Απαράδεκτος: Ο Γκόμεθ στο πέναλτι-μαρς αμόλησε αετό! – Μυστήριο με το αν υπάρχει οφσάιντ (pics)…

ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΣ ΚΥΠΕΛΛΟΥ

2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΠΑΟΚ 1-1 (στην παράταση, κ.α. 0-0)

Παρατηρητής: Σπυρόπουλος (Φθιώτιδας)

2': Σωστά ο Γκρανάβο υπέδειξε οφσάιντ τον Καμαρά, όταν ολοκληρώθηκε η επίθεση.

3’: Σωστά ο ίδιος βοηθός υπέδειξε οφσάιντ τον Μασούρα.

8': Επρεπε ο Γκόμεθ να δώσει κόρνερ υπέρ του Ολυμπιακού και όχι άουτ υπέρ του ΠΑΟΚ.

32’: Σωστά ο Ρομένο υπέδειξε οφσάιντ τον Μπίσεσβαρ.

33': Σωστά ο Γκρανάβο υπέδειξε οφσάιντ τον Τικίνιο.

37': Ο Ισπανός ρέφερι έπρεπε να καταλογίσει φάουλ υπέρ του Ολυμπιακού, όταν παίκτης του ΠΑΟΚ κράτησε τον Μαντί Καμάρα.

90+1’: Σωστά ο Ρομέρο υπέδειξε οφσάιντ τον Ελ Αραμπι.

92': Σωστά ο Γκρανάβο υπέδειξε οφσάιντ τον Ρέαμτσουκ.

101’: Κακώς ο διαιτητής Γκόμεθ δεν σφύριξε άμεσα το πέναλτι, ο VAR (= Βιλανουέβα) μετά από τον έλεγχο που έκανε συνέστησε στον διαιτητή να δει την φάση στην οθόνη για παράβαση πέναλτι, όταν την είδε, σφύριξε το πέναλτι και έγινε το 1-0. Η ανατροπή του Ελ Αραμπί από τον Πασχαλάκη ήταν ξεκάθαρη και όποιος θέλει να λέγεται διαιτητής πρέπει να το δίνει. Ο Γκόμεθ... αμόλησε αετό και έκανε πως δεν κατάλαβε. Αν δεν κατάλαβε δεν κάνει για διαιτητής.

108': Πριν το γκολ του ΠΑΟΚ από τον Τσόλακ, ο Σβαμπ έστειλε τη μπάλα προς τον Ολιβέιρα, ενώ δεν μπορεί να αποκλειστεί η περίπτωση να είναι σε θέση οφσάιντ. Ο VAR τοποθέτησε τις τρισδιάστατες γραμμές του οφσάιντ, όμως φαίνεται να μην τις έχει τοποθετήσει την στιγμή που ο Σβαμπ έχει τεντωμένο το πόδι του για το σουτ προς τον Ολιβέιρα, αυτό αλλάζει τις θέσεις των παικτών (επιτιθέμενου και αμυνόμενου). Με τον τρόπο που τοποθετήθηκαν οι γραμμές φαίνεται ο Ολιβέιρα οριακά να είναι σε κανονική θέση, όμως αν έμπαινε την ώρα που η μπάλα έφυγε από το πόδι του Σβαμπ; Μυστήριο γύρω από το αν υπάρχει ή όχι οφσάιντ. Δείτε τις φωτογραφίες...

117': Σωστά ο Ρομέρο υπέδειξε οφσάιντ παίκτη του Ολυμπιακού.