Νιδριώτης: Έκανε 3 λάθη ως βοηθός & 1 σημαντικό λάθος ως AVAR (τυχαίο υπέρ της Κηφισιάς;)

Ο Νιδριώτης αξιολογήθηκε στην 1η κατηγορία το 2021 σε ηλικία 36 ετών (1985).

Φέτος είχε συνολικά 12 ορισμούς (6 ως βοηθός και 6 ως AVAR).

Από τους 6 αγώνες που ήταν βοηθός, στους 3 αγώνες είχε πολύ καλή απόδοση.

Στους άλλους 3 αγώνες έκανε 3 λάθη:

Tην 6η αγωνιστική έκανε 1 από τα ποιο σημαντικά φετινά του λάθη, ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ-ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ 3-2, στο 60' κακώς υπέδειξε ΆΜΕΣΑ οφσάιντ (σκούπα) τον Πηλέα του Πανσερραϊκού, ενώ ήταν σε κανονική θέση στην ίδια ευθεία και ανέκοψε την υποσχόμενη επίθεση.

(Πιθανόν να το θυμάται ο Παρατηρητής Διαιτησίας, Ευθυμιάδης Δαμιανός Πιερίας).

Την 10η αγωνιστική έκανε επίσης ένα αρκετά σημαντικό λάθος, ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ – ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ 0-1 στο 90+6' κακώς δεν υπέδειξε οφσάιντ τον Ζουγκλή του Αστέρα Τρίπολης, που στην συνέχεια ανατράπηκε από τον Ξενιτίδη του Παναιτωλικού και ο Γκορτσίλας του υπέδειξε κίτρινη κάρτα για ανακοπή υποσχόμενης επίθεσης, οι παίκτες του Αστέρα Τρίπολης ζήτησαν κόκκινη κάρτα για αποστέρηση προφανούς ευκαιρίας για γκολ. Δείτε το λάθος του στην παρακάτω φωτογραφία.

Επίσης έκανε και 1 λάθος (μη σημαντικό), την 4η Play out.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ 90+6': Εδώ φαίνεται ο Ζουγκλής ότι είναι οφσάιντ (δείτε το πόδι του, που είναι κάτω από την γραμμή του κέντρου)…

Η συνολική βαθμολογία του ως βοηθός είναι (501 βαθμοί : 6 αγώνες = 8,35), άρα ο Μ.Ο (μέσος όρος) του είναι 8,35.

Από την ΚΕΔ πιστοποιήθηκε πριν την έναρξη του πρωταθλήματος, ο 1ος του ορισμός ως AVAR ήταν φέτος την 2η αγωνιστική, ενώ οι άλλοι 5 ήταν: την 5η, 9η, 1η PLAY OUT, 5η PLAY OUT & 6η PLAY OUT. Στους 6 αγώνες που ήταν AVAR σε 1 αγώνα την 5η αγωνιστική PLAY OUT ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ-ΚΗΦΙΣΙΑ 1-2, έγινε 1 σημαντικό λάθος: «ΝΤΡΟΠΗ : Ο Βάτσιος και ο Πολυχρόνης "κουρέλιασαν" το πρωτόκολλο του VAR – Υποτιμούν τη νοημοσύνη των φιλάθλων» (AVAR ΝΙΔΡΙΩΤΗΣ).

72': Ο Α΄ βοηθός (Κόλλιας Ηπείρου) σε οριακή  φάση υπέδειξε οφσάιντ τον Βέργο όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση που του έγινε πέναλτι και κακώς δεν το σφύριξε ο διαιτητής (Βάτσιος), έγινε έλεγχος επιβεβαίωσης από το VAR (Πολυχρόνη & Νιδριώτη) και κακώς δεν μας έδειξαν την φάση κάνοντας χρήση της τρισδιάστατης γραμμής του οφσάιντ, αφού ο Βέργος φαίνεται να είναι οριακά στην ίδια ευθεία και έπρεπε στην συνέχεια να συστήσει στον διαιτητή να κάνει ανασκόπηση της φάσης για το ξεκάθαρο πέναλτι που έκανε ο τερματοφύλακας στα πόδια του Βέργου. Ο Βάτσιος παραβίασε το πρωτόκολλο του VAR, ενώ ο βοηθός Κόλλιας σε μια τέτοια οριακή φάση υπέδειξε σύμφωνα με τις οδηγίες το οφσάιντ όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση, (την στιγμή που κατέληξε άουτ), όμως ο Βάτσιος έκανε σοβαρό λάθος αφού έπρεπε να σφυρίξει το πέναλτι από την στιγμή που είναι ξεκάθαρο, στην συνέχεια από το VAR να τσεκάρουν αν υπήρχε οφσάιντ και αν υπήρχε να... υπερίσχυε το οφσάιντ. Αν δεν υπήρχε οφσάιντ, έπρεπε ο Πολυχρόνης να καλέσει τον Βάτσιο σε ανασκόπηση της φάσης για το πέναλτι στον Βέργο από τον Νικοπολίδη. http://sfyrigmata.blogspot.com/2024/04/var_21.html

