Χριστοδούλου: Ο βοηθός που έμεινε δέκα αγωνιστικές στο «ψυγείο»!

Τα σημαντικά του λάθη έγιναν την 2η αγωνιστική ΠΑΟΚ-ΚΗΦΙΣΙΑ 2-1, η ΚΕΔ τον όρισε ξανά την 13η.

ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΗΜΑΘΙΑΣ

·         Ερώτηση: Μήπως η ΚΕΔ ήταν υπερβολική που τον άφησε εκτός ορισμών για 10 αγωνιστικές;

·         Ερώτηση: Γιατί η ΚΕΔ αυτό που έκανε στον Χριστοδούλου, δεν το έκανε και σε άλλους βοηθούς που έκαναν παρόμοια λάθη και τους όριζε συνεχώς τις επόμενες αγωνιστικές, όπως πχ ο συντοπίτης του Καραγκιζόπουλος;

·         Ερώτηση: Γιατί η ΚΕΔ σε κάποιους βοηθούς που δεν είχαν τόσα λάθη (όπως οι 2 παραπάνω), τους έδωσε λιγότερους ορισμούς; (ενδεικτικά θα αναφέρουμε όσους είχαν 2 έτη στην 1η και είχαν λιγότερους ακόμη και από τον Χριστοδούλου, όπως πχ. oι: Μωυσιάδης Β. 6 ορισμοί, Καραλής 6 και Νίκζας 5).

Ο Χριστοδούλου είναι 29 ετών (1995) και στην 1η κατηγορία αξιολογήθηκε το 2022.

Φέτος είχε 7 ορισμούς ως βοηθός, ενώ ως AVAR δεν έχει ορισμούς, αφού η ΚΕΔ δεν τον έχει πιστοποιήσει στο VAR.  Στους 6 ορισμούς του ως βοηθός, σε 3 αγώνες ήταν στον Παναιτωλικό και 3 στον ΟΦΗ και 2 στην Κηφισιά.

Στους 4 αγώνες από τους 7 που ήταν βοηθός, είχε πολύ καλή απόδοση.

Στους άλλους 3 αγώνες έκανε τα παρακάτω λάθη:

1.            Την 2η αγωνιστική Κυριακή 27 Αυγούστου 2023 ΠΑΟΚ-ΚΗΦΙΣΙΑ 2-1, έκανε 2 σημαντικά λάθη:

·         Στο 30' κακώς ο Χριστοδούλου υπέδειξε οφσάιντ παίκτη της Κηφισιάς, διπλό το λάθος του γιατί το υπέδειξε άμεσα και σταμάτησε υποσχόμενη επίθεση της Κηφισιάς.

·         Στο 69' κακώς ο Χριστοδούλου υπέδειξε οφσάιντ παίκτη του ΠΑΟΚ, διπλό το λάθος του γιατί το υπέδειξε άμεσα και σταμάτησε υποσχόμενη επίθεση του ΠΑΟΚ.

2.            Επίσης έκανε 5 λάθη (μη σημαντικά), 2 την 2η,  2 την 26η και 1 την 7η PLAY OUTS.

Η συνολική βαθμολογία του ως βοηθός είναι (581 βαθμοί : 7 αγώνες = 8,30), άρα ο Μ.Ο (μέσος όρος) του είναι 8,30.

Επίσης στο link https://sfyrigmata.blogspot.com/2023/06/blog-post_91.html μπορείτε να δείτε και την περσινή του απόδοση «Χριστοδούλου: Στην πρώτη του χρονιά «στραβοπάτησε» στα τρία από τα πέντε παιχνίδια του». (Σάββατο, Ιουνίου 24, 2023)

Δείτε παρακάτω αναλυτικά τους φετινούς αγώνες του με την απόδοση του, καθώς και με την ενδεικτική βαθμολόγηση του:

Ο Χριστοδούλου δεν πέτυχε φάση (pics)

SUPER LEAGUE 2023-2024  2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ  Κυριακή 27 Αυγούστου 2023

