Κωνσταντίνου: Γιατί η ΚΕΔ δεν τον όρισε φέτος σε ομάδες που διεκδικούσαν το πρωτάθλημα, ενώ έχει θετική απόδοση τις τελευταίες σεζόν;

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΗΛΙΑΣ ΠΡΕΒΕΖΑΣ/ΛΕΥΚΑΔΑΣ

Ο Κωνσταντίνου είναι 39 ετών (1985) και στην 1η κατηγορία αξιολογήθηκε το 2018 (6 έτη στην 1η). Φέτος είχε συνολικά 24 ορισμούς (8 ως βοηθός και 16 ως AVAR), όμως κακώς η ΚΕΔ του έδωσε μόνο 8 ορισμούς ως βοηθός, αφού στους περισσότερους αγώνες η απόδοση του ήταν θετική. Είναι ένας βοηθός που δείχνει ότι έχει μια σταθερότητα, αφού και πέρσι είχε πολύ καλή απόδοση.

Δείτε τις ομάδες που τον όρισε η ΚΕΔ φέτος, (Βόλος 3, Αστέρας Τρίπολης 3, ΟΦΗ 2, ΑΡΗΣ 2, Ατρόμητος 2, Πανσερραϊκός 2, Λαμία 1 & Κηφισιά 1).

Τις 4 προηγούμενες σεζόν έχει οριστεί συνολικά σε 31 αγώνες ως βοηθός, δείτε πόσες φορές έχει οριστεί στις ομάδες που διεκδικούσαν το πρωτάθλημα:

Γιατί η ΚΕΔ, ενώ έχει θετική απόδοση τα δυο τελευταία χρόνια, φέτος δεν τον όρισε σε κανένα αγώνα με ομάδες που διεκδικούσαν το πρωτάθλημα, ενώ τις 3 προηγούμενες σεζόν, οριζόταν έστω και σε 1-2 αγώνες σε κάθε ομάδα;

Γιατί ενώ έχει οριστεί συνολικά σε 45 αγώνες ως AVAR (τις 4 προηγούμενες σεζόν) και ενώ είχε οριστεί με ξένους, (1η φορά την 24η/2020-21, την 2η φορά την 9η/ PLAY OFF/2020-21 & την 3η φορά την 9η/ PLAY OFF/21-22), από τότε και μετά δεν οριζόταν, μέχρι που τον όρισαν φέτος με ξένους μόνο σε 3 αγώνες στο τέλος της σεζόν, (στα PLAY OFF, την 6ηPLAY OFF, την 8η PLAY OFF και την 10η PLAY OFF).

Ευκαιρία να δούμε ποιοι βοηθοί διαιτητές ορίζονταν ως  AVAR τις 4 προηγούμενες σεζόν και πόσες φορές με ξένους διαιτητές.

Στην παρένθεση με το κόκκινο χρώμα, είναι ο αριθμός με τα λάθη με ευθύνη του VAR.

ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙΣ:

1.       Οι 4 πρώτοι ήταν AVAR τα 2 τελευταία χρόνια, στους περισσότερους αγώνες με ξένους διαιτητές και σε συνάρτηση με τον αριθμό λαθών με ευθύνη και του VAR.

2.       Τον Μωυσιάδη που πέρσι σε 4 αγώνες ήταν  AVAR και έγιναν λάθη, φέτος δεν τον όρισαν με ξένο στο VAR, γιατί μετά από κραυγαλέο λάθος που έκανε ως AVAR την 6η αγωνιστική (ΑΕΚ-ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ).

3.       Φέτος ήταν 10 οι βοηθοί που οριζόταν ως AVAR με ξένους διαιτητές, όμως δείτε τους αριθμούς των ορισμών: BUXBAUM REINHARD 14, ΨΑΡΡΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ 7, ΝΙΚΟΛΑΚΑΚΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ 7, (και οι υπόλοιποι 7 βοηθοί είχαν από 1 έως 3 ορισμούς), να δώσουμε …συγχαρητήρια στην ΚΕΔ για την άνιση κατανομή των ορισμών (δηλαδή 2 βοηθοί σε 21 αγώνες και οι υπόλοιποι 8 βοηθοί, όλοι μαζί σε 19 αγώνες). Συμπέρασμα: Δεν τήρησαν ίσες αποστάσεις από όλους τους διαιτητές.

4.       Τον Νικολακάκη από τους 7 αγώνες που ήταν με ξένους διαιτητές, ο μοναδικός αγώνας με την ΑΕΚ ήταν την 10η PLAY OFF, με την Λαμία.

5.       Ο BUXBAUM REINHARD από τους 14 αγώνες που ήταν με ξένους διαιτητές οι 7 ήταν στην ΑΕΚ με (3) λάθη υπέρ της.

