Πρώτη φορά στην ΑΕΚ

«Ποδαρικό» στη σεζόν 2015-16 με το ματς Ξάνθη-ΑΕΚ κάνει ο Γιώργος Κύζας (Δράμας). Ο ρέφερι δεν έχει σφυρίξει άλλο παιχνίδι της, καθώς δεν επιλέχθηκε για κάποιο ματς των «κιτρινόμαυρων» στα περσινά πλέι οφ της Φούτμπολ Λιγκ, όπου ορίζονταν ρέφερι της Σούπερ Λίγκας. Πάντως, αξίζει να αναφέρουμε ότι ο Κύζας προέρχεται από μια καλή σεζόν.

Από την άλλη πλευρά ορίζεται για τέταρτη φορά στην Ξάνθη, ενώ την προηγούμενη περίοδο μπήκε στο ΟΦΗ-Ξάνθη 0-1 και είχε μια καλή διαιτησία, όπως και στο παιχνίδι κυπέλλου Ξάνθη-Ζάκυνθος 3-1 που έγινε στις 08/01/15. Στις 23/12/12 διαιτήτευσε το Ξάνθη - Εθνικός Γαζώρου για το κύπελλο που έληξε 6-5 στα πέναλτι ενώ ο κανονικός αγώνας ήταν 1-1, σκορ που παρέμεινε και  στην παράταση. Βοηθοί του Κύζα θα είναι ο Γιώργος Γεωργιάδης (Κοζάνης) και ο Γιάννης Σίπκας (Πέλλας). Τέταρτος ορίστηκε ο Γιάννης Παπαδόπουλος (Μακεδονίας) προφανώς λόγω της εξαιρετικής του απόδοσης στον αγώνα της πρεμιέρας Πανθρακικός-Αστέρας Τρίπολης 0-2, όπου τέταρτος ήταν ο Κύζας! Παρατηρητής στο ματς στα Πηγάδια θα είναι ο Γιώργος Μητροφάνης (Αθηνών) που ανέβηκε φέτος στον πίνακα της Σούπερ Λίγκας, όπως και ο Παπαδόπουλος.