Μπάλιακας: Έκανε λάθη σε 4 από τους 6 αγώνες του και κατατάσσεται στις τελευταίες θέσεις

ΜΠΑΛΙΑΚΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΚΟΖΑΝΗΣ

Ο Μπάλιακας είναι 34 ετών (1990) και στην 1η κατηγορία αξιολογήθηκε το 2022 (2 έτη στην 1η). Φέτος είχε 6 ορισμούς ως βοηθός, ενώ ως AVAR δεν έχει ορισμούς, αφού η ΚΕΔ δεν τον έχει πιστοποιήσει στο VAR.

Μόνο στους 2 αγώνες από τους 6 που ήταν βοηθός, είχε πολύ καλή απόδοση.

Στους άλλους 4 αγώνες έκανε τα παρακάτω λάθη:

1.            Την 17η αγωνιστική Κυριακή 7 Ιανουαρίου 2024 ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ–ΚΗΦΙΣΙΑ 1-1,

έκανε 1 σημαντικό λάθος, στο 54' κακώς ο Μπαλιάκας υπέδειξε οφσάιντ τον Πηλέα του Πανσερραϊκού, διπλό το λάθος του που σε οριακή φάση το υπέδειξε άμεσα και ανέκοψε την υποσχόμενη επίθεση του Πανσερραϊκού.

2.            Την 23η αγωνιστική Δευτέρα 19 Φεβρουαρίου 2024 ΟΦΗ – ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ 4-0,

έκανε 1 σημαντικό λάθος, στο 62' κακώς ο Μπαλιάκας υπέδειξε οφσάιντ τον Αλεξιτς του Πανσερραϊκού την στιγμή που ολοκλήρωσε την επίθεση, όμως πριν το σφύριγμα του διαιτητή για το οφσάιντ υπήρξε πέναλτι και κόκκινη κάρτα για αποστέρηση προφανούς ευκαιρίας για γκολ, κακώς ο VAR (Πολυχρόνης) δεν συνέστησε στον διαιτητή Ματσούκα να κάνει ανασκόπηση της φάσης, (αφού δεν υπήρξε οφσάιντ), για την παράβαση πέναλτι σε ξεκάθαρο σπρώξιμο του Βούρου στην πλάτη του Αλεξιτς, (μεγαλύτερη ευθύνη για τον VAR και στην συνέχεια ο διαιτητής και ο βοηθός).

3.            Επίσης έκανε 3 λάθη (μη σημαντικά), 1 την 10η,  1 την 23η και 1 την 1η PLAY OUTS.

Η συνολική βαθμολογία του ως βοηθός είναι (496 βαθμοί : 6 αγώνες = 8,27), άρα ο Μ.Ο (μέσος όρος) του είναι 8,27 και κατατάσσετε στις τελευταίες θέσεις.

Επίσης στο link https://sfyrigmata.blogspot.com/2023/06/blog-post_104.html μπορείτε να δείτε και την περσινή του απόδοση «Στο… μικροσκόπιο οι ……………………… Μπαλιάκας. Προβλημάτισε στο βάπτισμα του στην 1η κατηγορία, που κακώς υπέδειξε 2 οφσάιντ άμεσα και ο διαιτητής έδειξε 3 κίτρινες στον πάγκο του ΠΑΣ για τις έντονες διαμαρτυρίες στο βοηθό.». (Κυριακή, Ιουνίου 25, 2023)

Δείτε παρακάτω αναλυτικά τους φετινούς αγώνες του με την απόδοση του, καθώς και με την ενδεικτική βαθμολόγηση του:

Στάθηκε ο Τζήλος και με τη… βούλα του VAR (= Κουμπαράκης) – Φόρτος… εργασίας για τον Μπαλιάκα

SUPER LEAGUE 2023-2024 5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Κυριακή 24 Σεπτεμβρίου 2023

ΒΟΛΟΣ-ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ 1-2

Διαιτητής: Τζήλος (Λάρισας), Βοηθοί: Στάικος (Λάρισας), Μπαλιάκας (Κοζάνης), 4ος: Πουλικίδης (Δράμας), VAR: Κουμπαράκης (Κυκλάδων), AVAR: Νικολακάκης (Λασιθίου), Παρατηρητής: Νικολακόπουλος (Αθηνών)

29': Σωστά ο Μπαλιάκας υπέδειξε οφσάιντ τον  Ντέλετιτς του Βόλου.