6.       O Ψάρρης από τους 7 που ήταν με ξένους διαιτητές, οι 4 ήταν στην ΑΕΚ με (3) λάθη υπέρ της.

7.       O Μεϊντανάς στον μοναδικό αγώνα που ήταν με ξένους διαιτητές (ήταν με τους Σλοβάκους), αλλά μετά από τα κραυγαλέα λάθη υπέρ της ΑΕΚ, και σε βάρος του Ολυμπιακού, η ΚΕΔ γιατί δεν τον όρισε ξανά;

Ερωτήσεις προς ΚΕΔ:

1.       Γιατί οι Απτόσογλου και Δημητριάδης ήταν οι μοναδικοί διεθνείς βοηθοί που δεν ορίζονταν ως AVAR με ξένους διαιτητές στο VAR (τις 4 σεζόν);

2.       Γιατί ο διεθνής Νικολαΐδης δεν ορίζονταν ως AVAR με ξένους διαιτητές στο VAR, τις 2 τελευταίες σεζόν;

3.       Γιατί ενώ ο διεθνής Πετρόπουλος (που δεν υπήρξαν ποτέ λάθη με ξένους διαιτητές στο VAR), τις 2 τελευταίες σεζόν ορίστηκε με ξένους διαιτητές μόνο σε 2 αγώνες (1+1);

4.       Γιατί 2 βοηθούς (μη διεθνείς), τους όριζαν ως AVAR με ξένους διαιτητές τις προηγούμενες σεζόν, ενώ φέτος τους όρισαν μόνο σε 1 & 3 αγώνες;

Τον ΠΑΠΑΔΑΚΗ ΜΙΧΑΗΛ σε 1 & τον ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΗΛΙΑ σε 3;

Από τους 8 αγώνες που ήταν βοηθός ο Κωνσταντίνου, στους 6 αγώνες είχε θετική απόδοση.

Στους άλλους 2 αγώνες, έκανε τα 2 παρακάτω λάθη:

1.       Την 4η αγωνιστική Δευτέρα 18 Σεπτεμβρίου 2023 ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ-ΒΟΛΟΣ 1-1 έκανε 1 σημαντικό λάθος, (αλλά διορθώθηκε μέσω VAR), στο 36-39' κακώς ο Κωνσταντίνου σε μια δύσκολη φάση υπέδειξε οφσάιντ τον σκόρερ του Ατρομήτου (Αντζιέλσκι), έγινε έλεγχος επιβεβαίωσης από το VAR (= Γκορτσίλας) κάνοντας χρήση της τρισδιάστατης γραμμής του οφσάιντ, ο σκόρερ Αντζιέλσκι ήταν σε κανονική θέση και σωστά ενημέρωσε τον διαιτητή ότι το γκολ είναι κανονικό και μέτρησε κανονικά.

1. Επίσης έκανε 1 λάθος (μη σημαντικό) την 9η αγωνιστική.

Η συνολική βαθμολογία του ως βοηθός είναι (669 βαθμοί : 8 αγώνες = 8,36), άρα ο Μ.Ο (μέσος όρος) του είναι 8,36.

Στους 16 αγώνες που ήταν AVAR σε 3 αγώνες έγιναν σημαντικά λάθη με ευθύνη και του VAR:

1. Την  19η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Κυριακή 21 Ιανουαρίου 2024 ΒΟΛΟΣ-ΠΑΟΚ 1-5

Διαιτητής: Κατσικογιάννης (Ηπείρου), Βοηθοί: Νικολακάκης (Λασιθίου), Κόλλιας (Ηπείρου), 4ος: Τζήλος (Ηπείρου), VAR: Ζαμπαλάς (Ηπείρου), AVAR: Κωνσταντίνου (Πρέβεζας/Λευκάδας), Παρατηρητής: Γκαϊτατζής (Δράμας).

«Το… τσάμικο α λα ΠΑΟΚ των Κατσικογιάννη (κυρίως) και Ζαμπαλά - Όπως τα περιμέναμε - Ανοιχτά βιβλία οι διαιτητές» http://sfyrigmata.blogspot.com/2024/01/blog-post_46.html

1. Την 26η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Κυριακή 3 Μαρτίου 2024 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΒΟΛΟΣ 3-0

Διαιτητής: Τσαγκαράκης (Χανίων), Βοηθοί: Σινιοράκης (Χανίων), Καραλής (Ηλείας), 4ος: Κατοίκος (Αθηνών), VAR: Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας), ΑVAR: Κωνσταντίνου (Πρέβεζας-Λευκάδας), Παρατηρητής: Μπίκας (Χαλκιδικής).