ΠΑΟΚ-ΚΗΦΙΣΙΑ 2-1

Διαιτητής: Τσέτσιλας (Καστοριάς), Βοηθοί: Χριστοδούλου (Ημαθίας), Στεφανής (Καρδίτσας)

4ος: Τσιάρας (Καβάλας), VAR: Μανούχος (Αργολίδας), AVAR: Σπυρόπουλος (Ανατ. Αττικής), Παρατηρητής: Θάνος (Ηπείρου)

30': Κακώς ο Χριστοδούλου υπέδειξε οφσάιντ παίκτη της Κηφισιάς, διπλό το λάθος του γιατί το υπέδειξε άμεσα και σταμάτησε υποσχόμενη επίθεση της Κηφισιάς.

53': Κακώς ο Χριστοδούλου υπέδειξε οφσάιντ τον Τζίμα του ΠΑΟΚ, όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση.

54': Κακώς ο Χριστοδούλου υπέδειξε οφσάιντ τον παίκτη του ΠΑΟΚ.

69': Κακώς, ο Χριστοδούλου υπέδειξε οφσάιντ παίκτη του ΠΑΟΚ, διπλό το λάθος του γιατί το υπέδειξε άμεσα και σταμάτησε υποσχόμενη επίθεση του ΠΑΟΚ.

90+1': Σωστά ο Χριστοδούλου υπέδειξε οφσάιντ τον Τάισον του ΠΑΟΚ, όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 7,7

SUPERLEAGUE 2023/24 13η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Σάββατο 2 Δεκεμβρίου 2023

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ – ΚΗΦΙΣΙΑ 3-0

Διαιτητής: Κουμπαράκης (Κυκλάδων), Βοηθοί: Κόλλιας (Ηπείρου), Χριστοδούλου (Ημαθίας)

4ος: Κατσικογιάννης (Ηπείρου), VAR: Μανούχος (Αργολίδας), ΑVAR: Χριστάκογλου (Χαλκιδικής), Παρατηρητής: Νικολακόπουλος (Αθηνών)

43': Σωστά ο Χριστοδούλου υπέδειξε οφσάιντ τον Πέντρο Σίλβα του Παναιτωλικού.

54': Σωστά ο Χριστοδούλου υπέδειξε οφσάιντ τον Τετέι της Κηφισιάς, όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 8,4

Οι αποφάσεις του Σιδηρόπουλου και των βοηθών: Σωστό το πέναλτι υπέρ του ΟΦΗ, δικαιώθηκε ο Χριστοδούλου στο 0-1

SUPERLEAGUE 2023-24 17η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Δευτέρα 8 Ιανουαρίου 2024

ΟΦΗ – ΛΑΜΙΑ 1-1

Διαιτητής: Σιδηρόπουλος (Δωδ/νήσου), Βοηθοί: Κωσταράς (Αιτ/νίας), Χριστοδούλου (Ημαθίας), 4ος: Τσέτσιλας (Καστοριάς), VAR: Ζαμπαλάς (Ηπείρου), ΑVAR: Στεφανής (Καρδίτσας), Παρατηρητής: Γκαϊτατζής (Δράμας)

3': Σωστά ο Χριστοδούλου σε οριακή φάση δεν υπέδειξε οφσάιντ τον σκόρερ στο γκολ της Λαμίας. Έγινε έλεγχος επιβεβαίωσης από το VAR και σωστά συμφώνησε με την απόφαση του βοηθού.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 8,5

SUPERLEAGUE 2023-24 21η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Σάββατο 3 Φεβρουαρίου 2024

ΒΟΛΟΣ – ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 1-1

Διαιτητής: Μαλούτας (Ημαθίας), Βοηθοί: Σινιοράκης (Χανίων), Χριστοδούλου (Ημαθίας),

4ος: Κατοίκος (Αθηνών), VAR: Γκάμαρης (Αθηνών), AVAR: Κόλλιας (Ηπείρου),

Παρατηρητής: Τριτσώνης (Αθηνών)

Ο Β΄ βοηθός Χριστοδούλου δεν είχε κάποια φάση.

