Κούλα: Γιατί η ΚΕΔ τον όρισε σε 8 αγώνες (4 ΑΕΚ + 4 ΠΑΟΚ); Γιατί φέτος δεν τον όρισε στο VAR; Δείτε γιατί!

ΚΟΥΛΑ ΧΑΣΑΝ ΞΑΝΘΗΣ

Ο Κούλα Χασάν είναι 44 ετών (1980) και είναι ο μεγαλύτερος σε ηλικία βοηθός, στην 1η κατηγορία αξιολογήθηκε το 2013 (11 έτη στην 1η), ενώ ήταν διεθνής βοηθός από το 2014, την φετινή χρονιά η ΚΕΔ δεν τον πρότεινε, (ήταν διεθνής για 9 έτη).

Φέτος είχε συνολικά 16 ορισμούς ως βοηθός. Μπορεί η ΚΕΔ να μας δώσει μια εξήγηση;

Γιατί φέτος δεν τον όρισε στο VAR σε κανένα αγώνα; Αν και ήταν πιστοποιημένος από πέρσι (καθώς τον είχε ορίσει σε 2 αγώνες την 23η & 1 PLAY OUT); Άρα φέτος τον τελείωσαν από διεθνή, καθώς και από το VAR;

Tο ανεξήγητο είναι αφού δεν τους έκανε, γιατί η ΚΕΔ τον όριζε σε τόσους πολλούς αγώνες (καθώς είναι ο 2ος σε αριθμό ορισμών ως βοηθό) και ενώ έκανε αρκετά λάθη;

Είναι τυχαίο πως οι 12 από τους 16 φετινούς του ορισμούς ήταν στις 4 πρωτοπόρες ομάδες, (4 σε αγώνες της ΑΕΚ, 4 σε ΠΑΟΚ, 2 σε Παναθηναϊκό και 2 σε Ολυμπιακό);

Να τονίσουμε ότι 3 από τα σημαντικά του λάθη, έγιναν σε αγώνες υπέρ των ομάδων που διεκδικούσαν το πρωτάθλημα, (2 υπέρ της ΑΕΚ και 1 υπέρ του ΠΑΟΚ).

Άξιο αναφοράς είναι ότι οι 4 αγώνες του ήταν εύκολοι, αφού δεν είχε καμία υπόδειξη για οφσάιντ (την 4η αγωνιστική, την 12η, την 25η και την 26η).

Από τους 16 αγώνες που ήταν βοηθός, στους 10 αγώνες του είχε θετική απόδοση.

Στους άλλους 6 αγώνες έκανε τα παρακάτω λάθη:

1.       Την 6η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Τετάρτη 27 Σεπτεμβρίου 2023 ΠΑΟΚ-ΒΟΛΟΣ 3-0, έκανε 1 σημαντικό λάθος (που κακώς δεν διορθώθηκε από τον διαιτητή μετά και από την ανασκόπηση που του συνέστησε ο VAR), στο 40-44΄ πριν ο σκόρερ Κουλιερακης πετύχει το γκολ του ΠΑΟΚ (1-0), μετά από εκτέλεση φάουλ η μπάλα είχε κατεύθυνση προς τον σκόρερ, καθώς και στον συμπαίκτη του Εκόνγκ που ήταν οφσάιντ και μάρκαρε τον Άλχο (που κακώς δεν υπέδειξε ο Β΄ βοηθός Κούλα), μετά από έλεγχο επιβεβαίωσης από το VAR συνέστησε στο διαιτητή να κάνει ανασκόπηση της φάσης για οφσάιντ. Όταν ο Σιδηρόπουλος είδε την φάση στην οθόνη κακώς αποφάσισε ότι δεν επηρέασε τον αντίπαλο του αμυντικό, ο Εκόνγκ μάρκαρε τον Αλχο και τον παρεμπόδισε ώστε να μαρκάρει τον σκόρερ. Ο Σιδηρόπουλος, κακώς μέτρησε το γκολ.