μπορείτε να δείτε και την περσινή του απόδοση «Νιδριώτης: Σκόνταψε σε ένα από τα επτά ματς!» (Τετάρτη, Ιουνίου 21, 2023).

Δείτε παρακάτω αναλυτικά τους φετινούς αγώνες του με την απόδοση του, καθώς και με την ενδεικτική βαθμολόγηση του:

SUPER LEAGUE 2023-2024  3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ  Κυριακή 3 Σεπτεμβρίου 2023

ΑΡΗΣ-ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ 3-2

Διαιτητής: Κατοίκος (Αθηνών), Βοηθοί: Σαμοϊλης (Αθηνών), Νιδριώτης (Αθηνών),

4ος: Πουλικίδης (Δράμας), VAR: Τσακαλίδης (Χαλκιδικής), AVAR: Σπυρόπουλος (Ανατ. Αττικής), Παρατηρητής: Κιοτζένης (Ξάνθης).

21': Σωστά ο Νιδριώτης υπέδειξε οφσάιντ παίκτη του Αστέρα Τρίπολης όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση.

61': Στο 2-1 του Άρη έγινε έλεγχος επιβεβαίωσης από το VAR κάνοντας χρήση της τρισδιάστατης γραμμής του οφσάιντ, ο σκόρερ ήταν σε κανονική θέση και σωστά συμφώνησε με την απόφαση του Νιδριώτη που σωστά δεν είχε υποδείξει οφσάιντ και μέτρησε κανονικά το γκολ.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 8,5

Είχαν πολλές φάσεις Γκορτσίλας και Περράκης, πήραν σωστές αποφάσεις - Όλα έτυχαν στον Νιδριώτη!

SUPER LEAGUE 2023-24 6η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Πέμπτη 28 Σεπτεμβρίου 2023

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ-ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ 3-2

Διαιτητής: Γκορτσίλας (Μακεδονίας), Βοηθοί: Κολλιάκος (Αθηνών), Νιδριώτης (Αθηνών)

4ος: Τσακαλίδης (Χαλκιδικής), VAR: Περράκης (Αθηνών), ΑVAR: Φωτόπουλος (Αθηνών)

Παρατηρητής: Ευθυμιάδης (Πιερίας)

2': Σωστά ο Νιδριώτης υπέδειξε οφσάιντ παίκτη του ΠΑΣ Γιάννινα, όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση.

28': Σωστά ο Νιδριώτης υπέδειξε οφσάιντ παίκτη του ΠΑΣ Γιάννινα, όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση.

30': Σωστά ο ίδιος βοηθός υπέδειξε οφσάιντ παίκτη του ΠΑΣ Γιάννινα.

60': Κακώς ο Νιδριώτης υπέδειξε ΆΜΕΣΑ οφσάιντ τον Πηλέα του Πανσερραϊκού, ενώ ήταν σε κανονική θέση στην ίδια ευθεία και ανέκοψε την υποσχόμενη.

63': Σωστά ο ίδιος βοηθός υπέδειξε οφσάιντ παίκτη του Πανσερραϊκού, όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση, (σε αυτή την περίπτωση που ήταν περίπου 2 μέτρα ξεκάθαρα οφσάιντ, το υπέδειξε με καθυστέρηση, ενώ το σωστό θα ήταν να το είχε εφαρμόσει στην οριακή περίπτωση του 60' που ήταν ίδια ευθεία).