«Πολλά… θέματα ο Τσαγκαράκης και μαύρα χάλια ο Διαμαντόπουλος»

1. Την 10η PLAYOFFS Κυριακή 19 Μαΐου 2024 ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 2-2

Διαιτητής: Γκοντίνιο (ΠΟ Πορτογαλίας), Βοηθοί: Τεϊσέιρα, Μπρας (Πορτογαλίας),

4ος: Ευαγγέλου (Αθηνών), VAR:  Εστέβες (Πορτογαλίας), AVAR: Κωνσταντίνου (Πρέβεζας/Λευκάδας), Παρατηρητής: Καλογερόπουλος (Αθηνών)

«Δυο μέτρα και δυο σταθμά από Γκοντινιο και VAR: Οι κόκκινες κάρτες που χάρισαν οι Πορτογάλοι στους παίκτες του Παναθηναϊκού (Γερεμέγεφ και σε έναν ακόμη στο 89’) που όμως απέβαλε τον Ποντένσε…»

Οι υπόλοιπους 13 αγώνες που ήταν AVAR, αλλά δεν υπήρξαν λάθη με ευθύνη του VAR – AVAR:

13.   8η PLAY OFFS Κυριακή 28 Απριλίου 2024 ΠΑΟΚ-ΑΕΚ 3-2

Επίσης στο link https://sfyrigmata.blogspot.com/2023/06/blog-post_391.html  μπορείτε να δείτε και την περσινή του απόδοση «Στο... μικροσκόπιο οι Κωνσταντίνου, …… άγγιξε το άριστα, με ένα μόνο λάθος, στους 10 αγώνες που του δόθηκαν». (Τετάρτη, Ιουνίου 28, 2023).

Δείτε παρακάτω αναλυτικά τους φετινούς αγώνες του με την απόδοση του, καθώς και με την ενδεικτική βαθμολόγηση του:

SUPER LEAGUE 2023-2024 2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ  Σάββατο 26 Αυγούστου 2023

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ-ΟΦΗ 3-0

Διαιτητής: Παπαπέτρου (Αθηνών), Βοηθοί: Κολλιάκος (Αθηνών), Κωνσταντίνου (Πρέβεζας/Λευκάδας), 4ος: Πουλικίδης (Δράμας), VAR: Ζαμπαλάς (Ηπείρου), AVAR: Νιδριώτης (Αθηνών), Παρατηρητής: Στυλιαράς (Αιτ/νιας)

59': Σωστά ο Κωνσταντίνου υπέδειξε οφσάιντ παίκτη του Αστέρα Τρίπολης, όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση.

79': Σωστά ο Κωνσταντίνου υπέδειξε οφσάιντ παίκτη του Αστέρα Τρίπολης.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 8,4

Με παρέμβαση VAR μέτρησε το γκολ του Ατρομήτου, σωστά δεν έδωσε πέναλτι ο Κατσικογιάννης

SUPER LEAGUE 2023-24  4η αγωνιστική Δευτέρα 18 Σεπτεμβρίου 2023

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ-ΒΟΛΟΣ 1-1

Διαιτητής: Κατσικογιάννης (Ηπείρου), Βοηθοί: Κωνσταντίνου (Πρέβεζας/Λευκάδας), Τζιουβάρας (Κοζάνης), 4ος: Τσιάρας (Καβάλας), VAR: Γκορτσίλας (Μακεδονίας), AVAR: Μεϊντανάς (Αχαΐας), Παρατηρητής: Ευθυμιάδης (Πιερίας)

2': Σωστά ο Κωνσταντίνου υπέδειξε οφσάιντ παίκτη του Ατρομήτου.

36-39': Κακώς ο Κωνσταντίνου σε μια δύσκολη φάση υπέδειξε οφσάιντ τον σκόρερ του Ατρομήτου (Αντζιέλσκι), έγινε έλεγχος επιβεβαίωσης από το VAR (= Γκορτσίλας) κάνοντας χρήση της τρισδιάστατης γραμμής του οφσάιντ, ο σκόρερ Αντζιέλσκι ήταν σε κανονική θέση και σωστά ενημέρωσε τον διαιτητή ότι το γκολ είναι κανονικό και μέτρησε κανονικά.

76': Σωστά ο Κωνσταντίνου υπέδειξε οφσάιντ τον σκόρερ του Βόλου (Ντέλετιτς), έγινε έλεγχος επιβεβαίωσης από το VAR κάνοντας χρήση της τρισδιάστατης γραμμής του οφσάιντ και σωστά συμφώνησε με την απόφαση του βοηθού.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 8,2

SUPERLEAGUE 2023-24 7η αγωνιστική Κυριακή 1 Οκτωβρίου 2023

ΑΡΗΣ-ΚΗΦΙΣΙΑ 1-1

Διαιτητής: Πουλικίδης (Δράμας), Βοηθοί: Νικολακάκης (Λασιθίου), Κωνσταντίνου (Πρέβεζας/Λευκάδας), 4ος: Τζήλος (Λάρισας), VAR: Ευαγγέλου (Αθηνών)

AVAR: Στάικος (Λάρισας), Παρατηρητής: Τεροβίτσας (Αιτωλοακαρνανίας)

48': Σωστά ο Κωνσταντίνου υπέδειξε οφσάιντ τον Μορόν του Άρη.

