Εγιναν ρεζίλι Γερμανοί και ΚΕΔ: Ιδού οι αποδείξεις (pics) για το γκολ του ΠΑΟΚ - Μετά τα κραυγαλέα λάθη (και μόνο σε μια φάση) πρέπει να παραιτηθούν Φρόιντφελντ, Μάνταλος και ο άσχετος Λίντμπεργκ που τον έκαναν υπεύθυνο του VAR, όπως και η υπόλοιπη κομπανία τους

Παρατηρητής: Γκάγκας (Λάρισας)

4': Επρεπε ο διαιτητής να υποδείξει κόρνερ υπέρ του Ολυμπιακού και όχι άουτ υπέρ του ΠΑΟΚ.

15': Σωστά ο Κέμπκες υπέδειξε οφσάιντ τον Ναβάρο του Ολυμπιακού.

18': Σωστά ο Κιμέγερ υπέδειξε οφσάιντ τον Κωνσταντέλια του ΠΑΟΚ.

24': Υπήρξε πέσιμο του Κουλιεράκη στην περιοχή του Ολυμπιακού, έγινε έλεγχος επιβεβαίωσης από το VAR και συμφώνησε με την απόφαση του Ντίνγκερτ που έκριναν φυσιολογική την ελαφριά επαφή που υπήρξε του Κουλιεράκη, που έπεσε απρόσεκτα στο χέρι του Ορτέγκα σε μια διεκδίκηση της μπάλας

25': Κακώς ο ρέφερι δεν σφύριξε φαουλ υπέρ του Ολυμπιακού όταν ο Μεϊτέ μάρκαρε αντικανονικά τον Τικίνιο, υπήρξαν έντονες διαμαρτυρίες από τους παίκτες και τον πάγκο του Ολυμπιακού.

26': Σωστά ο Κέμπκες υπέδειξε οφσάιντ τον Φορτούνη του Ολυμπιακού.

39': Πριν το γκολ του ΠΑΟΚ κακώς δεν σφύριξε φάουλ στο κέντρο του γηπέδου, όταν ο Κωνσταντέλιας μάρκαρε αντικανονικά τον Ρόντινεϊ ευθύνη έχουν και ο Κέμπκες καθώς και ο τέταρτος Φωτιάς). Σα να μην έφτανε αυτό ακολούθησε και δεύτερο κραυγαλέο λάθος, καθώς ο Μουργκ κράτησε με το χέρι του τον Ορτέγκα. Εγινε έλεγχος επιβεβαίωσης από το VAR και κακώς δεν συνέστησε στον διαιτητή να κάνει ανασκόπηση της φάσης για τις παραβάσεις που έγιναν πριν το γκολ (ούτε ο AVAR Μπουξμπάουμ δεν είδε τις παραβάσεις;). Υπήρξαν έντονες διαμαρτυρίες από τους παίκτες και τον πάγκο του Ολυμπιακού.

47': Κακώς ο Ντίνγκερτ δεν σφύριξε πέναλτι όταν υπήρξε απρόσεκτο αντικανονικό μαρκάρισμα του Μπάμπα στον Ποντένσε, έγινε έλεγχος επιβεβαίωσης από το VAR και κακώς δεν συνέστησε στο διαιτητή να κάνει ανασκόπηση της φάσης για παράβαση πέναλτι.

75': Κακώς ο Κέμπκες δεν υπέδειξε οφσάιντ παίκτη του ΠΑΟΚ όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση (σουτ άουτ).

Κίτρινες κάρτες:

ΠΑΟΚ:

13' Κίριλ Ντεσπόντοφ

71' Μπράντον Τόμας

Ολυμπιακός:

12' Ζιουλιάν Μπιανκόν

41' Κώστας Φορτούνης

57' Σαντιάγκο Έσε

64' Αλέξανδρος Πασχαλάκης