Ο Μαλούτας δεν πήρε χαμπάρι το πέναλτι στο 67’, τον έσωσε ο Ζαμπαλάς - Μαντάρα και οι δυο στο 86', όπου δεν αποβλήθηκε ο Αγκιμπού

-Ο Μαλούτας έπρεπε να είναι εκτός πινάκων για το ανύπαρκτο πέναλτι σε βάρος του Ολυμπιακού Β’ στην Καλαμάτα, του έδωσαν σερί ορισμό και μέτρησε γκολ του Πόνσε με το χέρι στον αγώνα ΑΕΚ-ΠΑΣ Γιάννινα 4-2

-Βόλος: «Τρία σοβαρά λάθη από τον Μαλούτα, όλα εις βάρος μας»

Παρατηρητής: Λαμπαδαρίου (ΚΕΔ/ΕΠΟ)

32': Κακώς ο Νικολακάκης σε οριακή φάση δεν υπέδειξε οφσάιντ τον Σιέλη του Βόλου όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση, καθώς στην εξέλιξη, σε νέα επίθεση του Βόλου υπήρξε πέσιμο του Γκαρσία του Βόλου, όταν σε διεκδίκηση  της μπάλας ψηλά στον αέρα με τον τερματοφύλακα του Ατρομήτου έπεσε στο έδαφος κρατώντας το κεφάλι του, έγινε έλεγχος επιβεβαίωσης από το VAR και σωστά συμφώνησε με την απόφαση του διαιτητή υπήρξε μια επαφή που κρίνεται φυσιολογική.

45': Σωστά ο Μαλούτας σφύριξε πέναλτι υπέρ του Βόλου όταν ο Αθανασίου κράτησε με τα δυο του χέρια τον Γκαρσία και έπεσε στο έδαφος, έγινε έλεγχος επιβεβαίωσης από το VAR (= Ζαμπαλάς) και σωστά συμφώνησε με την απόφαση του διαιτητή. Το εκτέλεσε ο Γκαρσία και ο τερματοφύλακας απέκρουσε, αλλά μετά πήρε το ριμπάουντ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

67-69': Οι παίκτες του Ατρομήτου ζήτησαν πέναλτι για χέρι του Σιέλη, έγινε έλεγχος επιβεβαίωσης από το VAR (Ζαμπαλάς) και σωστά συνέστησε στον Μαλούτα να κάνει ανασκόπηση της φάσης για παράβαση πέναλτι, όταν είδε την φάση σωστά σφυριξε πέναλτι και κίτρινη κάρτα, το χέρι του ήταν σε αφύσικη θέση μακριά από το σώμα του. Με την εκτέλεση του έγινε το 1-2.

85': Σωστά ο Νικολακάκης υπέδειξε οφσάιντ τον Τζαβέλλα του Ατρομήτου όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση (σουτ στο δοκάρι).

85-86': Κακώς, ο Μαλούτας δεν απέβαλε τον Αγκιμπού Καμαρά για σοβαρό επικίνδυνο παίξιμο στο πόδι του Γκλάβτσιτς, έγινε έλεγχος επιβεβαίωσης από το VAR και κακώς δεν συνέστησε στο διαιτητή να κάνει ανασκόπηση της φάσης για πάτημα με τις τάπες του στον αστράγαλο του αντιπάλου του που θα μπορούσε να του προκαλέσει σοβαρό τραυματισμό. Υπήρξαν έντονες διαμαρτυρίες από τους παίκτες και τον πάγκο του Βόλου.

90+9': Σωστά ο ίδιος βοηθός υπέδειξε οφσάιντ τον Βέργο του Ατρομήτου όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση (σουτ άουτ)

Κίτρινες κάρτες:

Βόλος:

56' Χρίστος Σιέλης

59' Γιασίν Ασεχνούν

83' Γιοέρι ντε Καμπς

Ατρόμητος:

22' Γιώργος Βρακάς

45' Νίκος Αθανασίου

52' Κάρολ Ανγκιέλσκ

77' Αντώνης Τριμμάτης

86' Αγκιμπού Καμαρά

Βόλος: «Τρία σοβαρά λάθη από τον Μαλούτα, όλα εις βάρος μας»

Η ανακοίνωση της Θεσσαλικής ομάδας:

«Σε ένα παιχνίδι όπου θα περιμέναμε μία ακριβοδίκαιη διαιτησία, ο διαιτητής  Μαλούτας υπέπεσε σε τρία σοβαρά λάθη, όλα εις βάρος της ομάδας μας και τα οποία έπαιξαν καθοριστικό ρόλο στην εξέλιξη του αγώνα.

Αρχικά στο πρώτο ημίχρονο όταν αρνήθηκε πέναλτι πάνω στο Γκαρσία από τον τερματοφύλακα του Ατρομήτου, υποδεικνύοντας λανθασμένα επιθετικό φάουλ.

Εν συνεχεία, στο 53ο λεπτό όταν τιμώρησε με κίτρινη κάρτα τον ποδοσφαιριστή του Ατρομήτου Αντζιέλσκι για αντιαθλητικό χτύπημα εκτός φάσης πάνω στον Σιέλη. Μία περίπτωση όπου από τη στιγμή που υποδεικνύεται από τον διαιτητή θα έπρεπε να επιφέρει απευθείας την κόκκινη κάρτα.

Και τέλος, στο 85ο λεπτό δεν αποβάλλει τον ποδοσφαιριστή του Ατρομήτου Καμαρά, ο οποίος μπροστά στα μάτια του μαρκάρει επικίνδυνα τον Γκλάβτσιτς, πατώντας τον αστράγαλο του.

Τρία σοβαρά λάθη από πλευράς διαιτητή, τα οποία θέλουμε να πιστεύουμε ότι δεν ήταν εσκεμμένα. Δεν παύει όμως να είναι λάθη, εις βάρος της ομάδας μας όπου αλλοίωσαν το τελικό αποτέλεσμα».