Κολλιάκος: Μεταξύ των 6 Αθηναίων βοηθών, είναι στην 3η θέση με 8,35 Μ.Ο

ΚΟΛΛΙΑΚΟΣ ΑΓΓΕΛΟΣ ΑΘΗΝΩΝ

Ο Κολλιάκος είναι 32 ετών (1992) και στην 1η κατηγορία αξιολογήθηκε το 2020.

Φέτος είχε 8 ορισμούς ως βοηθός, ενώ ως AVAR δεν έχει ορισμούς, αφού η ΚΕΔ κακώς δεν τον έχει πιστοποιήσει και ενώ έχει 4 χρονιά στην 1η κατηγορία, πιθανόν η ΚΕΔ να θέλει το VAR να το έχει κλειστό CLUB.

Από τους 8 αγώνες που ήταν βοηθός, στους 5 αγώνες είχε πολύ καλή απόδοση.

Στους άλλους 3 αγώνες έκανε 3 λάθη:

Tην 1η PLAYOUTS ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ-ΒΟΛΟΣ 0-2, έκανε 1 σημαντικό λάθος (αλλά διορθώθηκε μέσω VAR), στο 69΄-70΄κακώς υπέδειξε οφσάιντ τον Αντόνιο Λούνα (του Βόλου) όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση, πετυχαίνοντας γκολ ο συμπαίκτης του Χουάν Γκαρσία, όμως μετά από έλεγχο επιβεβαίωσης από το VAR κάνοντας χρήση της τρισδιάστατης γραμμής του οφσάιντ σωστά ενημέρωσε τον διαιτητή ότι ο Λούνα ήταν σε κανονική θέση και μέτρησε σωστά το γκολ.

Επίσης έκανε 2 λάθη σε 2 αγώνες (μη σημαντικά), 1 την 2η και 1 την 10η.

Η συνολική βαθμολογία του ως βοηθός είναι (668 βαθμοί : 8 αγώνες = 8,35), άρα ο Μ.Ο (μέσος όρος) του είναι 8,35.

Επίσης στο link https://sfyrigmata.blogspot.com/2023/06/blog-post_40.html μπορείτε να δείτε και την περσινή του απόδοση «Κολλιάκος: Κανένα λάθος σε επτά αγώνες! (Τετάρτη, Ιουνίου 21, 2023).

Δείτε παρακάτω αναλυτικά τους φετινούς αγώνες του με την απόδοση του, καθώς και με την ενδεικτική βαθμολόγηση του:

Ιδανική διαιτησία από τον Παπαπέτρου – Δικαιώνεται για τη φάση στο 48’

SUPER LEAGUE 2023-2024 2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ  Σάββατο 26 Αυγούστου 2023

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ-ΟΦΗ 3-0

Διαιτητής: Παπαπέτρου (Αθηνών), Βοηθοί: Κολλιάκος (Αθηνών), Κωνσταντίνου (Πρέβεζας/Λευκάδας), 4ος: Πουλικίδης (Δράμας), VAR: Ζαμπαλάς (Ηπείρου), AVAR: Νιδριώτης (Αθηνών), Παρατηρητής: Στυλιαράς (Αιτ/νιας)

8', 31’, 42’: Σωστά ο Κολλιάκος υπέδειξε οφσάιντ παίκτες του Αστέρα Τρίπολης.

84': Σωστά ο Κολλιάκος υπέδειξε οφσάιντ παίκτη του ΟΦΗ όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση.

90+1': Κακώς ο Κολλιάκος υπέδειξε οφσάιντ παίκτη του ΟΦΗ, όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 8,3

SUPER LEAGUE 2023-24 6η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Πέμπτη 28 Σεπτεμβρίου 2023

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ-ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ 3-2

Διαιτητής: Γκορτσίλας (Μακεδονίας), Βοηθοί: Κολλιάκος (Αθηνών), Νιδριώτης (Αθηνών)

4ος: Τσακαλίδης (Χαλκιδικής), VAR: Περράκης (Αθηνών), ΑVAR: Φωτόπουλος (Αθηνών)

Παρατηρητής: Ευθυμιάδης (Πιερίας)

Ο Α΄ βοηθός Κολλιάκος δεν είχε κάποια φάση σημαντική.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 8,4

SUPERLEAGUE 2023-24 10η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Σάββατο 4 Νοεμβρίου 2023

ΚΗΦΙΣΙΑ – ΑΕΚ 1-1

Διαιτητής: Τσαγκαράκης (Χανίων), Βοηθοί: Σαμοΐλης, Κολλιάκος (Αθηνών), 4ος: Βεργέτης Χ. (Αρκαδίας), VAR: Φωτιάς (Πέλλας), AVAR: Βεργέτης Δ. (Αργολίδας), Παρατηρητής: Μάνταλος (ΚΕΔ/ΕΠΟ)

45': Κακώς ο Κολλιάκος υπέδειξε οφσάιντ τον Οζέγκοβιτς της Κηφισιάς όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση (σουτ άουτ).

88-90': Σωστά ο ίδιος βοηθός υπέδειξε οφσάιντ τον σκόρερ Αμραμπατ, έγινε έλεγχος επιβεβαίωσης από το VAR (= Φωτιάς) και σωστά συμφώνησε με την απόφαση του βοηθού, έγινε έλεγχος και για πέναλτι που ζήτησαν οι παίκτες της ΑΕΚ στον Γκαρσία, όμως δεν υπήρξε κάτι το αντικανονικό.