2.       Την 6η PLAY OFF Κυριακή 21 Απριλίου 2024 ΑΡΗΣ-ΑΕΚ 1-2, έκανε 2 σημαντικά λάθη:

·         36-38': Κακώς αρχικά ο Κούλα και ο Βεργέτης δεν υπέδειξαν άμεσα το γκολ υπέρ του Άρη, όταν ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ απέκρουσε την μπάλα ενώ είχε περάσει την γραμμή τέρματος, έγινε έλεγχος από το VAR Χανσλμπάουερ (Γερμανίας) και ενημέρωσε τον διαιτητή ότι η μπάλα είχε περάσει την γραμμή τέρματος και τότε μέτρησαν κανονικά το γκολ 1-0.

·         49': Στο γκολ της ισοφάρισης της ΑΕΚ, ο σκόρερ σε οριακή φάση φαίνεται να είναι οριακά οφσάιντ, όμως ο εκφωνητής ανέφερε ότι γίνεται έλεγχος επιβεβαίωσης από το VAR για το αν υπάρχει οφσάιντ, στην συνέχεια ο διαιτητής κάνει μια κίνηση με το χέρι του στην συσκευή ενδοεπικοινωνίας (για να δείξει αδυναμία επικοινωνίας του με το VAR;), αλλά το γκολ, στην συνέχεια μέτρησε και συνεχίστηκε ο αγώνας. Όμως, δεν μας έδειξαν ποτέ την φάση με την τρισδιάστατη γραμμή του οφσάιντ για να δούμε την ορθότητα της απόφασης βοηθού.

3.       Την 3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ  Κυριακή 3 Σεπτεμβρίου 2023 ΒΟΛΟΣ-ΑΕΚ 2-3, έκανε 1 λάθος στο 45+1, κακώς ο Κούλα δεν υπέδειξε οφσάιντ τον Πόνσε της ΑΕΚ και στην συνέχεια κακώς ο διαιτητής δεν σφύριξε φάουλ που έκανε πάνω στον τερματοφύλακα του Βόλου Σιαμπάνη.

1. Επίσης έκανε 3 λάθη (μη σημαντικά), 1 την 7η, 1 την 22η και 1 την 4η PLAY OUT.

Η συνολική βαθμολογία του ως βοηθός είναι (1333 βαθμοί : 16 αγώνες = 8,33), άρα ο Μ.Ο (μέσος όρος) του είναι 8,33.

Επίσης στο link https://sfyrigmata.blogspot.com/2023/06/avar_27.html μπορείτε να δείτε και την περσινή του απόδοση «Χασάν Κούλα: Η απόδοση του διεθνή βοηθού και το ερωτηματικό γιατί η ΚΕΔ του έδωσε μόνο δυο ορισμούς ως AVAR», (Τρίτη, Ιουνίου 27, 2023).

Δείτε παρακάτω αναλυτικά τους φετινούς αγώνες του με την απόδοση του, καθώς και με την ενδεικτική βαθμολόγηση του:

SUPER LEAGUE 2023-2024  1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Κυριακή 20 Αυγούστου 2023

ΠΑΟΚ-ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ 3-0

Διαιτητής: Φωτιάς (Πέλλας), Βοηθοί: Κούλα (Ξάνθης), Νικολακάκης (Λασιθίου),  4ος: Τσέτσιλας (Καστοριάς), VAR: Περράκης (Αθηνών), AVAR: Κωσταράς (Αιτ/νιας), Παρατηρητής: Γκαϊτατζής (Δράμας).

8’: Σωστά ο Κούλα υπέδειξε οφσάιντ παίκτη του Αστέρα Τρίπολης.

31': Σωστά ο Κούλα υπέδειξε οφσάιντ παίκτη του Αστέρα Τρίπολης, όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση.

34': Σωστά ο Κούλα υπέδειξε οφσάιντ παίκτη του Αστέρα Τρίπολης.

45+5': Σωστά ο Κούλα υπέδειξε οφσάιντ παίκτη του Αστέρα Τρίπολης.

79': Σωστά ο Κούλα υπέδειξε οφσάιντ παίκτη του ΠΑΟΚ.

