Τζιουβάρας: Το 1 από τα 3 λάθη του, διορθώθηκε μέσω VAR

ΤΖΙΟΥΒΑΡΑΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΚΟΖΑΝΗΣ

-Η ΚΕΔ μπορεί να μας δώσει μια εξήγηση γιατί ως AVAR τον όρισε μόνο σε 2 αγώνες;

-Ο πρώτος του ορισμός (AVAR) ήταν την 6η αγωνιστική (με VAR τον Διαμαντόπουλο) και μετά από αυτόν τον αγώνα, τον άφησαν 20 αγωνιστικές εκτός ορισμών (AVAR), αφού ο επόμενος του ορισμός (AVAR), ήταν την τελευταία 26η αγωνιστική.

Ο Τζιουβάρας είναι 38 ετών (1986) και στην 1η κατηγορία αξιολογήθηκε το 2019 (5 έτη στην 1η). Φέτος είχε συνολικά 10 ορισμούς (8 ως βοηθός και 2 ως AVAR).

Από τους 8 αγώνες που ήταν βοηθός, στους 5 αγώνες είχε πολύ καλή απόδοση.

Στους άλλους 3 αγώνες έκανε τα παρακάτω λάθη:

1.       Την 16η αγωνιστική Τετάρτη 3 Ιανουαρίου 2024 ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ-ΑΡΗΣ 3-2, έκανε 1 σημαντικό λάθος, (αλλά διορθώθηκε μέσω VAR), στο 50-51' κακώς ο Τζιουβάρας υπέδειξε οφσάιντ τον σκόρερ Μιριτέγιο του Αστέρα Τρίπολης, έγινε έλεγχος επιβεβαίωσης από το VAR κάνοντας χρήση της τρισδιάστατης γραμμής του οφσάιντ και ενημέρωσε τον διαιτητή ότι ο σκόρερ ήταν σε κανονική θέση και το γκολ μέτρησε (2-2).

2.       Επίσης σε 2 αγώνες έκανε 2 λάθη (μη σημαντικά), 1 την 9η αγωνιστική και 1 την 6η PLAY OUT.

Στο VAR πιστοποιήθηκε από την ΚΕΔ στο τέλος της περσινής σεζόν και τον όρισαν πρώτο του αγώνα ως  AVAR την 7η PLAY OUT (13.05.2023), ενώ φέτος τον όρισαν σε 2 αγώνες, (άγνωστο γιατί, μόνο 2, πάντως στον πρώτο του ορισμό ήταν μαζί στο VAR με τον Διαμαντόπουλο, την 6η αγωνιστική, και μετά από αυτόν τον αγώνα, τον άφησαν 20 αγωνιστικές εκτός ορισμών ως AVAR, αφού ο επόμενος ορισμός του ήταν την τελευταία 26η αγωνιστική.

Στους 2 αγώνες που ήταν AVAR, σε 1 αγώνα έγινε 1 σημαντικό λάθος με ευθύνη του VAR:

·         Την 26η αγωνιστική Κυριακή 3 Μαρτίου 2024 ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ-ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ 1-1,

«Η φάση (pic) που τα έκαναν μαντάρα οι Βάτσιος και Πολυχρόνης».

Διαιτητής: Βάτσιος (Δυτ. Αττικής), Βοηθοί: Μωυσιάδης (Γρεβενών), Νίκζας (Λάρισας), 4ος: Τσιμεντερίδης (Κοζάνης), VAR: Πολυχρόνης (Πιερίας), ΑVAR:

Τζιουβάρας (Κοζάνης) Παρατηρητής: Τεροβίτσας (Αιτ/νιας).

Στον άλλο αγώνα που ήταν AVAR, δεν έγινε κάποιο λάθος με ευθύνη το  VAR.

·         Την 6η αγωνιστική Τετάρτη 27 Σεπτεμβρίου 2023 ΚΗΦΙΣΙΑ-ΛΑΜΙΑ 1-1,

Διαιτητής: Κατσικογιάννης (Ηπείρου), Βοηθοί: Πετρόπουλος (Αρκαδίας), Νίκζας (Λάρισας), 4ος: Βάτσιος (Δυτικής Αττικής), VAR: Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας), ΑVAR: Τζιουβάρας (Κοζάνης), Παρατηρητής: Σταθόπουλος (Αχαΐας).

