον αέρα με τον τερματοφύλακα του Ατρομήτου έπεσε στο έδαφος κρατώντας το κεφάλι του, έγινε έλεγχος επιβεβαίωσης από το VAR και σωστά συμφώνησε με την απόφαση του διαιτητή υπήρξε μια επαφή που κρίνεται φυσιολογική.

85': Σωστά ο Νικολακάκης υπέδειξε οφσάιντ τον Τζαβέλλα του Ατρομήτου όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση (σουτ στο δοκάρι).

90+9': Σωστά ο ίδιος βοηθός υπέδειξε οφσάιντ τον Βέργο του Ατρομήτου όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση (σουτ άουτ)

SUPER LEAGUE 2023/24 8η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ PLAY OFFS Κυριακή 28 Απριλίου 2024

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΛΑΜΙΑ 4-1

Διαιτητής: Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας), Βοηθοί: Μεϊντανάς (Αχαϊας), Νικολακάκης (Λασιθίου), 4ος: Τσακαλίδης (Χαλκιδικής), VAR: Μανούχος (Αργολίδας), AVAR: Δ. Βεργέτης (Αργολίδας), Παρατηρητής: Δαγκλής (Μακεδονίας)

14': Σωστά ο Νικολακάκης υπέδειξε οφσάιντ τον Σίντκλεϊ της Λαμίας όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση, όμως θα μπορούσε να το είχε υποδείξει άμεσα αφού ήταν ξεκάθαρα οφσάιντ.

88': Σωστά ο Νικολακάκης υπέδειξε οφσάιντ τον Ζέλσον Μαρτίνς.