Διαιτησία στη Λαμία: Βήματα εμπρός και βήματα πίσω ο ρέφερι - Το πρώτη πέναλτι που δεν μέτρησε με βάση το νέο κανονισμό

Ο λόγος για τον Σπύρο Τσιάκο (Θεσπρωτίας), ο οποίος διαιτήτευσε το ματς Λαμία-Καλλιθέα 1-0. Θα είχε κλέψει την παράσταση αν δεν έκανε άλλα λάθη, που όμως δεν αλλοίωσαν το αποτέλεσμα, καθώς είναι ο πρώτος διαιτητής τουλάχιστον σε επίπεδο Superleague και Football League που εφάρμοσε το νέο κανονισμό με το πέναλτι. Ο Βάντερσον πήγε να το εκτελέσει έκανε προσποίηση και σωστά ο ρέφερι υπέδειξε έμμεσο ενώ είναι χαρακτηριστικό ότι με την προσποίηση μπέρδεψε τον τερματοφύλακα της Καλλιθέας Σταυριανό που έπεσε σε μια γωνία. Φυσικά επιβεβλημένη ήταν και η κίτρινη στον Βάντερσον. Είναι δε χαρακτηριστικό ότι το νέο κανονισμό δεν γνώριζαν ούτε οι παίκτες που περίμεναν να επαναληφθεί το πέναλτι. Αυτό επιβεβαίωσε και την καλή δουλειά στον τομέα της εκπαίδευσης των διαιτητών, καθώς ο Τσιάκος ανέβηκε το καλοκαίρι και στη Λαμία σφύριξε πρώτη φορά στην Football League.
Κατά τα άλλα δεν έλειψαν και τα λάθη από τον Τσιάκο. Ξέχασε να κρατήσει ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Μάκη Γερμανάκου και το έπραξε πριν από τη σέντρα του δευτέρου ημιχρόνου. Σωστή η αποβολή του Γκίνι της Καλλιθέας στο 62’, τραβηγμένη του Ντουρμισάι της Λαμίας στο 64’, ενώ κακώς ακυρώθηκε από τον βοηθό ως οφσάιντ γκολ του Ομο των γηπεδούχων.