Σημαντικό λάθος έκανε και στον παρακάτω αγώνα Κυπέλλου Ελλάδος (καθώς εδώ δεν υπήρχε VAR για να του διορθώσει το λάθος του:

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ ΦΑΣΗ ΤΩΝ 16 ΠΡΩΤΟΙ ΑΓΩΝΕΣ, Τρίτη 5 Δεκεμβρίου 2023 ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ-ΚΑΛΛΙΘΕΑ 3-2

Διαιτητής: Μαλούτας (Ημαθίας), Βοηθοί: Τζιουβάρας, Μπαλιάκας (Κοζάνης), 4ος: Ανδριανός (Αχαΐας), Παρατηρητής: Μπριάκος (Ηπείρου)

«Παναιτωλικός-Καλλιθέα: Η επιβεβαίωση της ανύπαρκτης εκπαίδευσης των διαιτητών»

21': Κακώς ο Τζιουβάρας (στο 0-1 της Καλλιθέας) δεν υπέδειξε οφσάιντ παίκτη της Καλλιθέας που ήταν σε αντικανονική θέση οφσάιντ και επηρέασε τον τερματοφύλακα, παρεμποδίζοντας ξεκάθαρα το οπτικό του πεδίο, (βρισκόταν στην πορεία της μπάλας και έτσι ο τερματοφύλακας δεν μπορούσε να την βλέπει, από την στιγμή που έφυγε από το πόδι του σκόρερ μέχρι την στιγμή που πέρασε δίπλα από τον παίκτη που ήταν σε αντικανονική θέση οφσάιντ). https://sfyrigmata.blogspot.com/2023/12/blog-post_57.html

μπορείτε να δείτε και την περσινή του απόδοση «Στο… μικροσκόπιο οι ………………………., Τζιουβάρας………………… Με θετικό πρόσημο η απόδοση του Τζιουβάρα. Ερωτηματικό γιατί η ΚΕΔ δεν του έδωσε περισσότερους ορισμούς ως βοηθός» (Κυριακή, Ιουνίου 25, 2023).

Δείτε παρακάτω αναλυτικά τους φετινούς αγώνες του με την απόδοση του, καθώς και με την ενδεικτική βαθμολόγηση του:

SUPER LEAGUE 2023-2024 1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Σάββατο 19 Αυγούστου 2023

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ-ΚΗΦΙΣΙΑ 3-0 - ΔΙΑΚΟΠΗ ΣΤΟ 1-0

Διαιτητής: Τζήλος (Λάρισας), Βοηθοί: Στάικος (Λάρισας), Τζιουβάρας (Κοζάνης), 4ος: Πολυχρόνης (Πιερίας), VAR: Τσακαλίδης (Χαλκιδικής), AVAR: Νικολαΐδης (Μακεδονίας), Παρατηρητής: Τεροβίτσας (Αιτ/νιας)

Πριν την έναρξη του Β ημιχρόνου υπήρξε βλάβη σε ένα από τους τέσσερις πυλώνες του γηπέδου. Μετά από μισή ώρα αναμονής, ο διαιτητής αποφάσισε την διακοπή του αγώνα λόγω του τεχνικού προβλήματος.

Το δεύτερο ημίχρονο συνεχίστηκε την Κυριακή 20/8.

74': Σωστά ο Τζιουβάρας υπέδειξε οφσάιντ παίκτη του ΠΑΣ Γιάννινα.

90': Σωστά ο Τζιουβάρας υπέδειξε οφσάιντ παίκτη του ΠΑΣ Γιάννινα. όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση (κεφαλιά στο δοκάρι).

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 8,4

SUPER LEAGUE 2023-24  4η αγωνιστική Δευτέρα 18 Σεπτεμβρίου 2023

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ-ΒΟΛΟΣ 1-1

Διαιτητής: Κατσικογιάννης (Ηπείρου), Βοηθοί: Κωνσταντίνου (Πρέβεζας/Λευκάδας), Τζιουβάρας (Κοζάνης), 4ος: Τσιάρας (Καβάλας), VAR: Γκορτσίλας (Μακεδονίας), AVAR: Μεϊντανάς (Αχαΐας), Παρατηρητής: Ευθυμιάδης (Πιερίας)

16': Σωστά ο Τζιουβάρας υπέδειξε οφσάιντ παίκτη του Βόλου, όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση.

20': Σωστά ο Τζιουβάρας υπέδειξε οφσάιντ παίκτη του Βόλου, όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση.

SUPERLEAGUE 2023-24 9η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Κυριακή 29 Οκτωβρίου 2023

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ – ΛΑΜΙΑ 0-1

Διαιτητής: Τζήλος (Λάρισας), Βοηθοί: Κωνσταντίνου (Πρέβεζας/Λευκάδας),

Τζιουβάρας (Κοζάνης), 4ος: Τσιμεντερίδης (Κοζάνης), VAR: Ζαμπαλάς (Ηπείρου),AVAR: Πάτρας (Μακεδονίας), Παρατηρητής: Γκαϊτατζής (Δράμας)

9': Σωστά ο Τζιουβάρας υπέδειξε οφσάιντ παίκτη της Λαμίας, όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση.

37': Σωστά ο Τζιουβάρας υπέδειξε οφσάιντ τον Καρλίτος της Λαμίας (σε οριακή φάση), όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση (σουτ, απόκρουση, κόρνερ).

45+1': Ο Τζιουβάρας υπέδειξε οφσάιντ παίκτη της Λαμίας, δεν υπήρξε ριπλέι από την ευθεία για να φανεί η ορθότητα της απόφασης του, η φάση ήταν οριακή και από το ριπλέι που έδειξαν φαίνεται να είναι στην ίδια ευθεία, (η μπάλα κατέληξε στον αμυντικό, δεν υπήρξε κατοχή της μπάλας από τον επιθετικό, ώστε να υπάρξει ανακοπή υποσχόμενης επίθεσης).