90+6': Σωστά ο Κούλα υπέδειξε οφσάιντ παίκτη του ΠΑΟΚ, όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 8,4

SUPER LEAGUE 2023-2024  3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ  Κυριακή 3 Σεπτεμβρίου 2023

ΒΟΛΟΣ-ΑΕΚ 2-3

Διαιτητής: Μανούχος (Αργολίδας), Βοηθοί: Κούλα (Ξάνθης), Βεργέτης (Αργολίδας),

4ος: Βάτσιος (Δυτικής Αττικής), VAR: Τζήλος (Λάρισας), AVAR: Παπαδάκης (Ηρακλείου), Παρατηρητής: Μπριάκος (Ηπείρου)

45+1: Κακώς ο Κούλα δεν υπέδειξε οφσάιντ τον Πόνσε της ΑΕΚ και στην συνέχεια κακώς ο διαιτητής δεν σφύριξε φάουλ που έκανε πάνω στον τερματοφύλακα του Βόλου Σιαμπάνη.

72'-74': Στο γκολ 2-2 του Βόλου έγινε έλεγχος επιβεβαίωσης από το VAR κάνοντας χρήση της τρισδιάστατης γραμμής του οφσάιντ, ο επιθετικός του Βόλου στο ξεκίνημα της επίθεσης ήταν σε κανονική θέση και σωστά συμφώνησε με την απόφαση του Κούλα που σωστά δεν είχε υποδείξει οφσάιντ και μέτρησε κανονικά το γκολ.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 8,3

SUPER LEAGUE 2023-2024 4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Κυριακή 17 Σεπτεμβρίου 2023

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ-ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ 2-2

Διαιτητής: Γκάμαρης (Αθηνών), Βοηθοί: Κούλα (Ξάνθης), Μωυσιάδης (Γρεβενών), 4ος: Βάτσιος (Δυτικής Αττικής), VAR: Ευαγγέλου (Αθηνών), AVAR: Σαμοϊλης (Αθηνών),

Παρατηρητής: Σταθόπουλος (Αχαΐας)

Ο Α΄ βοηθός Κούλα Χασάν δεν είχε κάποια φάση.

SUPER LEAGUE 2023-24 6η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Τετάρτη 27 Σεπτεμβρίου 2023

ΠΑΟΚ-ΒΟΛΟΣ 3-0

Διαιτητής: Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου), Βοηθοί: Κωσταράς (Αιτ/νιας),

Κούλα Χασάν (Ξάνθης), 4ος: Τσιάρας (Καβάλας), VAR: Μανούχος (Αργολίδας),

ΑVAR: Κόλλιας (Ηπείρου), Παρατηρητής: Σπυρόπουλος (ΚΕΔ/ΕΠΟ)

40’-44': Πριν ο σκόρερ Κουλιερακης πετύχει το γκολ του ΠΑΟΚ (1-0), μετά από εκτέλεση φάουλ η μπάλα είχε κατεύθυνση προς τον σκόρερ, καθώς και στον συμπαίκτη του Εκόνγκ που ήταν οφσάιντ και μάρκαρε τον Άλχο (που κακώς δεν υπέδειξε ο Β΄βοηθός Κούλα), μετά από έλεγχο επιβεβαίωσης από το VAR συνέστησε στο διαιτητή να κάνει ανασκόπηση της φάσης για πιθανόν οφσάιντ. Όταν ο Σιδηρόπουλος είδε την φάση στην οθόνη κακώς αποφάσισε ότι δεν επηρέασε τον αντίπαλο του αμυντικό, ο Εκόνγκ μάρκαρε τον Αλχο και τον παρεμπόδισε ώστε να μαρκάρει τον σκόρερ. Ο Σιδηρόπουλος, κακώς μέτρησε το γκολ.