-Η διαρροή της ΑΕΚ αναφέρει: ««Πρώτα απ' όλα δεν δικαιολογούμαστε γι' αυτό που έγινε απόψε αγωνιστικά. Έπρεπε σε κάθε περίπτωση να είμαστε καλύτεροι από αυτό που παρουσιάσαμε και να κερδίσουμε αυτό το ματς. Όμως δε μπορεί να συνεχίζεται αυτό το όργιο της προπαγάνδας με την ΑΕΚ και να συμβαίνουν τελικά αυτά που συμβαίνουν σε βάρος μας. Απόψε με πρωταγωνιστή και τον διαιτητή αλλά κυρίως τον VAR Φωτιά που δεν έχει καμία δικαιολογία έχουν γίνει απίστευτα πράγματα. Κοιτάμε την φάση της ανατροπής του Λιβάι, το γκολ της Κηφισιάς και την πάσα με το χέρι του Τετέι κι αναρωτιόμαστε τι έχει γίνει».

SUPER LEAGUE 2023-24 15η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Πέμπτη 21 Δεκεμβρίου 2023

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ-ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 0-0

Διαιτητής: Περράκης (Αθηνών), Βοηθοί: Κολλιάκος (Αθηνών), Αρμακόλας (Κυκλάδων),

4ος: Τσιμεντερίδης (Κοζάνης), VAR: Πολυχρόνης (Πιερίας), AVAR: Πάτρας (Μακεδονίας),

Παρατηρητής: Κουκουλάκης (Ηρακλείου)

Ο Α΄ βοηθός Κολλιάκος δεν είχε κάποια φάση.

SUPERLEAGUE 2023/24 19η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Σάββατο 20 Ιανουαρίου 2024

ΟΦΗ-ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 1-0

Διαιτητής: Γκορτσίλας (Μακεδονίας), Βοηθοί: Κολλιάκος (Αθηνών), Τοροσιάδης (Μακεδονίας), 4ος: Βάτσιος (Δυτ. Αττικής), VAR: Τσακαλίδης (Χαλκιδικής), AVAR: Πάτρας (Μακεδονίας), Παρατηρητής: Θάνος (Ηπείρου)

17': Ο Κολλιάκος υπέδειξε οφσάιντ παίκτη του Παναιτωλικού, δεν υπήρξε ριπλέι για να φανεί η ορθότητα της απόφασης του βοηθού.

65': Σωστά ο Κολλιάκος υπέδειξε οφσάιντ τον Θοραρινσον του ΟΦΗ όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση.

SUPERLEAGUE 2023/24 22η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Σάββατο 10 Φεβρουαρίου 2024

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ – ΑΡΗΣ 0-0

Διαιτητής: Βάτσιος (Δυτικής Αττικής), Βοηθοί: Πετρόπουλος (Αρκαδίας), Κολλιάκος (Αθηνών) 4ος: Κατοίκος (Αθηνών), VAR: Περράκης (Αθηνών), AVAR: Κωσταράς (Αιτ/νίας), Παρατηρητής: Γκαϊτατζής (Δράμας)

43': Σωστά ο Κολλιάκος υπέδειξε οφσάιντ τον Μπένετ του Άρη.

90+4': Σωστά ο Κολλιάκος υπέδειξε οφσάιντ τον Ζαν-Μπαπτίστ Λεό του ΠΑΣ Γιάννινα.

SUPER LEAGUE 2023-2024 1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ PLAYOUTS Σάββατο 16 Μαρτίου 2024

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ-ΒΟΛΟΣ 0-2

Διαιτητής: Τζήλος (Λάρισας), Βοηθοί: Κωνσταντίνου (Πρέβεζας/Λευκάδας), Κολλιάκος (Αθηνών), 4ος: Κατοίκος (Αθηνών), VAR: Παπαδόπουλος (Μακεδονίας), AVAR: Μωυσιάδης Θ. (Ηπείρου), Παρατηρητής: Λαμπαδαρίου (ΚΕΔ/ΕΠΟ)

53': Σωστά ο Κολλιάκος υπέδειξε οφσάιντ τον Μύγα του Βόλου.

67': Σωστά ο Κολλιάκος υπέδειξε οφσάιντ τον Λούνα του Βόλου όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση (κεφαλιά άουτ).

69-70': Κακώς ο Κολλιάκος υπέδειξε οφσάιντ τον Αντόνιο Λούνα όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση, πετυχαίνοντας γκολ ο συμπαίκτης του Χουάν Γκαρσία, όμως μετά από έλεγχο επιβεβαίωσης από το VAR κάνοντας χρήση της τρισδιάστατης γραμμής του οφσάιντ σωστά ενημέρωσε τον διαιτητή ότι ο Λούνα ήταν σε κανονική θέση και μέτρησε σωστά το γκολ.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 8,1

«Περίπατος» για Τζήλο, Μανούχο, από δυο φάσεις οι βοηθοί

PLAY OUTS 7η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Σάββατο 11 Μαΐου 2024

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ-ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ 0-1

Διαιτητής: Τζήλος (Λάρισας), Βοηθοί: Κολλιάκος (Αθηνών), Μπαλιάκας (Κοζάνης), 4ος: Βάτσιος (Ηπείρου), VAR: Μανούχος (Αργολίδας), AVAR: Στάικος (Λάρισας), Παρατηρητής: Λαμπαδαρίου (ΚΕΔ/ΕΠΟ)

14 & 25': Σωστά ο Κολλιάκος υπέδειξε οφσάιντ παίκτες του Ατρομήτου, (Κούεν και Βαλένσια αντίστοιχα).

45': Σωστά ο Κολλιάκος υπέδειξε οφσάιντ τον Κούεν του Ατρομήτου.