SUPERLEAGUE 2023/24 26η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Κυριακή 3 Μαρτίου 2024

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ-ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ 2-1

Διαιτητής: Ευαγγέλου (Αθηνών), Βοηθοί: Νικολακάκης (Λασιθίου), Χριστοδούλου (Ημαθίας)

4ος: Κατσικογιάννης (Ηπείρου), VAR: Τζήλος (Λάρισας), AVAR: Απτόσογλου (Αθηνών),

Παρατηρητής: Λιαχούδης (Μακεδονίας),

3': Σωστά ο Χριστοδούλου υπέδειξε οφσάιντ τον Πηλέα του Πανσερραϊκού όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση.

13': Κακώς ο Ευαγγέλου και ο Χριστοδούλου έδωσαν άουτ υπέρ του Αστέρα, ενώ έπρεπε κόρνερ υπέρ του Πανσερραϊκού.

19': Σωστά ο Χριστοδούλου υπέδειξε οφσάιντ τον Μούργο του Παναιτωλικού όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση.

45+1': Σωστά ο ίδιος βοηθός υπέδειξε οφσάιντ τον Μούργο του Παναιτωλικού όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση.

75': Κακώς ο Ευαγγέλου και ο Χριστοδούλου δεν έδωσαν φάουλ υπέρ του Αστέρα Τρίπολης, όταν παίκτης του Πανσερραϊκού έκανε αντικανονική χρήση του χεριού του στον λαιμό του αντιπάλου του.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 8,3

SUPERLEAGUE 2023/24 ΠΛΕΪ ΑΟΥΤ 2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Σάββατο 30 Μαρτίου 2024

ΟΦΗ-ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ 0-0

Διαιτητής: Ζαμπαλάς (Ηπείρου), Βοηθοί: Τριανταφύλλου (Αρκαδίας), Χριστοδούλου (Ημαθίας), 4ος: Βάτσιος (Δυτ. Αττικής), VAR: Παπαπέτρου (Αθηνών), AVAR: Σαμοΐλης (Αθηνών), Παρατηρητής: Καλογερόπουλος (Αθηνών)

Ο Β΄ βοηθός Χριστοδούλου δεν είχε κάποια φάση οφσάιντ.

Όλες οι φάσεις στον βοηθό Χριστοδούλου

PLAY OUTS 7η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Σάββατο 11 Μαΐου 2024

ΟΦΗ-ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 1-2

Διαιτητής: Περράκης (Αθηνών), Βοηθοί: Μπουξμπάουμ (Ανατ. Αττικής), Χριστοδούλου (Ημαθίας), 4ος: Κατοίκος (Αθηνών), VAR: Γκάμαρης (Αθηνών), AVAR: Στεφανής (Καρδίτσας), Παρατηρητής: Κύρκος (Θεσπρωτίας)

15': Κακώς ο Χριστοδούλου υπέδειξε οφσάιντ παίκτη του Παναιτωλικού, η κίνηση που έκανε δεν επηρέασε τον αντίπαλο του που έγινε κάτοχος της μπάλας και σούταρε την μπάλα προς το κέντρο.

64': Σωστά ο ίδιος βοηθός υπέδειξε οφσάιντ τον Μαρινάκη του ΟΦΗ.

65-66': Στο γκολ του ΟΦΗ που πέτυχε ο σκόρερ Αποστολάκης, έγινε έλεγχος επιβεβαίωσης από το VAR κάνοντας χρήση της τρισδιάστατης γραμμής του οφσάιντ και συμφώνησε σωστά με την απόφαση του Χριστοδούλου που σε οριακή φάση είχε αποφασίσει (όχι οφσάιντ) και μέτρησε κανονικά το γκολ.

79': Σωστά, πάλι, ο Χριστοδούλου υπέδειξε οφσάιντ τον Μαρινάκη του ΟΦΗ.