Καμία σύγκριση με το ακυρωθέν γκολ του Βρουσάι (πέρσι), όταν ο Ελ Αραμπι τιμωρήθηκε ΚΑΚΩΣ για οφσάιντ στο κέντρο του γηπέδου και ενώ η μπάλα είχε περάσει δύο μέτρα πιο ψηλά από το κεφάλι του. Ενώ εδώ είναι ένας ξεκάθαρος επηρεασμός στον αντίπαλο του.

87': Σωστά ο Κούλα υπέδειξε οφσάιντ παίκτη του Βόλου.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 8,1

SUPERLEAGUE 2023-24 7η αγωνιστική Δευτέρα 2 Οκτωβρίου 2023

ΟΦΗ-ΑΕΚ 2-0

Διαιτητής: Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας), Βοηθοί: Ψάρρης (Ζακύνθου), Κούλα (Ξάνθης),

4ος: Ματσούκας (Αιτωλοακαρνανίας), VAR: Ζαμπαλάς (Ηπείρου), AVAR: Στεφανής (Καρδίτσας), Παρατηρητής: Λιαχούδης (Μακεδονίας)

29': Κακώς ο Κούλα δεν υπέδειξε άμεσα οφσάιντ (ήταν ξεκάθαρο τουλάχιστον ένα μέτρο) παίκτη του ΟΦΗ, στην εξέλιξη της επίθεσης έγινε φάουλ υπέρ του ΟΦΗ που κακώς ο Διαμαντόπουλος δεν σφύριξε (τότε αποφάσισε ο βοηθός να υποδείξει το οφσάιντ με μεγάλη καθυστέρηση) και έφυγαν στην αντεπίθεση οι παίκτες της ΑΕΚ (ο διαιτητής τότε έκανε σήμα στο βοηθό να κατεβάσει την σημαία γιατί έπαιξε το πλεονέκτημα) και ολοκλήρωσαν την επίθεση.

SUPERLEAGUE 2023-24 9η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Κυριακή 29 Οκτωβρίου 2023

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ 5-0

Διαιτητής: Φωτιάς (Πέλλας), Βοηθοί: Νικολακάκης (Λασιθίου), Κούλα (Ξάνθης),

4ος: Τσέτσιλας (Καστοριάς), VAR: Γκορτσίλας (Μακεδονίας), AVAR: Στεφανής (Καρδίτσας),

Παρατηρητής: Κουκουλάκης (Ηρακλείου)

45+2’: Μετά από εκτέλεση φάουλ η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και στην συνέχεια έπεσε στο έδαφος πάνω στην γραμμή τέρματος, έγινε έλεγχος επιβεβαίωσης από το VAR και σωστά συμφώνησε με την απόφαση του Κούλα, η μπάλα δεν είχε περάσει την γραμμή τέρματος. Επίσης έγινε έλεγχος από το VAR (Γκορτσίλας), αμέσως στην επόμενη φάση που διαιτητής σφύριξε φάουλ οριακά εκτός γραμμής της περιοχής πέναλτι και σωστά συμφώνησε με την απόφαση του Φωτιά, η παράβαση έγινε εκτός, με την εκτέλεση του η μπάλα κατέληξε ξανά στο δοκάρι.

SUPERLEAGUE 2023-24 12η αγωνιστική Σάββατο 25 Νοεμβρίου 2023

ΠΑΟΚ-ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ 5-0

Διαιτητής: Κατσικογιάννης (Ηπείρου), Βοηθοί: Κούλα (Ξάνθης),  Βεργέτης Δ. (Αργολίδας),

4ος: Πουλικίδης (Δράμας), VAR: Πολυχρόνης (Πιερίας), AVAR: Χριστάκογλου (Χαλκιδικής),

Παρατηρητής: Τριτσώνης (Αθηνών)

Ο Α΄ βοηθός Κούλα δεν είχε κάποια φάση.

SUPERLEAGUE 2023/24 14η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Δευτέρα 18 Δεκεμβρίου 2023

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Διαιτητής: Τσαγκαράκης (Χανίων), Βοηθοί: Νικολακάκης (Λασιθίου), Κούλα (Ξάνθης), 4ος: Τσιάρας (Καβάλας), VAR: Περράκης (Αθηνών), ΑVAR: Μεϊντανάς (Αχαΐας), Παρατηρητής: Μπίκας (Χαλκιδικής)

57': Σωστά ο Κούλα υπέδειξε οφσάιντ τον Ποντένσε του Ολυμπιακού.