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 8,2

SUPERLEAGUE 2023-24 10η Αγωνιστική Κυριακή 5 Νοεμβρίου 2023

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ – ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ 0-1

Διαιτητής: Γκορτσίλας (Μακεδονίας), Βοηθοί: Νιδριώτης (Αθηνών), Ντάβελας (Μακεδονίας),

4ος: Κατοίκος (Αθηνών), VAR: Περράκης (Αθηνών), AVAR: Κόλλιας (Ηπείρου), Παρατηρητής: Μπίκας (Χαλκιδικής)

90+6': Κακώς ο Νιδριώτης δεν υπέδειξε οφσάιντ τον Ζουγκλή του Αστέρα Τρίπολης, που στην συνέχεια ανατράπηκε από τον Ξενιτιδη του Παναιτωλικού και ο Γκορτσίλας του υπέδειξε κίτρινη κάρτα για ανακοπή υποσχόμενης επίθεσης, οι παίκτες του Αστέρα Τρίπολης ζήτησαν κόκκινη κάρτα για αποστέρηση προφανούς ευκαιρίας για γκολ.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ 90+6':  Eδώ φαίνεται ο Ζουγκλής ότι είναι οφσάιντ (δείτε το πόδι του που είναι κάτω από την γραμμή του κέντρου)…

SUPERLEAGUE 2023/24 16η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Πέμπτη 4 Ιανουαρίου 2024

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ-ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ 3-2

Διαιτητής: Κατοίκος (Αθηνών), Βοηθοί: Απτόσογλου, Νιδριώτης (Αθηνών), 4ος: Ζαμπαλάς (Ηπείρου), VAR: Κουμπαράκης (Κυκλάδων), AVAR: Παπαδάκης (Ηρακλείου)

Παρατηρητής: Γκάγκας (Λάρισας)

42': Σωστά ο Νιδριώτης υπέδειξε οφσάιντ τον Καρέλη του Παναιτωλικού όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση.

53': Σωστά ο Νιδριώτης υπέδειξε οφσάιντ τον Ουαρντα του Πανσερραϊκού.

72': Σωστά ο Νιδριώτης υπέδειξε οφσάιντ τον σκόρερ του Πανσερραϊκού Αλεξιτς όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση, έγινε έλεγχος επιβεβαίωσης από το VAR και σωστά συμφώνησε με την απόφαση του βοηθού.

86': Σωστά ίδιος βοηθός υπέδειξε οφσάιντ τον Γούλερι του Πανσερραϊκού.

SUPER LEAGUE 2023/24 24η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Κυριακή 25 Φεβρουαρίου 2024

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ-ΟΦΗ 2-2

Διαιτητής: Κατοίκος (Αθηνών), Βοηθοί: Φωτόπουλος, Νιδριώτης (Αθηνών),

4ος: Γκορτσίλας (Μακεδονίας), VAR: Παπαπέτρου (Αθηνών), AVAR: Σπυρόπουλος (Αν. Αττικής), Παρατηρητής: Σταθόπουλος (Αχαΐας).

Ο Β΄ βοηθός δεν είχε κάποια φάση.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 8,4

Από δυο υποδείξεις οι βοηθοί, η μια λάθος – Καμία φάση ο Γκάμαρης

SUPERLEAGUE 2023/24 PLAY OUTS 4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Σάββατο 13 Απριλίου 2024

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ-ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ 0-1

Διαιτητής: Γκάμαρης (Αθηνών), Βοηθοί: Σαμοΐλης (Αθηνών), Νιδριώτης (Αθηνών), 4ος: Πολυχρόνης (Πιερίας), VAR: Κατοίκος (Αθηνών), ΑVAR: Καραγκιζόπουλος (Ημαθίας), Παρατηρητής: Τεροβίτσας (Αιτ/νιας)

31’: Σωστά ο Νιδριώτης υπέδειξε οφσάιντ τον Ροσέρο του ΠΑΣ Γιάννινα όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση.

62': Κακώς ο Νιδριώτης υπέδειξε οφσάιντ τον  Μιριτέγιο του Αστέρας Τρίπολης όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση (απέκρουσε ο τερματοφύλακας και στην συνέχεια την έδιωξαν αράουτ).