60': Σωστά ο Τζιουβάρας υπέδειξε οφσάιντ παίκτη του Αστέρα Τρίπολης όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση, (μπλόκαρε την μπάλα ο τερματοφύλακας) και ο διαιτητής έπαιξε το πλεονέκτημα.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 8,3

SUPER LEAGUE 2023-24 11η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Σάββατο 11 Νοεμβρίου 2023

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ-ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ 1-1

Διαιτητής: Κατοίκος (Αθηνών), Βοηθοί: Τζιουβάρας (Κοζάνης), Διαμαντής (Ηπείρου),

4ος: Τζήλος (Λάρισας), VAR: Κουμπαράκης (Κυκλάδων), ΑVAR: Δημητριάδης (Μακεδονίας), Παρατηρητής: Λαμπαδαρίου (Πειραιά)

79': Σωστά ο Τζιουβάρας υπέδειξε οφσάιντ παίκτη του Βόλου.

90+5': Ο Τζιουβάρας υπέδειξε οφσάιντ τον Βαλένσια του Ατρομήτου, δεν υπήρξε ριπλέι για την επιβεβαίωση της ορθότητας της απόφασης του βοηθού.

SUPERLEAGUE 2023/24 16η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Τετάρτη 3 Ιανουαρίου 2024

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ-ΑΡΗΣ 3-2

Διαιτητής: Ευαγγέλου (Αθηνών), Βοηθοί: Τζιουβάρας (Κοζάνης), Κομισοπούλου (Χανίων)

4ος: Τσαγκαράκης (Χανίων), VAR: Πολυχρόνης (Πιερίας), AVAR: Ψάρρης (Ζακύνθου),

Παρατηρητής: Σταθόπουλος (Αχαΐας)

1': Ο Τζιουβάρας υπέδειξε οφσάιντ τον Μορόν του Άρη, δεν υπήρξε ριπλέι από κάμερα στην ευθεία για να φανεί η ορθότητα της απόφασης του βοηθού.

50-51': Κακώς ο Τζιουβάρας υπέδειξε οφσάιντ τον σκόρερ Μιριτέγιο του Αστέρα Τρίπολης, έγινε έλεγχος επιβεβαίωσης από το VAR κάνοντας χρήση της τρισδιάστατης γραμμής του οφσάιντ και ενημέρωσε τον διαιτητή ότι ο σκόρερ ήταν σε κανονική θέση και το γκολ μέτρησε (2-2).

54': Σωστά ο Τζιουβάρας υπέδειξε οφσάιντ τον Μορόν του Αστέρα Τρίπολης.

82': Σωστά ο Τζιουβάρας υπέδειξε οφσάιντ παίκτη του Μιριτέγιο του Αστέρα Τρίπολης.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 8,1

SUPER LEAGUE 2023/24 23η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Δευτέρα 19 Φεβρουαρίου 2024

ΟΦΗ – ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ 4-0

Διαιτητής: Ματσούκας (Αιτωλοακαρνανίας) Βοηθοί: Τζιουβάρας (Κοζάνης), Μπαλιάκας (Κοζάνης), 4ος: Γκάμαρης (Αθηνών), VAR: Πολυχρόνης (Πιερίας), AVAR: Πάτρας (Μακεδονίας), Παρατηρητής: Θάνος (Ηπείρου)

SUPER LEAGUE 2023-2024 1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ PLAYOUTS Σάββατο 16 Μαρτίου 2024

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ-ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ 3-0

Διαιτητής: Τσιμεντερίδης (Κοζάνης), Βοηθοί: Τζιουβάρας (Κοζάνης), Μπαλιάκας (Κοζάνης), 4ος: Τσέτσιλας (Καστοριάς), VAR: Ευαγγέλου (Αθηνών), AVAR: Νιδριώτης (Αθηνών),

Παρατηρητής: Νικολακόπουλος (Αθηνών)

Ο Α΄ βοηθός Τζιουβάρας δεν είχε κάποια φάση.

SUPER LEAGUE 2023/24 6η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ PLAYOUTS Σάββατο 27 Απριλίου 2024

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ-ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ 1-0

Διαιτητής: Φωτιάς (Πέλλας), Βοηθοί: Νικολαΐδης (Μακεδονίας), Τζιουβάρας (Κοζάνης),

4ος: Πουλικίδης (Δράμας), VAR: Κουμπαράκης (Κυκλάδων), AVAR: Σινιοράκης (Χανίων),

Παρατηρητής: Καλογερόπουλος (Αθηνών)

9': Σωστά ο Τζιουβάρας υπέδειξε οφσάιντ τον Βέργο του Ατρομήτου.

60': Κακώς ο Τζιουβάρας υπέδειξε κόρνερ υπέρ του Παναιτωλικού, ενώ έπρεπε άουτ υπέρ του Ατρομήτου, (υπήρξαν έντονες διαμαρτυρίες στην απόφαση του βοηθού)