76': Σωστά ο Κούλα υπέδειξε οφσάιντ τον Ελ Κααμπί, όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση (απέκρουσε ο τερματοφύλακας).

SUPER LEAGUE 2023-24 15η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Πέμπτη 21 Δεκεμβρίου 2023

ΚΗΦΙΣΙΑ-ΠΑΟΚ 0-6

Διαιτητής: Πουλικίδης (Δράμας), Βοηθοί: Ψάρρης (Ζακύνθου), Κούλα (Ξάνθης), 4ος: Ανδριανός (Αχαΐας), VAR: Μανούχος (Αργολίδας), AVAR: Νικολακάκης (Λασιθίου), Παρατηρητής: Τριτσώνης (Αθηνών)

15': Σωστά ο Κούλα υπέδειξε οφσάιντ τον Οζεγκοβιτς της Κηφισιάς, όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση.

44': Σωστά ο Κούλα υπέδειξε οφσάιντ τον Οζεγκοβιτς της Κηφισιάς.

67-68': Σωστά ο Κούλα υπέδειξε οφσάιντ τον Ράφα Σοάρες που στην συνέχεια έκανε σέντρα και πέτυχε γκολ ο Μπράντον Τόμας, έγινε έλεγχος επιβεβαίωσης από το VAR και σωστά συμφώνησε με την απόφαση του βοηθού.

88': Σωστά ο Κούλα υπέδειξε οφσάιντ τον Σάστρε που στην συνέχεια έκανε σέντρα και πέτυχε γκολ ο Σαμάτα, έγινε έλεγχος επιβεβαίωσης από το VAR και σωστά συμφώνησε με την απόφαση του βουθού.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 8,5

SUPERLEAGUE 2023/24 19η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Κυριακή 21 Ιανουαρίου 2024

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ-ΑΕΚ

Διαιτητής: Ευαγγέλου (Αθηνών), Βοηθοί: Δημητριάδης (Μακεδονίας), Κούλα (Ξάνθης),

4ος Περράκης (Αθηνών), VAR: Πολυχρόνης (Πιερίας), AVAR: Κωσταράς (Αιτ/νίας),

90+1': Σωστά ο Κούλα υπέδειξε οφσάιντ τον Πήλιο της ΑΕΚ, όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση.

SUPERLEAGUE 2023/24 20ή ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Σάββατο 27 Ιανουαρίου 2024

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ – ΛΑΜΙΑ 1-2

Διαιτητής: Τσιάρας (Καβάλας), Βοηθοί: Κούλα (Ξάνθης), Σάββας (Σερρών),

4ος: Πουλικίδης (Δράμας), VAR: Ευαγγέλου (Αθηνών), AVAR: Στεφανής (Καρδίτσας),

Παρατηρητής: Μπριάκος (Ηπείρου)

77' : Σωστά ο Κούλα υπέδειξε οφσάιντ τον Καρλίτος της Λαμίας.

90+5': Ο Κούλα υπέδειξε οφσάιντ τον Τσούκαλο της Λαμίας, δεν υπήρξε ριπλέι από κάμερα στην ευθεία για να φανεί η ορθότητα της απόφασης του βοηθού.

SUPERLEAGUE 2023/24 22η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ  Κυριακή 11 Φεβρουαρίου 2024

ΚΗΦΙΣΙΑ – ΒΟΛΟΣ 0-0

Διαιτητής: Πουλικίδης (Δράμας), Βοηθοί: Κούλα (Ξάνθης), Διαμαντής (Ηπείρου), 4ος: Τσιάρας (Καβάλας), VAR: Παπαπέτρου (Αθηνών), AVAR: Σαμοΐλης (Αθηνών),

Παρατηρητής: Μάνταλος (ΚΕΔ/ΕΠΟ)

69': Σωστά ο Κούλα υπέδειξε οφσάιντ τον Μύγα του Βόλου.