SUPERLEAGUE 2023-24 9η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Κυριακή 29 Οκτωβρίου 2023

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ – ΛΑΜΙΑ 0-1

Διαιτητής: Τζήλος (Λάρισας), Βοηθοί: Κωνσταντίνου (Πρέβεζας/Λευκάδας),

Τζιουβάρας (Κοζάνης), 4ος: Τσιμεντερίδης (Κοζάνης), VAR: Ζαμπαλάς (Ηπείρου),AVAR: Πάτρας (Μακεδονίας), Παρατηρητής: Γκαϊτατζής (Δράμας)

51': Ο Κωνσταντίνου υπέδειξε οφσάιντ παίκτη της Λαμίας, δεν υπήρξε ριπλέι από την ευθεία για να φανεί η ορθότητα της απόφασης του, η φάση ήταν οριακή και από το ριπλέι που έδειξαν φαίνεται να είναι στην ίδια ευθεία, (η μπάλα κατέληξε στον αμυντικό, δεν υπήρξε κατοχή της μπάλας από τον επιθετικό, ώστε να υπάρξει ανακοπή υποσχόμενης επίθεσης).

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 8,3

SUPERLEAGUE 2023/24 14η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Κυριακή 17 Δεκεμβρίου 2023

ΑΡΗΣ-ΟΦΗ 1-0

Διαιτητής: Γκάμαρης (Αθηνών), Βοηθοί: Σαμοΐλης (Αθηνών), Κωνσταντίνου (Πρέβεζας/Λευκάδας), 4ος: Βάτσιος (Δυτ. Αττικής), VAR: Πολυχρόνης (Πιερίας),

ΑVAR: Απτόσογλου (Αθηνών), Παρατηρητής: Γκαϊτατζής (Δράμας)

Ο Β΄ βοηθός Κωνσταντίνου δεν είχε κάποια φάση.

SUPERLEAGUE 2023/24 20ή ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Σάββατο 27 Ιανουαρίου 2024

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ – ΒΟΛΟΣ 2-2

Διαιτητής: Ανδριανός (Αχαΐας), Βοηθοί: Κωνσταντίνου (Πρέβεζας/Λευκάδας),

Τσολακίδης (Αθηνών), 4ος: Τσέτσιλας (Καστοριάς), VAR: Ζαμπαλάς (Ηπείρου), AVAR: Δημητριάδης (Μακεδονίας), Παρατηρητής: Kιοτζένης (Ξάνθης)

74': Σωστά ο Κωνσταντίνου υπέδειξε οφσάιντ Άλεκσιτς του Πανσερραϊκού.

SUPER LEAGUE 2023/24 24η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Σάββατο 24 Φεβρουαρίου 2024

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ-ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ 0-0

Διαιτητής: Τσακαλίδης (Χαλκιδικής), Βοηθοί: Κωνσταντίνου (Πρέβεζας/Λευκάδας), Ντάβελας (Μακεδονίας), 4ος: Τσιάρας (Καβάλας), VAR: Κουμπαράκης (Κυκλάδων), AVAR: Πετρόπουλος (Αρκαδίας), Παρατηρητής: Σπυρόπουλος (ΚΕΔ/ΕΠΟ)

21': Σωστά ο Κωνσταντίνου υπέδειξε οφσάιντ τον Ουάρντα του Πανσερραϊκού, όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση (σουτ άουτ).

28': Σωστά ο Κωνσταντίνου υπέδειξε οφσάιντ τον Άλεκσιτς του Πανσερραϊκού.

35': Σωστά ο ίδιος βοηθός υπέδειξε οφσάιντ τον Θυμιάνη του Πανσερραϊκού όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση.

SUPER LEAGUE 2023-2024 1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ PLAYOUTS Σάββατο 16 Μαρτίου 2024

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ-ΒΟΛΟΣ 0-2

Διαιτητής: Τζήλος (Λάρισας), Βοηθοί: Κωνσταντίνου (Πρέβεζας/Λευκάδας), Κολλιάκος (Αθηνών), 4ος: Κατοίκος (Αθηνών), VAR: Παπαδόπουλος (Μακεδονίας), AVAR: Μωυσιάδης Θ. (Ηπείρου), Παρατηρητής: Λαμπαδαρίου (ΚΕΔ/ΕΠΟ)

Ο Α΄ βοηθός Κωνσταντίνου δεν είχε κάποια φάση οφσάιντ.