46': Σωστά ο ίδιος βοηθός υπέδειξε οφσάιντ παίκτη του Βόλου, ο διαιτητής σωστά δεν σφύριξε (πλεονέκτημα).

49': Σωστά (ξανά) ο πρώτος βοηθός υπέδειξε οφσάιντ τον Κορνέτ του Βόλου.

66': Σωστά ο Μπαλιάκας υπέδειξε οφσάιντ τον Μπα του Βόλου.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 8,4

1) Διαμαντόπουλος, Ζαμπαλάς έδωσαν πέναλτι αντί για φάουλ, άλλη μια απόδειξη για το χαμηλό επίπεδο των ρέφερι - 2) Ο Μπαλιάκας πρέπει να πάει σπίτι του αλλά θα του δώσουν σερί ορισμούς καθώς επιβραβεύουν όσους κάνουν λάθη – 3) Σωστά ενήργησε ο Διαμαντόπουλος στην... περίπτωση του βοηθού στο 72’

SUPERLEAGUE 2023-24 10η Αγωνιστική Κυριακή 5 Νοεμβρίου 2023

ΆΡΗΣ – ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ

Διαιτητής: Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας), Βοηθοί: Τριανταφύλλου (Αρκαδίας), Μπαλιάκας (Κοζάνης), 4ος: Τσακαλίδης (Χαλκιδικής), VAR: Ζαμπαλάς (Ηπείρου), AVAR: Χριστάκογλου (Χαλκιδικής), Παρατηρητής: Θάνος (Ηπείρου)

4': Σωστά ο Μπαλιάκας υπέδειξε οφσάιντ τον Μορόν του Άρη

12': Σωστά ο Μπάλιάκας υπέδειξε οφσάιντ παίκτη του Άρη, όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση.

72-73' : Ο Μπαλιάκας κακώς υπέδειξε ΑΜΕΣΑ οφσάιντ τον Αντζιέλσκι του Ατρομήτου (η φάση ήταν οριακή), ο διαιτητής σωστά δεν το σφύριξε άμεσα και στην συνέχεια ο Αγκιμπού Καμαρά πέτυχε γκολ, τότε αφού ολοκληρώθηκε η επίθεση, ο διαιτητής σωστά σφύριξε το οφσάιντ, έγινε έλεγχος επιβεβαίωσης από το VAR κάνοντας χρήση της τρισδιάστατης γραμμής του οφσάιντ και ενημέρωσε τον διαιτητή ότι ο Αντζιέλσκι ήταν οφσάιντ και το γκολ σωστά δεν μέτρησε.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 8,3

Απαρατήρητος ο Τζήλος, η λάθος υπόδειξη του Μπάλιακα και οι τρεις σωστές

SUPERLEAGUE 2023-24 17η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Κυριακή 7 Ιανουαρίου 2024

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ – ΚΗΦΙΣΙΑ 1-1

Διαιτητής: Τζήλος (Λάρισας), Βοηθοί: Στάικος (Λάρισας),  Μπαλιάκας (Κοζάνης),

4ος: Τσακαλίδης (Χαλκιδικής), VAR: Τσαγκαράκης (Χανίων), ΑVAR: Σινιοράκης (Χανίων),

Παρατηρητής: Δαγκλής (Μακεδονίας),

54': Κακώς ο Μπαλιάκας υπέδειξε οφσάιντ τον Πηλέα του Πανσερραϊκού, διπλό το λάθος του που σε οριακή φάση το υπέδειξε άμεσα και ανέκοψε την υποσχόμενη επίθεση του Πανσερραϊκού.

62': Σωστά ο ίδιος βοηθός υπέδειξε οφσάιντ τον Θυμιάνη του Πανσερραϊκού, όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση (σουτ στο δοκάρι).

89': Σωστά ο (πάλι) ο ίδιος υπέδειξε οφσάιντ τον Μπετανκόρ του Πανσερραϊκού.

90+2: Μια ακόμη σωστή υπόδειξη από τον Μπάλιακα σε οφσάιντ τον  Γούλερι του Πανσερραϊκού.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 8,2

Τους παίρνει όλους η… μπάλα για τη φάση του 62’ – Επιβεβαίωση της ανύπαρκτης εκπαίδευσης του Μάνταλου

-Ματσούκας, Πολυχρόνης και Μπαλιάκας μετεξεταστέοι σε φάση επιπέδου… νηπιαγωγείο.