62': Κακώς δεν σφύριξε φάουλ υπέρ του Βόλου όταν ο Μιλίτσεβιτς της Κηφισιάς έκανε αντικανονικό μαρκάρισμα στον Κόμπα του Βόλου, εδώ έπρεπε να το υποδείξει και ο Α βοηθός.

85': Από τον πάγκο του Βόλου διαμαρτυρήθηκαν για αράουτ υπέρ τους και υπέδειξε κίτρινη κάρτα σε αξιωματούχο του Βόλου.

SUPERLEAGUE 2023/24 25η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Τετάρτη 28 Φεβρουαρίου 2024

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 1-2

Διαιτητής: Πολυχρόνης (Πιερίας), Βοηθοί: Κούλα (Ξάνθης), Παπαδάκης (Ηρακλείου),

4ος: Τσέτσιλας (Καστοριάς), VAR: Γκάμαρης (Αθηνών), AVAR: Καραγκιζόπουλος (Ημαθίας),

ΚΗΦΙΣΙΑ-ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 0-1

4ος: Βάτσιος (Δυτ. Αττικής), VAR: Λίντχουτ (Ολλανδία), ΑVAR: Μπουξμπάουμ (Ανατ. Αττικής), Παρατηρητής: Τριτσώνης (Αθηνών)

27': Σωστά ο βοηθός Κούλα υπέδειξε οφσάιντ τον Λομόνακο του Παναιτωλικού.

29': Κακώς ο Κούλα υπέδειξε αράουτ υπέρ της Κηφισιάς, υπήρξαν έντονες διαμαρτυρίες από παίκτες και πάγκο του Παναιτωλικού.

42': Σωστά ο Κούλα υπέδειξε οφσάιντ τον Πέδρο Τορεχόν όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση.

88': Κακώς ο Διαμαντόπουλος έδωσε κόρνερ υπέρ της Κηφισιάς, στο σουτ που έκανε ο παίκτης της Κηφισιάς πάνω από την εστία, δεν φαίνεται να βρίσκει στο πόδι του Οικονόμου.

Τραγικός (και λίγα λέμε) ο Βεργέτης, με πολλά λάθη υπέρ της ΑΕΚ - Στον... αέρα το πρώτο γκολ της ΑΕΚ

SUPERLEAGUE 2023/24 PLAY OFFS 6η αγωνιστική Κυριακή 21 Απριλίου 2024

ΑΡΗΣ-ΑΕΚ 1-2

Διαιτητής: Βεργέτης (Αρκαδίας), Boηθοί: Πετρόπουλος (Αρκαδίας), Κούλα (Ξάνθης), 4ος: Τσέτσιλας (Καστοριάς), VAR: Χανσλμπάουερ (Γερμανίας), ΑVAR: Μπουξμπάουμ (Αν. Αττικής), Παρατηρητής: Σταθόπουλος (Αχαΐας)

48': Σωστά ο Κούλα υπέδειξε οφσάιντ τον Σιμάνσκι της ΑΕΚ όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση.

55': Ο Κούλα υπέδειξε οφσάιντ τον Αμραμπατ της ΑΕΚ, δεν υπήρξε ριπλέι από κάμερα στην ευθεία για να φανεί η ορθότητα της απόφασης του βοηθού.

65-66': Σωστά σφύριξε επιθετικό φάουλ του Αμραμπατ πάνω στον τερματοφύλακα του Άρη, ενώ στην συνέχεια συμπαίκτης του έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, έγινε έλεγχος επιβεβαίωσης από το VAR και σωστά ενημέρωσε τον διαιτητή ότι ο Σιμανσκι ήταν οφσάιντ που παρεμποδίζει τον τερματοφύλακα και στην συνέχεια και ο Αμραμπατ, άρα σωστά δεν μέτρησε το γκολ για το οφσάιντ που προηγήθηκε που κακώς δεν είχε υποδείξει ο Κούλα.