-Από τότε που ανέλαβε ο Λίντμπεργκ αρχίζει να… ξεφεύγει και το VAR.

SUPER LEAGUE 2023/24 23η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Δευτέρα 19 Φεβρουαρίου 2024

ΟΦΗ – ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ 4-0

Διαιτητής: Ματσούκας (Αιτωλοακαρνανίας) Βοηθοί: Τζιουβάρας (Κοζάνης), Μπαλιάκας (Κοζάνης), 4ος: Γκάμαρης (Αθηνών), VAR: Πολυχρόνης (Πιερίας), AVAR: Πάτρας (Μακεδονίας), Παρατηρητής: Θάνος (Ηπείρου)

62': Κακώς ο Μπαλιάκας υπέδειξε οφσάιντ τον Αλεξιτς του Πανσερραϊκού την στιγμή που ολοκλήρωσε την επίθεση, όμως πριν το σφύριγμα του διαιτητή για το οφσάιντ υπήρξε πέναλτι και κόκκινη κάρτα για αποστέρηση προφανούς ευκαιρίας για γκολ, κακώς ο VAR (Πολυχρόνης) δεν συνέστησε στον διαιτητή Ματσούκα να κάνει ανασκόπηση της φάσης, (αφού δεν υπήρξε οφσάιντ), για την παράβαση πέναλτι σε ξεκάθαρο σπρώξιμο του Βούρου στην πλάτη του Αλεξιτς, (μεγαλύτερη ευθύνη για τον VAR και στην συνέχεια ο διαιτητής και ο βοηθός).

77': Κακώς ο Μπαλιάκας υπέδειξε οφσάιντ τον Αλεξιτς, όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση (πλάγιο άουτ υπέρ του Πανσερραϊκού), υπήρξαν έντονες διαμαρτυρίες από αξιωματούχο στον πάγκο του Πανσερραϊκού και του υπέδειξε κίτρινη κάρτα.

ΤΟ ΑΝΥΠΑΡΚΤΟ ΟΦΣΑΪΝΤ ΣΤΟ 62'

ΤΟ ΠΕΝΑΛΤΙ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ (62')

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 8,0

SUPER LEAGUE 2023-2024 1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ PLAYOUTS Σάββατο 16 Μαρτίου 2024

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ-ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ 3-0

Διαιτητής: Τσιμεντερίδης (Κοζάνης), Βοηθοί: Τζιουβάρας (Κοζάνης), Μπαλιάκας (Κοζάνης), 4ος: Τσέτσιλας (Καστοριάς), VAR: Ευαγγέλου (Αθηνών), AVAR: Νιδριώτης (Αθηνών),

Παρατηρητής: Νικολακόπουλος (Αθηνών)

23': Σωστά ο Μπαλιάκας υπέδειξε οφσάιντ τον Δεληγιαννίδη του Πανσερραϊκού.

38': Κακώς ο Μπαλιάκας σε οριακή φάση υπέδειξε οφσάιντ τον Ντανκερλούι του Πανσερραϊκού και ανέκοψε την επίθεση.

47': Σωστά ο Μπαλιάκας υπέδειξε οφσάιντ τον Ντουάρτε του Παναιτωλικού.

«Περίπατος» για Τζήλο, Μανούχο, από δυο φάσεις οι βοηθοί

PLAY OUTS 7η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Σάββατο 11 Μαΐου 2024

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ-ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ 0-1

Διαιτητής: Τζήλος (Λάρισας), Βοηθοί: Κολλιάκος (Αθηνών), Μπαλιάκας (Κοζάνης), 4ος: Βάτσιος (Ηπείρου), VAR: Μανούχος (Αργολίδας), AVAR: Στάικος (Λάρισας), Παρατηρητής: Λαμπαδαρίου (ΚΕΔ/ΕΠΟ)

49': Σωστά ο Μπαλιάκας υπέδειξε οφσάιντ τον Τζοβάρα του Ατρομήτου όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση.

80': Σωστά ο Μπαλιάκας υπέδειξε οφσάιντ τον Ανγκιέλσκι του Ατρομήτου.